Следва

Весели великденски празници от 5aSec

ВЕЛИКДЕНСКАТА рецепта на Магдалина Генова от "Гладната Акула"

Когато Велики четвъртък и купа с пъстро боядисани яйца са вече факт, Магдалина Генова...

Food преди 12 години

Когато Велики четвъртък и купа с пъстро боядисани яйца са вече факт, Магдалина Генова, кулинарния блогър или наричана още "Гладната акула" , ще ни предложи още една рецепта за приготвяне на онова чакано цяла година крехко великденско агне.

Овчарски пай с агнешко и корени


Като абсолютно клише и аз готвя агнешко основно през май, само през май и винаги през май. В краен случай през април, ако Великден се пада тогава. Всъщност това е чудесно месо, което може да се консумира през цялата година. Дори да не е съвсем младо, има различни начини на приготвяне, така че да стане крехко и без онзи аромат, който не всички харесват.

Освен обичайните пълнени бутчета и плешки, агнешкото е много вкусно на котлетчета – панирани и на скара или пък в пръстен съд – с мляко, на яхния и на пай.

Днес много хора смятат, че овчарският пай е изконна британска ценност, но всъщност това наименование се появява за първи път през 70те години на 19ти век, като по онова време не е имало значение дали е приготвен с говеждо или овнешко (да, точно така, овнешко). Постепенно се е наложило обаче разбирането, че овчарският пай се приготвя с агнешко или овнешко и се покрива с картофено пюре.

За пая са ни необходими: 800 грама (до кило) агнешко месо, 4-5 големи моркова, 1 глава целина, 2-3 корена магданоз, 1 домат, 2-3 скилидки чесън, 3 средни глави лук, 2 с. л. доматено пюре, 2 чаши бира, 2 с.л. брашно, сос Уорчестър, зехтин, сол, черен пипер и за кората – половин килограм по-нишестени картофи, прясно мляко, масло, пипер, розмарин и сол.



Добре е месото да е сухо, ако не е или пък е малко по-възрастно (което също е добър вариант, тъй като всъщност шилешкото е с по-наситен вкус), го почистваме добре от всякакви мазнини, жили и ципи с остър нож. По този начин месото губи своя специфичен аромат (ако от телешко и агнешко отстраним абсолютно всички мазнини, дегустатор със завързани очи не може да ги различи), а и ястието не става тежко.

Нарязваме го на дребни късчета (може да се накълца, но не чак до кайма). Нарязваме на едро и морковите, лука, домата, целината и корените магданоз, чесъна на филийки и объркваме добре направо в съда, в който ще печем – керамична или стъклена тава или пък пръстен гювеч. Добавяме 2 лъжици зехтин, 2 лъжици доматено пюре, сол и черен пепер на вкус и объркваме добре. В чаша бира (избрах светла този път, защото тъмната превзема всички вкусове, а аз не исках това) разбъркваме 2 супени лъжици брашно, изсипваме вътре 2 супени лъжици сос Уорчестър и наливаме в тавата. Захлупваме с капак или фолио и пъхаме в предварително загрята на 160 градуса фурна.

Печем около 2 часа, като от време на време проверяваме дали не е изврял соса и доливаме от бирата. Междувременно сваряваме картофите, обелваме ги и ги намачкваме до грубо пюре с малко масло, прясно мляко, пипер, сол и розмарин.

Когато месото е готово, вадим от фурната и разстиламе картофеното пюре на равномерна кора. Печем още около 30 минути до златисто на 180 градуса. Ако ни е останал сос преди да направим кората, го отсипваме с лъжица и го заделяме, тъй като грейвито е прекрасна добавка към пая.

Сервираме с нещо свежо като например репички и стъбълца целина и чаша червено вино или тъмна бира.



Хубаво агнешко месо аз купувам или от Женсикя пазар, от арабските месарници, или ако по случайност пуснат във фирмените магазини на Лесидрен и Лясковец, но за съжаление през по-голямата част от годината агнешко няма.

Виж ВЕЛИКДЕНСКИТЕ РЕЦЕПТИ на:

Ути Бъчваров - Агнешко с манатарки

Сидония Радева - Лимонов чийзкейк с ягоди

Иван Манчев - Агнешки котлети, мариновани в джоджен и чесън върху ризото от спанак
 

More Food