Следва

"Майстора и Маргарита“ с две нови забележителни издания

Галерия "Лорань" ви кани на изложбата "Натюрморти"

Жадни за изкуство

Events преди 3 години

След неочакваното прекъсване, галерия „Лоранъ” продължава с нова изложба. Експозицията „Натюрморти” е изцяло съсредоточена върху един жанр и новите постъпления от него. В нея по естествен начин се получи колекция от живописни творби с по-лирично звучене, поради силното женско присъствие и по-интимната специфика на натюрморта. В нея преобладават класическата обективност и постановките в традиционния учебно-академичен стил. Има разнообразие и не липсват творби с по-модерна образност. Времевите рамки на произведенията са широки. Най-ранните са от края на 20-те години на ХХ в., преобладаващата част са от 30-те и 40-те, а единици са от 80-те и края на ХХ в. Изложбата се обогатява от наличието на редки и добре ценени имена, както и от разнообразието на художествени възгледи.

Изненада е появата на произведения от Цана Иванова-Бояджиева и Пьотр Стоянов, а останалите имена са познати в цялостната работа на галерията: Елисавета Консулова-Вазова, Славка Денева, Анна Петрова, Тодорка Бурова, Асен Василиев, Страхил Титиринов, Борис Шаров, Светлин Русев, Евгени Бугаев, Христо Форев и т.н.


Василка Генадиева – Еврова (1905 – 1973), Трапеза, 30-те г. на ХХ в. , маслени бои, платно върху картон, 43,5 х 55 см

Сред цялостното подреждане и работите на жените художнички, се открояват три голямоформатни натюрморта на Елисавета Консулова – Вазова от началото на 30-те години на ХХ в. Всички с пищни букети в интериорна среда. Балансираните композиции улавят танца на светлината в полутъмни затворени пространства. Богатата живописна материя изобилства от сложни живописни тонове, които вплитат в сянката светли отблясъци. Тежест и плътност се сливат в наситена пастьозна маса.


Елисавета Консулова – Вазова (1881 – 1965), Ваза с цветя, 1931, маслени бои, картон, 92 х 69 см

Едно от платната в изложбата се отличава с неочаквана тема. Това е двустранният натюрморт на Славка Денева, който с неподправена искреност ни препраща към натюрморта „Златни рибки” на Матис. Вдъхновението е помогнало за създаване на оригинална авторова интерпретация. Аквариумът се превръща в свеж композиционен акцент, с активно зелено и оранжево за рибките. Тази най-разпознаваема част има сложно перспективно завъртане и гледна точка отгоре.


Славка Денева (1929 – 1984), Аквариума със златните рибки, 60-те г. на ХХ в., маслени бои, платно, 61 х 45,5 см

За друго произведение ни е необходима интелектуална нагласа, за да разберем тънката естетика на сложните тъмнокеремидени цветове в ненатрапчивия мотив на Анна Петрова. Автор, който остава в сянката на своя именит съпруг Илия Петров.


Анна Петрова (1924 – 2000), Ваза с цветя, 1957, маслени бои, платно, 47 х 40,5 см

Не се колебайте да посетите салона на ул. „Оборище“ 16 в София. Изложбата може да бъде видяна от 27 май до 30 юни 2020 г. Официално откриване не се предвижда. 

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 2 дни

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 1 седмица

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 1 седмица

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?