Следва

Асфалт

Българка спечели Еми за художествено оформление

На церемонията на 61-вите награди "Еми 2009", излъчени по HBO на 20-ти вечерта, призът за художествено...

Events преди 14 години

На церемонията на 61-вите награди "Еми 2009", излъчени по HBO на 20-ти вечерта, призът за художествено оформление на минисериали или филми отиде при българката Калина Иванов. В "Нокия тиатър" в Лос Анджелис филмовата дизайнерка от български произход спечели статуетката заедно с артдиректора Бранд Гордън и художничката на декори Джийн Сандърс за биографичната тв драма Сиви градини (Grey Gardens).

Лентата е по биографията на лелята и братовчедката на Джаки Онасис. В главните роли са Джесика Ланг и Дрю Баримор. Режисьор е 36-годишният Майкъл Съкси, известен с тв филмите си.

С двата си проекта за следващата година филмовата дизайнерка Калина Иванов ще стигне 29 на брой продукции на работната си маса. Към тях се прибавят още 19 филма, на които е била сториборд художник (рисувала е сцени от действието, уточнявайки декорите на интериора или средата на открито).



"Преди да започна да рисувам, трябва да се потопя изцяло в сценария, да се превъплътя в героите и да разбуля техния живот с помощта на цветовете, материалите и архитектурата по оригинален визуален път", резюмира накратко Калина философията на работата си.

Българката, която сега живее в Ню Йорк, е завършила като бакалавър във факултета по дизайн в Нюйоркския университет и след това е взела магистратура във филмовия факултет пак там. Тя попада в Щатите, когато семейството й избягва от комунистическия режим в България през 1979 г. За репресираните си баба и дядо снима документалния филм "Най-дългата сянка", като част от филмовия фестивал на организациите за човешки права. Излъчен е от Public Broadcasting Service.

Започва да работи като филмов дизайнер през 1993 г. с лентата "Домашни светци" на Нанси Савока. Пробива в клуба на големите режисьори, когато Джонатан Деми я взема за сториборд художник на легендарния си филм "Мълчанието на агнетата" (1990)

След това прави дизайна на култови продукции като "Дим" (1995) на Уейн Уонг , "До посиняване" (1995) на Уейн Уонг и Пол Остър, "Лулу на моста (1998) на Пол Остър, "Мис Слънчице" (2006) на Джонатан Дейтън и Валери Фарис.

Рисувала е сюжетните скици за големи режисьори - Робърт Редфорд и неговите "Телевизионно състезание" (1993) и "Повелителят на конете" (1998), "Слипърс" на Бари Левинсън, "Вагон 44" на Питър Бърг, "Мълчанието на агнетата" (1990) и "Манджурският кандидат (2003) на Джонатан Деми.

От церемонията с награди си тръгнаха за втора поредна година "Момчетата от Медисън авеню" с отличие за най-добър драматичен сериал, а за комедиен сериал статуетката получи "Рокфелер плаза 30", която разрива задкулисния живот на едно телевизионно шоу.

Австралийката Тони Колет спечели наградата за най-добра комедийна актриса за ролята си в "Съединени щати на Тара". Колет победи фаворитката Тина Фей от "Рокфелер плаза 30".



За най-добър комедиен актьор беше избран Алек Болдуин, заради изпълнението му в "Рокфелер Плаза 30". Глен Клоуз получи "Еми" за най-добра драматична актриса в сериала "Щети", а за най-добър драматичен актьор беше определен Брайън Кранстън.

ТВ актьорът Нийл Патрик Харис беше удостоен с честта да води бляскавото шоу, от което рейтингът му в IMDB се бе вдигнал с 177% само за една седмица.

източник: 24 часа, бТВ

More from View Sofia

More Events

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 1 седмица

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 1 седмица

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?