Следва

Isabel Marant, Spring 2021 READY-TO-WEAR

Бони Кашин - голямата дизайнерка, за която знаем малко

“Шикът е там, където го намерите.“

All fashion преди 3 години

Въпреки че допринася значително за историята на модата, Бони Кашин е непозната личност за повечето хора. С кариера, продължила над 40 години, американската модна дизайнерка е едно от емблематичните имена в създаването и разпространяването на американското спортно облекло.Отдадена на функционалността и простия дизайн, тя въвежда в модата дрехи като туниката, кимоното и пончото. Не е чудно, че една от любимите й фрази е: “Шикът е там, където го намерите.“

Родена на 28 семптември 1908 г. в Оклахома, Калифорния, Кашин произлиза от семейството на баща-фотограф и майка-дизайнер. Интересът й към модата се събужда още на осемгодишна възраст, а на 16 получава първата си работа като дизайнер на костюми за танцова трупа в Лос Анджелис. В едно от интервютата си, Кашин споделя: “Майка ми правеше рокли - преди да се науча да пиша, можех да шия.“

През 1934-та се мести в Ню Йорк, където създава костюми за Roxy Theatre, името й се разчува и Variety пишат за нея, като я наричат “най-младият дизайнер, покорил Бродуей“. Кашин се радва на работата в Холивуд: “Не работех за мода, а за характерност, което е начинът, по който обичам да проектирам и дрехи за ежедневно носене. Харесвам да правя дрехи за жена, която играе определена роля в живота, а не да шия дрехи, които следват определена тенденция или които просто дублират някакъв силует.“

С времето работата й се насочва все повече към ежедневните дрехи, използва органични материали, които могат да бъдат “изваяни“ в различни форми, като велур, кожа и мохер. През 1949 г. прави първата авторска sportswear колекция, подписана с името й. След този момент кариерата й расте с пълна скорост - през следващите години печели награди, отваря собствен магазин под името Bonnie Cashin Designs, става първият избран моделиер за американския дизайнерски сериал Pattern of Times.

През 1962 година Кашин става първият дизайнер на чанти за марката Coach, за която прави по две малки колекции годишно. Там тя инициира въвеждането на месинговото закопчаване, за което много жени, със сигурност, са й благодарни.

Без да лицензира името си, Кашин проектира огромен набор кашмирени дрехи, ръкавици, наметки, домашни роби, както и дъждобрани и чадъри. Сред многото други награди в индустрията, тя получава наградата Coty пет пъти и влиза в Залата на славата през 1972 г., а през 2001-ва, ,година след смъртта й, е удостоена с плоча на Модната алея на славата на Седмо авеню в Ню Йорк.

Кашин често получава заслуги за създаването на модната концепция layering (наслояване на дрехи) и е наричана “майката на американското спортно облекло“, което става изключително харесвано и популярно.

Бони е известна с остроумните си, дори гениални подходи за мобилност на дрехата. Достатъчно е да споменем полата, тип кучешка каишка - дълга вълнена пола, която може да се скъси за качване по стълби, като краят на полата се закопчава с малък месингов пръстен, пришит отдолу към малка месингова закачалка на линията на талията.За идеята си тя споделя в интервю: “Моето студио в Бриарклиф имаше стълби до втория етаж. Постоянно ми се налагаше да държа полата си, докато се качвам по тях. Забавлявах се много и тичах с чаша мартини в ръка нагоре по стълбите. Затова си казах, че е по-добре да закача полата си.“ 

Оригинална, дръзка и целеустремена жена, Бони Кашин оставя величествено наследство в модата, което и днес получава десетки интерпретации от съвременните дизайнери.

Важно е да запомним името й! 

More All fashion