Следва

Истории от живота: Люк Бесон и смущаващата истинска история зад "Леон"

"Безкраен коктейл": Изложба на София Грънчарова

В новата си изложба "Безкраен коктейл" София Грънчарова работи с образи, идващи от модата, рекламата и визуалната среда на съвременността. Чрез тях художничката изследва и тенденциите в днешната култура в много по-широк план, като добавя интелектуална подплата на представата за красота. Предлага не просто естетика, а умна естетика.

Events преди 4 години



Заглавието "Безкраен коктейл" препраща едновременно към множество теми и може да бъде ориентир за публиката, която се интересува от разликата между концептуален дизайн и съвременно изкуство, работещо с предмети и материали от ежедневния живот.



Използвайки изображения, обекти и намеси в пространството на галерията чрез дигитална добавена реалност, София Грънчарова продължава да развива теми, заложени вече в няколко силни нейни участия в общи изложби през последните години. Художественият й почерк се свързва с деликатна образност, усет към работата с пространството, както и находчиви визуални и смислови връзки. Тя има специално отношение към книги и дрехи и често работи с тях като художествена форма или материал. Понякога работите й могат да бъдат докосвани или буквално да бъдат обличани, което разкрива много за потенциалното съдържание не само на образите, но и на повърхностите и материалите.





"Винаги съм намирала изображенията от модната среда за изключително привличащи, пред тях се чувствам като сврака пред парче злато. Те дълго време са ме вдъхновявали за това коя искам да бъда и как искам да се чувствам в света, а и вероятно още го правят. Несъмнено модата дава физическа изява на много поведения, настроения и политики, което е любопитно за наблюдение. Интересно обаче е също как тези вездесъщи системи и установени структури на функциониране могат да бъдат счупвани, завъртани, неглижирани и, съответно, надскочени и надградени.
Ако надскочим обикновения комерсиален интерес в тази среда, бихме могли да открием едно поле на свобода, криеща се зад повърхността на суетата и “несериозното”.

Особен фокус в моята работа пада върху присъствието на човешката фигура и съставките, които скрепяват нейната цялост. Тялото е празен съд, в който се преливат пластове от органични и синтетични материи, разнородни и абсурдни комбинации на обекти и внушения, елементи от най-различен произход. Образите в медийните пространства играят роля на наръчници по създаване на собствена идентичност. Те са каталози с възможности, предлагащи безкрайни комбинации от дрехи, аксесоари, настроения, култури. Грешни съчетания няма, абсурдното е луксозен бонус, различното и чуждото биват абсорбирани и приобщени.

Тялото става едно неутрално, топло и дишащо поле за експерименти. Някакси съществуващо в парадокса, че колкото повече се вписваш в масовите тенденции, толкова повече се отличаваш.
Усещането за фрагментарност в тялото и в съзнанието е постоянно движено от импулси на безпокойство и вълнение, преливащо от дигитални мечти, светещи гирлянди, временни спирки и всичко това, задържано в едно хибридно цяло от човешка кожа."

София Грънчарова


София Грънчарова (р. 1994) завършва ESAM – Ecole supérieure d'arts & médias, Кан, Франция, през 2016 г. През есента на 2019 започва магистърска степен по визуални изкуства в Luca School of Arts в Брюксел, Белгия. Първата й самостоятелна изложба е "Лоши връзки", галерия "2.0", София (2018). Участвала е в изложбите "Близки срещи, School4artists", ИСИ-София (2017); "Арт Старт – Млади художници, които да следим през 2018", галерия "Кредо Бонум"(2018); Изложба на номинираните за наградата за съвременно изкуство БАЗА (2018); "Промени ме&променям те", Гьоте институт София (2018); "Kodex (10)", Гьоте-институт, София (2019); "Open Art Files: Записки и бележки под линия", Пловдив (2019). През 2018 курира изложбата "Space for Sparkling Water" в хотелска стая в хотел "Дитер", София, заедно с художника Жордан Дериен.

Откриване: 7 ноември, четвъртък, 18:00 ч. в галерия "Васка Емануилова"

Изложбата ще продължи до 6-ти декември 2019

 

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 2 дни

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 1 седмица

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 1 седмица

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?