Следва

Golden Goose

Men's Exhibit: Еволюция на иконичните Air Jordan

Все пак Джорданс-ките продължават възхода си, хората се редят на километрични опашки пред магазините или рефрешват през минута он-лайн, за да грабнат последният чифт...

All fashion преди 8 години

Джейсън Даймънд споделя своята история – „На първия ми трип до Jordan Heads си взимам тениска и Air Jordan 6 висулка за ключове – чифтът, който е носел, когато е спечелил първия си шампионат. Малкият бутик, движен от собственика Калван Фаулър в момента е окупиран от двама възторжени японци, били целия този път до Бруклин с единствената цел да видят магазина...

Вторият път като се озовах там беше почти същото, само че вместо японски обожатели, мястото беше натъпкано с руски туристи, водени от техния приятел Саша, пребиваващ вече 15 години в Щатите. Гордо носещ своя черно-златен Air Jordan 1 "Melos", който изглежда все едно току-що е изваден от кашона за първи път. Саша ми обяснява, че за подрастващите, когато колабира СССР и влизат американски стоки, по-специално нещо, каквото и да е, но с логото на Скачащия, е било желано и третирано като луксозна стока от Запада.

Въпреки че не си спомня какъв точно е бил моделът, който е носел като дете, Саша споменава, че е имал суичър Jordan 1992 USA Olympic "Dream Team" заедно с маратонките и е бил „нещо като герой“ за съучениците си заради този си моден избор и поради факта, че изобще е можел да се сдобие с толкова лелеяни „американски неща“. Аз се шегувам с него, казвайки, че за него тогава Студената война е била свършила, но той съвсем сериозно се съгласява и добавя, че е било заради Джордан, сочейки негов портрет на стената.“

Все пак, не винаги е било така. Когато Джордан започва сезона през 1985, НБА намира маратонките за прекалено крещящи за баскетбол. Много преди играчите тип „следващия Майкъл“, Алън Авърсън си навлича гнева заради татуировките и плитчиците си, а пък самия Джордан е бил глобен $5000 в една игра тъй като е носел червено-черните маратонки с името си.

Лесно забележими в „морето“ от бели Конверс-ки, ползващи се с особена почит от Magics and Birds на ерата, неговите обувки хич не са изкефили даже и феновете му. До края на сезона са били на ликвидация във веригите за намаления. Само, че днес едва ли ще ги намерим в eBay за по-малко от $1000, но преди 30 години е било много трудно да убедиш клиентите да платят скромните $65 за чифт такива.

До 1988 нещата са били различни. След това Nike започват да работят с дизайнера Тинкър Хетфилд, чиято силна страна по принцип е била архитектурата, а не изработка на модели за обувки. И така, компанията заменя първоначалното „крилато“ лого с това на Скачащия - Jumpman, съществено заздравявайки партньорството си с Джордан, който е бил убеждаван от бившия главен дизайнер на Nike да се присъедими към новата му компания – Van Grack.

Представяте ли си го? Майкъл Джордан да носи Van Grack, да победи Detroit Pistons и най- накрая да спечели шампионат, след това златен медал и даже да помогне на Looney Tunes да разбият Monstars по време на Space Jam – това изглежда съвсем достоверно и Джордан би бил успешен независимо какво е бил сложил на краката си. Но само мислейки си как той носи каквато и да е друга обувка изглежда откровено неестествено.



Това, което днес прилича на най-голямата маркетинг каскада в историята на стила, е именно, че Джордан излита свободно със забивка, наподобяваща на силуетното му лого и побеждава Доминик Уилкинс и така печели състезанието Slam Dunk през 1988. Неговата 6-foot-6 летяща топка през Чикагския стадион не е вдъхновението за логото, но пък легитимира силуета на маратонката, която Джордан носи тогава. Настрана от всичко това, което е можел да направи на корта и извън него, той наистина е изглеждал все едно лети, с движения, оставили го провиснал на нищо друго, освен въздух. Той е бил своята собствена маркетингова стратегия. Колкото повече игри е печелел, колкото повече коша е вкарвал и колкото повече точки е отбелязвал, толкова повече маратонки е продавал. Собственият му успех довежда до продължителен успех в продажбите на обувките, които носи и така кара конкурентите на Nike да се боричкат в надпреварата за играчи и каскади, като най-забележим може би е неговият опонент в Dunk Contest - Уилкинс, който е бил под крилото на Reebok и започва продажбите на първите си
Pumps през 1989. Но днес точно те се считат за супер ретро, докато Reebok и Adidas споделят една и съща съдба като много компании (L.A. Gear и British Knights), опитали се да изместят Nike от престола – например Under Armour с подпис от Stephen Curry. Все пак Джорданс-ките продължават възхода си, хората се редят на километрични опашки пред магазините или рефрешват през минута он-лайн, за да грабнат последният чифт. Маратонките се превръщат в такава част от завета на великите спортисти, каквито са и безбройните им победи и спечелени шампионати. Най-запомнящи са именно тези, тъй като вече мина повече от декада, а Air Jordan остават все така популярни и иконични

More All fashion