Следва

"Физика на тъгата" със специална награда от Международния фестивал в Торонто

"И в кротък унес чака тя...": Изложба на скулптора Иван Лазаров

На 18 септември (сряда) от 18:00 ч. в СГХГ ще бъде открита изложбата "И в кротък унес чака тя..." на скулптора Иван Лазаров.

Events преди 4 години

Изложбата е посветена на 130 години от рождението на Иван Лазаров.



Нейната основна идея е скулптурата на този забележителен автор, преподавател, академик, мислител и общественик да бъде представена в контекста на българското изкуство от първата половина на ХХ век. Това дава възможност за съпоставки, за по-пряко разбиране на някои процеси, за по-плътно очертаване на тенденции в художествения живот на тези динамични десетилетия и най-вече за проследяване на индивидуалното художествено развитие, което скулпторът демонстрира чрез своите произведения.



Изкуството на Иван Лазаров винаги е предизивиквало интерес, превърнало се е във важен ориентир за проследяване на теми, посоки, пластически решения. Неговата скулптура ясно се откроява на фона на българското изкуство от първата половина на ХХ век, силно въздейства със своите смислови измерения, пластически решения и индивидуален стил. В





художественото развитие у нас между двете световни войни, творчеството му се оформя като едно значимо явление, което безброй невидими нишки здраво свързват с идеите, авторите, стремежите, тревогите и копнежите на своето време. Организирането на настоящата изложба се превърна в повод за актуализиране на художественото наследство на Лазаров, за проследяване на състоянието и местонахождението на произведенията, за поредно тяхно систематизиране. То от своя страна очертава нови посоки на изследване, осмисляне и възприемане и представя с нова светлина някои забравени или напълно неизвестни творби. Проучването, експозицията и каталогът са реализирани със сътрудничеството на наследниците на скулптора.



Експозицията включва повече от 40 произведения на Иван Лазаров, някои от които напълно неизвестни и представени пред публика за първи път. Изложбата показва също така творби на едни от най-оригиналните и интересни автори от първата половина на ХХ век: Иван Милев, Владимир Димитров-Майстора, Иван Пенков, Никола Петров, Пенчо Георгиев, Васил Захариев и др. Произведения в изложбата са притежание на наследниците, на СГХГ, на ХГ "В. Димитров–Майстора" – Кюстендил, ХГ "Илия Бешков“ – Плевен, Дарение-колекция "Св. Русев" – Плевен, ХГ – Казанлък, ОХГ – Карлово, ХГ – Русе, Исторически музей – Самоков, къща-музей „Никола Танев”, Национален природонаучен музей, Музейна сбирка на НХА, Държавна агенция „Архиви”, частни колекции и НГ.

 

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 3 дни

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 1 седмица

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 2 седмици

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?