Следва

LTJ Bukem отново в София

"Едно пътуване до Китай" на Дечко Узунов

Динамичният житейски и творчески път на художника Дечко Узунов го отвежда на различни места по света. Една от тези страни е екзотичният Китай. В настоящата изложба, подредена в ХГ "Дечко Узунов", е представен визуален разказ от произведенията на автора, създадени при пътуването му дотам. 

Events преди 4 години

Придружаващият изложбата обяснителен текст ни препраща в годините, когато Дечко Узунов и графикът Веселин Стайков са включени в културния обмен между България и Китай, започнал от средата на 50-те години на ХХ в. Двамата художници прекарват в страната домакин от февруари до април 1958 г., като посещават множество забележителности.


Китайската стена, 1958
маслени бои върху платно, 80 х 100 см
Софийска градска художествена галерия

Из Китай, ок. 1958
маслени бои върху картон, 24,5 х 35 см
Софийска градска художествена галерия


Пейзаж, ок. 1958
маслени бои върху платно, 70,5 х 50 см
Художествена галерия – Казанлък



Рисунка (градска префектура Суджоу), 1958
кредов молив върху хартия, 28 х 19 см
Художествена галерия – Казанлък


Град Шаосин, ок.1958
молив върху хартия, 25,5 х 37 см
Художествена галерия "Дечко Узунов"


След прибирането си в България Дечко Узунов подготвя проект, с който да сподели видяното от него в азиатската страна. На 15 октомври в столичната галерия на булевард "Руски" № 5 той показва изложба със заглавие "Пътуване из Китай". Събитието е отбелязано на страниците на водещия всекидневник "Работническо дело". Самият автор публикува текст по темата в списание "Изкуство". От статиите става ясно, че художникът е решил да представи предимно пейзажи, изпълнени в техниките маслени бои и акварел. Сред подбраните от него творби са такива с градски сюжети, като "Свободен Шанхай", "Платноходки на пристанището на Кантон", "Улица в Суджоу", "Улица в Кантон" и "Шанхай", от историята на страната – "Китайска стена", "Летният дворец в Пекин", "Из стария Шанхай", от природата –  "Шанхай – р. Хуанпу", "Пред парка в Суджоу" и др.

В художественото пространство на бул. "Драган Цанков" № 24 могат да бъдат видени произведения на Дечко Узунов, изпълнени в техниките маслени бои, акварел, креда, молив и др. Включени са над 20 графични и живописни творби, част от колекциите на Художествена галерия – Казанлък, Софийска градска художествена галери и Художествена галерия "Дечко Узунов".


Рисунка (град Шанхай), ок. 1958
кредов молив върху хартия, 28 х 19 см
Художествена галерия – Казанлък

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 1 ден

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 1 седмица

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 1 седмица

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?