Следва

Париж 1900

Горски дух

Животът е сив и обикновен. Тогава любовта следствие на ... 

Events преди 11 години

Животът е сив и обикновен. Тогава любовта следствие на скуката ли е? И възможно ли е да се измъкнем от лепкавите пипала на безсмислието?

В пиесата си „Горски дух” (прото-вариант на „Вуйчо Ваньо”) Чехов омотава персонажите си в история, която не се стреми да въздейства чрез външни проявления. На пръв поглед нищо не се случва. И все пак, интересни са нюансите на душевните състояния у героите, интересно е, че животът е показан такъв, какъвто е.

Отнета ни е цялата илюзия, че можем да се спасим от смазващата скука, която всъщност е рефлексия на собствените ни възприятия. И все пак, тези отмъкнати, излъгани и пресечени човешки илюзии, очаквания и надежди, не натъжават, няма и намек за дидактично размахван пръст, назидание не съществува.

Увлечени от разказа, имаме възможност да застанем лице в лице с реалността и да погледнем към несъстоятелността си, на моменти граничеща с абсурда.

На преден план са изведени идеите за бавното похабяване на човешката душа в монотонното всекидневие, скуката на протичащия в безделие живот в провинцията, и неизбежният провал на какъвто и да било стремеж към някакъв идеал. Противопоставят се безполезни и опитващи се да бъдат полезни хора.

Неминуемо възникнат въпроси относно естеството на човешкия живот, въпроси, които надскачат конкретността на зададените от драматурга време и място. Защо човекът е спрял развитието си до глупавото тщеславие? Как е възможно да ти е скучно от щастие?

Защо си позволяваме да съсипваме душите си? Кога и как изгубихме себе си и се докарахме до състояние на подобия, че да кажем „с една дума не живот, а мармалад”?

Поставени сме пред огледалото на реалността – изисква се смелост да погледнем и там да видим себе си. 

More from View Sofia

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 2 дни

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 1 седмица

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 1 седмица

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?