Следва

Ryan G. for a lifetime: Двадесет и един, които да гледате З–А–Д–Ъ–Л–Ж–И–Т–Е–Л–Н–О!

„Съвършено розово“

...поставя на фокус една от най-актуалните теми на съвремието ни

Events преди 5 години

Близо година след като в САЩ избухна движението #MeToo, чиито отзвук продължава да ехти по целия свят, и на фона на засилените глобални и локални дебати за ролята и правата на жените, „Съвършено розово“ поставя под лупа отношението към женското тяло. Както подсказва заглавието – прави го с чувство за хумор и необходимата доза (само)ирония.

„Съвършено розово“ е най-новото представление на Ива Свещарова, един от утвърдените изпълнителни на българската и международна съвременна сцена. В него тя си партнира с друго доказано име– Виолета Витанова, позната както със самостоятелните си проекти, така и с хореографските си решения за театрални представления като „Нощна пеперуда“, „Хамлет“ и др. Представлението е едно от двете премиерни заглавия в програмата на ДНК - пространство за съвременен танц и пърформанс (в НДК) тази есен. И до края на календарната година остават само две възможности да се гледа – на 14 ноември и на 13 декември.

На сцената двете изпълнителки еднакво смело боравят с „мъжки“ инструменти, плачат изкустително и „женствено“ приготвят салата, забавляват се сред сапунени мехурчета и танцуват съблазнително. Представлението не просто не се опитва да бяга от клишетата, а даже напротив, използва ги умело, смесва ги и ги (пре)увеличава, така че в „Съвършено розово” острите режещи инструменти, задаващи ръбовете на този свят, се оказват розови. И салата е със силиконова пяна вместо сметана.

Но през редуващите се тласъци на очакваното и забавно-изненадващото, прозира напрежението, което се поражда в женското тяло от сблъсъка между външните очаквания и проекции с вътрешните, субективни усещания. Често пъти той води до болка, гняв, ярост и бунт. Както и до порив към промяна. Но дали е възможна тя? „Съвършено розово“ споделя своя отговор на сцената.

Проектът „Съвършено розово“, създаден в ко-продукция между Информбюро и ДНК - пространство за съвременен танц и пърформанс, се осъществява с финансовата подкрепа на Столична програма „Култура“ на Столична община за 2018 г. и Министерство на културата, както и със съдействието на галерия „Етюд”, Гьоте-институт България и Национален дворец на културата.

идея и реализация: Ива Свещарова
драматургичен консултант: Елена Бото (Германия/Португалия)
музика: Емилиян Гацов – Елби
сценография: Ралица Тонева
графичен дизайнер: Георги Флоров
с: Виолета Витанова и Ива Свещарова

More from View Sofia

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 2 дни

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 1 седмица

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 1 седмица

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?