Следва

Ива Софиянска се омъжи за Антон Божков

През седмицата ще видим... Или най-интересното в афиша на града - 3 - 9 юни

Потопете се в свежия, весел и емоционален свят, на един син, който осъзнава, че детските му спомени са мешавица от измислиците на родителя...

Events преди 10 години

Кинематограф LIVE
Кога: 3 юни, 21 часа
Къде: Studio 5
Вход: 5 лева

Солено и сладко, филмът на Поли Генчева със специалното участие на Асен Блатечки разказва историята на един баща и неговото дете. Също така прожекцията ще включи и един филм от Великобритания в същия жанр, но с много различен сюжет. Организаторите са подготвили и един sci fi, в който годината е 2036, Земята е спряла да се върти и митническата зона на единствения оцелял град е по-скоро военна. VICE също са подготвили нещо... крайно, но велико!

Премиера на "Човек от хартия"
Кога: 4 юни
Къде: Кафе-книжарницата на "Ориндж Център"



Премиерата на книгата със стихове "Човек от хартия" (изд. "Пергамент" и фондация "Лексема", С., 2013) с автор Димитър Манолов.

Човекът в тази поезия е направен от хартия формат А4, от вестникарски изрезки и цитати. Той е крехка двуизмерна сянка, иронично съотнасяща се към оригинали и образци, но състрадателна към второстепенните герои, двойници и въображаеми момичета. Безспорно Манолов има чувствителност към невидимото и незабележимото в ежедневието, а това, следвайки аналогиите в книгата, е и чувствителност към маргиналното в едно лишено от революции настояще. /Мария Калинова/

"Когато рокът беше млад" се завръща

Кога: 4 юни
Къде: Studio 5
Вход: 10 лева



Вторник вечерта на 04-ти юни Борис Георгиев ще разнищи личната драма, която ни води към общочовешката тема: взаимоотношения деца–родители. Младият актьор търси и намира диалог със своето поколение в един текст, разположен между действителността и фантазията, между измислицата и документа.

„Когато рокът беше млад” ще ви изненада със семпла сценография и сполучлив визуален ефект - вратата на сцената, пред която протича сценичното действие – тя е и преграда към Бащата, и своеобразен екран, на който виждаме откъси от живота на героя – Сина до финала. Борис Георгиев подхожда емоционално към стаената емоция в пиесата на Здрава Каменова.

Потопете се в свежия, весел и емоционален свят, на един син, който осъзнава, че детските му спомени са мешавица от измислиците на родителя, направил живота на детето си по-цветен и интересен. Свят, изпълнен с лъкатушене между любовта и омразата, гнева и умората, мечтата и грубата действителност.

"ДЕВОЛЮЦИЯ" - театър на материала
Кога:
7 юни
Къде: Театър "Ателие 313" (кв. "Красна поляна", ул. "В. Д. Стоянов", до бл. 7)



Идея и режисура: Петър Пашов-младши
Участват: Милена Миланова, Тодор Нисторов, Елица Петкова

Събужда се приматът - перфектният клоун с афинитет към абсурда, благодатна кукла, лишена от психологизъм, склерозирала, с амнезия и малък кръг на внимание.
Човекът се превръща в найлон, найлонът-в боклук... Деволюция.

За птиците и хората
Кога: от 7 до 14 юни
Къде: Дом на киното



На 7-ми юни на екран излиза дългоочакваният научнопопулярен филм за дивите птици в България „Те отлитат”. Дело на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и Моно Колектив, с подкрепата на Фондация „Америка за България“, лентата представлява разказ за крилатото богатство на страната ни.

„Видовете диви птици, срещани у нас, са над 400 - повече пернати на Стария континент прелитат единствено в небето на Испания” – споделят авторите на филма. Желанието им да споделят своите наблюдения върху това уникално многообразие ги кара да създадат и филм за птиците в България.

„Те отлитат” е заснет между ноември 2011 и август 2012 в едни от най-красивите кътчета от страната - по Черноморското крайбрежие, в северозападните части на България, Източните Родопи, Сакар планина и край Бургаските езера. Снимачният процес продължава близо година, за да може да се проследи пълният годишен цикъл на птиците. Воден от опитните орнитолози от БДЗП, скромният екип на филма успява да улови вълшебни моменти от гнезденето на птиците в труднодостъпни места и често при извънредни метереологични условия. Уникалните кадри на българската природа и пернатите й обитатели са свързани с часове наред, прекарани в наблюдение и дебнене. Основните „герои” в лентата са червеногушата гъска, която живее в мразовития Сибир, но зимува по бреговете на северното ни Черноморие, къдроглавият пеликан, свободно прелитащ над бургаските панелни блокове през лятото и няколко вида летящи хищници, сред които и „властелинът на бурите” – царският орел.

Режисьор и оператор на филма е Симеон Цончев, сценарист – Огнян Стателов, музиката е на Мая Попова и Филип С. Филипов, основни консултанти-орнитолози са д-р Петър Янков, Христо Гърдов, Димитър Градинаров, Владимир Добрев, Добромир Добрев, Владимир Младенов и Юрий Корнелиев.

 

 

More Events

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 6 дни

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 1 седмица

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?