Следва

Назаем взехме от L'Europeo. Шарлот Гинзбург - Родена от бохемския Париж

Как да се справиш с емоционалната умора от връзката си

Когато се срещнат двама и между тях пламне искра, всичко им се струва преодолимо, в това число и недостатъците...

Лица преди 15 години

Когато се срещнат двама и между тях пламне искра, всичко им се струва преодолимо, в това число и недостатъците на партньора. Неговите слабости, капризи ти се струват „мили”, неговите обиди и дори истерии са като моментно набръчкване повърхността на гладкото езеро на чудесната любов.

Но минават година-две и същите моменти на раздразнение, негативните емоции и сложността на вътрешния свят на човека до теб, изведнъж започват да ти се струват непосилно бреме. Това е емоционална умора. Най-ранният и първи период на нейното очевидно появяване във връзката е година-две след началото на съвместния живот. И колкото по-дълго живеят заедно хората, толкова по-силни са пристъпите на тази умора, повтарящи се от време на време.

Има ли за това лекарство и може ли да се избегне?
Да се избегне е невъзможно, но може да се надделее. Нека да видим същността на явлението. Забелязал си, че дреха, която си носил и която така си обичал ти е омръзнала след година носене и ти отново стоиш в апатия пред гардероба, чудейки се какво да облечеш. А любимата ти дреха все още виси там, изглежда прекрасно, удобна е, не е изтъркана или избеляла, но не те радва, защото просто ти е омръзнала. За съжаление, по същия начин омръзват и отношенията. Ако в началото недостатъците на партньора, ти се струваха търпими, то след известно време с мъка изслушваш неговото ежедневно оплакване от шефа и скуката в работата по повод обиди от колегите и дори си неспособен нормално да реагираш на неговите жалби по отношение болките в главата. „Изпий едно хапче” – гневно изръмжаваш и се оттегляш от погледа му.

Причината е проста – всеки ден едно и също. Емоциите възникват по различни поводи, но реакцията зависи от характера и темперамента. Редки са тези двойки, които не страдат много от емоционална умора. Тайната е, че те интуитивно намират начини, за да я преодолеят – умеят на време да замълчат, не реагират на всичко, за някои неща отрано предупреждават и главното е, че не стоят на едно место, те се развиват. Всеки по отделно и двамата заедно.

Да се избегне ”износването на отношенията” практически е невъзможно, ако живеете през цялото време заедно и не се разделяте за дълго. Ето няколко препоръки, които помагат да се изгладят острите ръбове и да се запази в семейството дълги години нормална атмосфера.

- Дай ключа към твоите реакции на партньора отрано, не чакай да възникне проблем. Тук не е задължително да си психолог, достатъчно е да си наблюдателен. Ако си избухлива, но ти преминава бързо, обясни това на партньора. Помогни му да се ориентира кога при теб това е просто сприхавост и кога е някакъв сериозен проблем изискващ решение. Ако си склонна безкрайно да „дъвчиш” едни и същи проблеми – признай си го. Запомни, че не можеш безкрайно да експлоатираш партньора си в качеството му на ”канал” за собствените си емоционални вихри.

- Често от всеки спор партньорите правят генерални изводи за безперспективността на отношенията си и с емоционален порив едва не се разделят. Но след ден проблемът е решен и всички са забравили за заплахата да се разделят завинаги. Желателно е да се съблюдава правилото за 48 часа. Ако през това време спорът или караницата все още не са се изчерпали – може да се смятат за сериозни и така да се отнасяш към тях. А докато двете денонощия не са изтекли – не прави никакви сериозни изводи за скарването. Учи се да чакаш.

- Не трябва винаги да реагираш. Често мъжете си признават, че най-добрият начин за реакция на проблемите е липсата на реакция. А жените понякога, чувствайки, че нещо не е наред, започват да разпитват, реагират бурно на лошото настроение на съпруга си, изпадат в меланхолия. Друг път и мъжете се хващат на тази въдица, която жените обожават и са способни да скочат при всяка промяна в настроението на партньорката си. В основата на такава емоционална реакция може да лежи и егоизъм, например ти си в добро настроение, а партньорът е дошъл мрачен и не е в състояние да го сподели. Значи ще прекараш вечерта сам без неговия резонанс. Не се намесвай в неговия душевен процес – ако той е спокоен за теб, бързо ще реши проблемите си. Ти можеш да предложиш помощ, но когато се налага да споделяш неговия пристъп на мрачност като се дразниш или плачеш, не е подходящо.

- Променяйте се, развивайте се – както заедно, така и по отделно. Това е най-добрият начин да се избегне емоционалната умора. Решавайте проблемите, а на ги „дъвчете”. Безизходни ситуации няма. Човек, който не се е придвижил нито грам за година-две в решаването на своите вътрешни затруднения е способен да предизвика раздразнение в партньора си. Опитай някакви нови подходи към своите трудности, вслушвай се в мнението на партньора. В края на краищата другият човек ни се дава и затова, да ни помогне да се погледнем отстрани.

More Лица