Следва

От любов към големия екран: "Паяк в мрежата" с Моника Белучи - премиерно на Киномания

"Жена без значение" от Оскар Уайлд с премиера в Театър Българска армия

"Ако се запитаме с какво Оскар Уайлд продължава да привлича публиката, която пълни театралните зали, сигурно можем да дадем най-различни отговори. Аз ще посоча този, който е най-близък до мен: Всеки човек иска да изповяда преживяното, което се утаява в него. Може да го направи в църква, при психоаналитик или в приятелска компания. Театърът предлага и друга възможност - да се изповядаш и пречистиш през текста на пиесата. И когато го произнасяш или работиш над него, и когато го слушаш в салона. Но, за да има текстът пречистваща сила, трябва авторът му да е изстрадал неговия смисъл, да е превърнал стила му в своя житейска мяра, да се е осмелил да рискува докрай в истината, защитавайки я с най-острия бръснач - този на ироничния смях. Животът на Оскар Уайлд доказва неговото право да говори и не случайно думите му се превръщат в лични откровения за читатели и зрители.”
Стоян Радев

Events преди 4 години



Оскар Уайлд
пише "Жена без значение" през 1893 година, по молба на актьора Хърбърт Три, мениджър на Хаймаркет тиатър. Първото представление е имало голям успех, макар авторът да бил освиркан на поклона, заради една фраза, че "Англия се е изтегнала, като прокажена".

"Жена без значение" блести с плътни комедийни образи и ненадминатото остроумие на Оскар Уайлд, което се е превърнало в негова запазена марка. Но в тази пиеса той разширява регистъра, като развива както силният критичен заряд, породен от неговата непримирима позиция към елита на Англия, така и темата за отношението между жените и мъжете, която повече от век по-късно продължава да бъде водеща - от шумните публични скандали в Холивуд до невидимите кризи в домовете на всеки от нас. Всички тези качества правят пиесата "Жена без значение"  привлекателна, забавна и актуална и до днес.



Действието на пиесата се развива в имението на лейди Хънстънтън (Елена Райнова), където по време на аристократичен прием високопоставеният лорд Илингуърт (Иван Радоев) прави предложение на един младеж със скромно потекло, да стане негов личен секретар. Новината радва както самия Джерълд Арбътнът (Ясен Атанасов), така и цялата знатна компания, сред която и младата американка Мис Хестър Уърсли (Евелин Костова), която с възгледите си за морала и ценностите ярко се отличава сред снобското общество на високопоставените аристократи. Появата на Мисис Арбътнът (Анастасия Ингилизова), която не разрешава синът й да приеме поканата на лорд Илингуърт, променя веселия тон на вечерта.



В поредица от емоционални сблъсъци постепенно се разкрива причината за нейния отказ. В "Жена без значение" темата за морала и честността попада в контекста на едно толерантно към пороците, богато общество, представено от ярки персонажи (Сър Джон Понтифракт и Лейди Понтифракт - Георги Къркеланов и Радосвета Василева, Мисис Алънби - Гергана Плетньова и Лейди Стътфийлд - Луизабел Николова и Архидякон Добъни - Иван Налбантов)


"Жена без значение" ни среща с проста, важна и вълнуваща истина - само любовта предава значение, без нея всичко губи стойността си. Затова, вместо да търсим признание и богатство другаде, си струва да се посветим на нейната тайна и да се жертваме заради нея."

Стоян Радев




Премиерни спектакли: 21 и 22 Ноември




"Жена без значение" от ОСКАР УАЙЛД е с превод от Красимира Тодорова, сценична редакция и постановка Стоян Радев, сценография Никола Тороманов, костюми Елис Вели.

More Events

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 1 седмица

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 1 седмица

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?