Следва

IMANY отново идва в България

КУЛТУРЕН ЦЕНТЪР „МОРСКО КАЗИНО“

ИЗЛОЖБА ПЛАКАТ • ПРЕПОДАВАТЕЛИ • СТУДЕНТИ
1 – 28 ФЕВРУАРИ 2018

Events преди 6 години

Началото на специалност „Плакат и визуална комуникация“ в Националната художествена академия се поставя през 1947 година с откриването на първото ателие по плакат с преподавател Борис Иванов. След което специалността е наречена „Приложна графика“, а по-късно „Плакат“.

През 1956 година, чрез конкурс за доцент по плакат, в специалността идва Александър Поплилов – оставил зад себе си повече от 30 випуска свои възпитаници, които определят облика на българския плакат и приложна графика в следващите десетилетия. През периода 1962–1966 година, Проф. Поплилов е и ректор на Академията.

По-късно като асистенти на проф. Поплилов се присъединяват и бъдещите професори Димитър Серезлиев и Иван Газдов. Проф. д-р Иван Газдов с над 40-годишната си преподавателска дейност е доайен на специалността. Той е ректор на НХА от 1999 до 2003 година и автор на множество трудове за плаката.

В катедрата оставят своя отпечатък още имена като Никола Мирчев, Преслав Кършовски, проф. д-р Васил Йончев, Петър Сл. Петров, проф. Людмил Чехларов, проф. Димитър Тасев, проф. Димитър Трендафилов, проф. Пламен Вълчев и други.
През 2003 година с добавянето на „визуална комуникация“ към наименованието „Плакат“ се разширяват и очертават сферите на приложение и бъдещите посоки в развитието на специалността. Днес тук преподават проф. Георги Янков (ръководител катедра), проф. д-р Николай Младенов, доц. д-р Кристина Борисова, гл. ас. д-р Ненко Атанасов, ас. д-р Георги Павлов и ас. Стоян Дечев.

Съхранила академичния дух и традиции, специалност „Плакат и визуална комуникация“ в НХА продължава да бъде най-притегателното образователно и артистично пространство, оформящо значителна част от съвременната визуална култура.

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 2 дни

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 1 седмица

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 1 седмица

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?