До 30 април, бизнес клиентите на Теленор ще могат да се абонират за избрани дигитални услуги и приложения, като ще получат първите три месечни абонаментни такси безплатно. Предложението е валидно за услугите Интерактивно гласово меню, Виртуална телефонна централа, Хартии.online, Otpuski.com и Онлайн магазин.
От предложението могат да се възползват всички бизнес клиенти на Теленор, като сключат нов 12 или 24-месечен абонамент за услугите, които желаят да използват.
Сред услугите, които Теленор предлага за своите бизнес клиенти са Интерактивно гласово меню и Виртуална телефонна централа, които могат да подобрят дистанционното обслужване на клиенти по телефона. И двете услуги не изискват допълнителни разходи за поддръжка и могат да бъдат успешна крачка към дистанционното обслужване на клиенти. В този контекст, услугата Онлайн магазин на Теленор позволява бързото, лесно и сигурно стартиране на онлайн продажби.
За административните отдели на малкия и среден бизнес, полезни могат да са услугите Хартии.online и Otpuski.com. Първата позволява бързия и лесен обмен на фактури и счетоводни документи, без нужда от физически срещи между служителите. От своя страна Otpuski.com улеснява и автоматизира процесите по заявка и одобрение на отпуски от страна на служителите, като след изтичане на промо периода клиентите могат да се възползват от 50% отстъпка от месечната такса.
Бизнес клиентите на Теленор могат да се възползват и от безплатен пакет SMS, с който могат да изпращат съобщения до всички свои служители, включени в съответната група. Активацията на този пакет е възможна през бизнес портала на адрес business.telenor.bg.
More from View Sofia
Еволюция на стила: ЧРД, Иванка Тръмп!
От модел до истинска бизнес жена...
Уличният стил на звездите: Дженифър Анистън ала бизнес
Онзи ден в района на Сохо в Ню Йорк папараци щракнаха 50-годишната Дженифър Анистън, която, придружена от стилиста си Крис Макмилън, и в доста строг бизнес ансамбъл, изглежда запътила се към формална бизнес среща.
Запознайте се: мъжът, който измисли "Купи сега, плати после"
Той направи революция в онлайн пазаруването. Но дали "купи сега, плати после" не е начин да ни накара да искаме повече от което не ни трябва?