Темата за онаследяването е вечна колкото света, често драматична, понякога несправедлива, друг път - напълно логична. Когато нещата опират до най-апетитния престол в света - британския, нещата стават дори по-изострени. Семейството е многобройно, освен динамично и интересно, в него непрекъснато нещо се случва - някои напускат, други се опитват да се приобщят, а филмите по неговия преинтересен живот не просто се роят, а се превръщат директно в класики.
Royal family 2021 edition: чакани бебета и звездни юбилеи в живота на Кралското семейство
Дъщерята на херцога и херцогинята на Кеймбридж, например, е едва на 5 години, но вече влезе в историята - принцеса Шарлот е първата наследница в семейство Уиндзор, която запази четвъртото си място в реда за унаследяване на трона, независимо от раждането на брат й. Ако Луи Кембриджски се беше родил, да речем, десет години по-рано, той спокойно (и законно!) щеше да изместни сестра си. Шарлот е първото момиче, с чието рождение тази чудовищна несправедливост остава в миналото.
Промяната става възможна благодарение на изменение в най-важния във Великобритания Акт за престолонаследяването, приет през 1701 година. През 2013 година, когато принц Уилям и Кейт Мидълтън очакваха първото си дете, правителството на страната реши да приключи с дискриминацията, като, в случай, че в семейството на херцогозите се роди дъщеря, да й се даде правото да стане Кралица на Великобритания. Да се изпита справедливостта на закона стана възможно през 2015 година, когато на бял свят се появи принцесата на Кеймбридж. Любопитното е, че тези промени не касаят останалите жени в кралското семейство, родени до 2013-та. Например, принцеса Анна все още заема позиция след по-младите си братя - Андрю и Едуард (и техните потомци), а голямата дъщеря на графа и графинята на Уесекс - лейди Луиза Уиндзор - след своя по-малък брат Джеймс.
Как се разпределиха местата в списъка за унаследяване на британския престол след раждането на първото дете на принцеса Южени - разглеждаме в галерията.