Следва

"Майстора и Маргарита“ с две нови забележителни издания

Галерия "Лорань" ви кани на изложбата "Натюрморти"

Жадни за изкуство

Events преди 3 години

След неочакваното прекъсване, галерия „Лоранъ” продължава с нова изложба. Експозицията „Натюрморти” е изцяло съсредоточена върху един жанр и новите постъпления от него. В нея по естествен начин се получи колекция от живописни творби с по-лирично звучене, поради силното женско присъствие и по-интимната специфика на натюрморта. В нея преобладават класическата обективност и постановките в традиционния учебно-академичен стил. Има разнообразие и не липсват творби с по-модерна образност. Времевите рамки на произведенията са широки. Най-ранните са от края на 20-те години на ХХ в., преобладаващата част са от 30-те и 40-те, а единици са от 80-те и края на ХХ в. Изложбата се обогатява от наличието на редки и добре ценени имена, както и от разнообразието на художествени възгледи.

Изненада е появата на произведения от Цана Иванова-Бояджиева и Пьотр Стоянов, а останалите имена са познати в цялостната работа на галерията: Елисавета Консулова-Вазова, Славка Денева, Анна Петрова, Тодорка Бурова, Асен Василиев, Страхил Титиринов, Борис Шаров, Светлин Русев, Евгени Бугаев, Христо Форев и т.н.


Василка Генадиева – Еврова (1905 – 1973), Трапеза, 30-те г. на ХХ в. , маслени бои, платно върху картон, 43,5 х 55 см

Сред цялостното подреждане и работите на жените художнички, се открояват три голямоформатни натюрморта на Елисавета Консулова – Вазова от началото на 30-те години на ХХ в. Всички с пищни букети в интериорна среда. Балансираните композиции улавят танца на светлината в полутъмни затворени пространства. Богатата живописна материя изобилства от сложни живописни тонове, които вплитат в сянката светли отблясъци. Тежест и плътност се сливат в наситена пастьозна маса.


Елисавета Консулова – Вазова (1881 – 1965), Ваза с цветя, 1931, маслени бои, картон, 92 х 69 см

Едно от платната в изложбата се отличава с неочаквана тема. Това е двустранният натюрморт на Славка Денева, който с неподправена искреност ни препраща към натюрморта „Златни рибки” на Матис. Вдъхновението е помогнало за създаване на оригинална авторова интерпретация. Аквариумът се превръща в свеж композиционен акцент, с активно зелено и оранжево за рибките. Тази най-разпознаваема част има сложно перспективно завъртане и гледна точка отгоре.


Славка Денева (1929 – 1984), Аквариума със златните рибки, 60-те г. на ХХ в., маслени бои, платно, 61 х 45,5 см

За друго произведение ни е необходима интелектуална нагласа, за да разберем тънката естетика на сложните тъмнокеремидени цветове в ненатрапчивия мотив на Анна Петрова. Автор, който остава в сянката на своя именит съпруг Илия Петров.


Анна Петрова (1924 – 2000), Ваза с цветя, 1957, маслени бои, платно, 47 х 40,5 см

Не се колебайте да посетите салона на ул. „Оборище“ 16 в София. Изложбата може да бъде видяна от 27 май до 30 юни 2020 г. Официално откриване не се предвижда. 

More from View Sofia

Частна колекция на Алла Георгиева за проекта "Всичко (ни) е наред"

Events преди 3 години

ВАЖНО Във връзка с въведените в страната противоепидемични мерки в изложбата ще се допускат до 7 души едновременно при задължително носене на предпазни маски.  При струпване на посетители те ще трябва да изчакват реда си пред сградата. Изложбата не се препоръчва за лица под 16 години.

Човекът. Реката

Events преди 12 години

Концепцията на изложбата „Човекът. Реката.“ търси своеобразната симбиоза на изобразителното изкуство с историята и митовете на рака Дунав. Целта е да се преодолеят житейските и идеологически разлики за обединяване на отдалечени страни с различни култури.

More Events

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 1 седмица

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 1 седмица

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?