Следва

Емблематичният фотограф Steve McCurry с уникална изложба у нас

Тазгодишните номинирани за Награда за изкуство „Стоян Камбарев”

На 16-и май за седми пореден път ще се проведе Официалната церемония за връчване на Награда за полет в изкуството „Стоян Камбарев” 2016...

Events преди 8 години

На 16-и май за седми пореден път ще се проведе Официалната церемония за връчване на Награда за полет в изкуството „Стоян Камбарев” 2016. Събитието ще се състои за втора поредна година на сцената на България Мол в София.

Без съмнение това е най-чаканият и престижен приз за млади творци в България. Съществено за наградата, носеща името на незабравимия театрален режисьор, е че тя не е строго профилирана, а обхваща селекция от талантливи млади артисти, които творят в различни области на изкуството.

Големият победител ще получи авторската бронзова статуетка, дело на Кольо Карамфилов и парична премия в размер на 3000 лв. Членове на журито са 20-те учредители на Фондация „Стоян Камбарев”, начело с председателя на УС Деси Тенекеджиева. Всички те са водещи имена от културния и обществения живот на България.

Не само победителят обаче ще има стимул за още по-висок полет в изкуството – най- важното е, че всички номинирани получават подкрепа за осъществяването на конкретни техни проекти. Ето защо истинската кауза на Фондацията стартира след края на Церемонията, когато започват да се реализират мечтите на младите български творци.

Ето и номинираните за Награда за полет в изкуството „Стоян Камбарев” 2016

Нора Ампова – художник, 26 г.
Емоционално искрена с налагaщ собствен стил и силно експресивно чувство, Нора е ярък представител на най-младата вълна от съвременни български художници. Номинирана е заради самостоятелната си изложба “Личните Венери”, представена в София и Варна и заради включването на нейни творби в елитните селекции в Европейския парламент и в изложбата "Образ и подобие" - 77 автопортрета от колекцията на Николай Неделчев. Цветна, ярка, ексцентрична, Нора експериментира и често се обръща към класиката с необходимия респект, но и с известна доза любопитство.

 

Георги Димитров- Жожо – китарист, 15 г.  



Следим таланта на Георги още от малко дете. Той би могъл отдавна да е захвърлил китарата, но вместо това върви уверено по стъпките на големите в класическата музика. Фин, съсредоточен, обаятелен, но и много концентриран в свиренето и в мечтите си, той се явява и печели награди на много български и международни конкурси. Последното му голямо признание е Първа награда в престижния международен конкурс “Млади виртуози” и Специална Награда на EMCY- Европейския съюз на младежките музикални конкурси за изключителни постижения. Георги е все още ученик в Музикалното училище в София в класа на проф. Столина Добрева.

Кирил Буховски – драматург, сценограф, актьор, 25 г.



Ето че има светлина и в тунела на българската млада драматургия. Кирил е всестранно развит артист - рисува прекрасно, занимава се със сценография и с актьорско майсторство, но е забелязан от членовете на Фондацията преди всичко заради първия си драматургичен текст “Ние сме вечни”, който печели първа награда и реализация на сцената на Театър „София“ под режисурата на Василена Радева. Кирил Буховски вече е готов и с втората си пиеса за живота на емигрантите ни в Лондон, с което показва, че интересът му към драматургията се развива и не е случаен.

Деница Даринова – актриса, 27 г.



Свободен и независим творец, Деница е от онези специални актриси, с които всеки режисьор иска да работи. В последните няколко години изигра много и разнообразни характери. Интересна, различна, себеотдайна, щура, Деница не само играе, но и пее завладяващо. Номинирана е заради умението си да влиза с лекота в различни образи, заради органиката и естествеността и заради смелостта й да участва непрекъснато в провокативни независими театрални проекти, бъдещето, на които дори не е ясно.

Павел Веснаков – кинорежисьор, 28 г.



Всяка година Павел прави все по-силен късометражен филм, привлечен от тъмната страна на реализма. Като сценарист и режисьор е изключително фокусиран върху желанието си все още много млад да заснеме и първия си пълнометражен “Спасителят в прахта”, който е в подготовка и търсене на финансиране. Номиниран е заради ясно изразения си кинематографичен стил. Филмът му “Чест” печели едновременно Голямата награда и номинация за Европейските филмови награди в Клермон-Феран, Франция - нещо непостигано досега от друг български режисьор.

Преди година Голямата награда за полет в изкуството „Стоян Камбарев” 2015 отиде при виртуозните братя цигулари Мартин (16 г.) и Александър (14 г.) Зайранови. Специалната награда на главния партньор на Фондацията - УниКредит Булбанк тогава спечели художника Андрей Хамбарски, който вече реализира своя самостоятелна изложба.

Церемонията за връчване на Награда за изкуство „Стоян Камбарев” е част от Културния календар на Столична община и се осъществява с официалното партньорство на УниКредит Булбанк, България Мол и Нова филм и с подкрепата на Национален Дарителски фонд 13 века България, Мост Енерджи АД и винарска изба Етно. Публисис България е официален комуникационен партньор на Фондацията.

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 3 дни

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 1 седмица

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 2 седмици

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?