Достатъчно е да добавим малко, но есенциални подправки към менюто си, за да гарантираме подобряване на защитните свойства на организма. Доказано е - работи!
Но светът на подправките е необятен, няма да ви оставяме да се лутате там сами, напротив - издаваме ТРИТЕ основни подправки, които гарантирано ще подсилят имунитета ви. Това, естествено, по никакъв начин не трябва да спира поривите ви към експерименти, дори бихме се радвали да споделите опита си. НО first things first:
Куркума
Само в последната година са публикувани над 60 научни статии, които доказват ползите от приема на Куркумин върху имунната система и цялостното здравословно състояние. В някои от проучванията се подчертава директният антивирусен ефект върху организма: употребата на Куркума намалява действието на грипните вируси и гарантира по-бързото възстановяване; в лабораторните експерименти намалява значително възпроизводството на репродукционните вируси - учени дори са започнали изследвания върху влиянието му върху знаете-кой-вирус и твърдят, че резултатите са по-добри от очакваните.
To me, to you... щипка куркума за сияйна кожа и изваяна фигура
Изследвания се правят и за ефекта на Куркумина върху белодробната функция - така например, в експеримент, проведен сред около 2 500 пациента, редовният прием на Куркума подобрява значително респираторната функция, особено при бившите и настоящи пушачи. Вярва се, че традиционната индийска подправка блокира възпалителните процеси, тоест свежда до минимун животозастрашаващите усложнения при вирусните инфекции.
Червен пипер
Капсаицинът - вещество, което откриваме в състава на лютите чушки, е натурален антисептик; чрез "раздразнение" лигавицата на храносмилателния тракт, лютият пипер причинява приток на кръв, богата на имунни клетки и защитен протеин, които убиват бактерии, гъбички и вируси. Наред с още много качества, пиперът съдържа и огромен набор от витамини и минерали - ефективните антиоксиданти. Доказано е, че редовната употреба на червени люти чушки забързва метаболизма, помага в разделянето с излишните килограми и има локален аналгетичен ефект. Според някои доклади, лютите чушки притежават дори антитуморен ефект и намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания.
Джинджифил
В CV-то на тази подправка откриваме редица полезни свойства - както в сушения Джинджър, така и под свежа форма (корените). В Древен Китай и Индия, "магичната пудра" се добавя към ястия, но и също към лекарства, а гръцките моряци я използват като лек срещу морска болест. Основните функции на Джинджифила, от които се възползваме днес, са безпрецедентните антивирусни и имуностимулиращи свойства - в състава си има повече от 480 полезни компонента, като полифеноли и флавоноиди. Заздравителните качества на Джинджъра се обясняват чрез способността му да стимулира продукцията интерферон (протеинът, който "посреща" вирусите в организма). Наскоро бе научно доказано, че Джинджифлът пречи на вирусите да се "прикачат" към лигавицата и блокира разпространението им.
Повече джинджифил, дами и господа!
More from View Sofia
Супер герои за плосък корем. Какво да ядем за тънка талия
Ако времето не е от особено значение и не желаеш да спазваш строги диети, за да направиш корема си по-плосък...
Всяка вечер кулинар: 3 обилни "отслабващи" омлета
Тези прости и оригинални рецепти за омлет ще ви помогнат да поддържате оптимално тегло и да сте сити почти през целия ден, като същевременно ще ви предложат оптимално съотношение между протеин и фибри.
Траурът: етапи, продължителност, как да се справим с него?
Траурът е нормален процес, произтичащ от окончателна загуба на човек, любовно съкрушение и други тежки за душата случвания. Каква е средната продължителност и какви са етапите? Как да го преодолеем по най-добрия възможен начин? Предлагаме съветите на Алин Нативел Ид Хаму, психолог