1. Спите малко
Ако сте недоспали една-две нощи, няма нищо страшно, но ако това се случва постоянно, целият организъм започва да страда, включително и фигурата. Връзката между недостатъчния сън и пълнеенето е доказана научно, още повече, че е съвсем директна: колкото повече си буден, толкова повече ядеш. При това, организмът не успява да се възстанови през кратките часове нощен сън, нарушават се циркадните ритми, а с тях и метаболизмът и производството на хормона грелин (яде ти се повече) и лептин (който контролира насищането).
Решението: установете график на съня си, лягайте и ставайте в един и същи час, изключете мобилните устройства и компютъра поне час преди да си легнете, а храната трябва да е минимум 2-3 часа преди това. Не пийте кафе вечер, обратно на тезата на Карин Ройтфелд.
2. Под стрес сте
Умението да се справяме с него носи безспорни ползи на здравето ни. Повишеното ниво на кортизол обаче допринася за превръщането на стреса в хроничен, а резултатът е прост и неприятен - наддаване на тегло (и не само). Организмът преминава на авариен режим на работа, респективно необходима му е допълнително енергия. Кортизолът освен това влияе на циркадните ритми.
Решението: медитация, дълбоко дишане и каквото още ви помага на лично ниво да се справяте със стреса. И в никъкъв случай не забравяйте за съня!
3. В депресия сте
Много антидепресанти допринасят за натрупването на килограми, следователно от извънредна важност е да се подберат такива, разбира се, при доказана необходимост от приемането им, при които този ефект е минимализиран. Самата депресия също не щади фигурата: мнозина неосъзнато се стремят да "изядат" връхлитащите ги изпитания.
Решението: спортът е невероятно полезен в тези случаи, подкрепата от приятел - също. Важна е и консултацията с лекар по отношение на прилаганото лечение, което следва веднага да се замени, ако се наблюдава напълняване.
4. Взимате неправилните лекарства
Някои противозачатъчни таблетки, някои хормони, стероиди и бета-блокери способстват наддаването на тегло, защото директно влияят на апетита и метаболизма.
Решението: да подберем такива, които нямат подобни странични ефекти.
5. Чревните бактерии работят лошо
Ако чревната флора е нарушена (например, след антибиотично лечение или употребата на много сладки храни), това директно води до напълняване.
Решението: пробиотици по избор, голямо количество вода, полезна храна. Ако нищо не помага, консултацията с лекар е задължителна.
6. Не ви достигат полезни вещества
Ниското ниво на магнезий, желязо или витамин D пречи на нормалната работа на организма и забавя метаболизма. Да вдигнат нивото на енергия много от нас пробват с помощта на кофеин, сладко или прости въглехидрати.
Решението: прием на желязосъдържащи храни - червено месо и спанак, например, орехи - богати на магнезий, и отделно витамин D на капки, за да сме сигурни, че стойностите, които приемаме, са достатъчни.
7. Остарявате
Уви, това е неизбежно. С годините метаболизмът се забавя, затова е изключително важно движението, разбира се, и спортът.
Решението: да открием упражненията, които ни пасват, да ядем повече плодове и да пием повече вода.
8. Ядете през нощта
Изследвания доказват, че нощното хранене е много вредно. На практика така поемаме калории, от които тялото ни не се нуждае. Да не говорим, че в този отрязък от денонощието, храносмилането е много забавено и ние просто трупаме количество съдържимо в стомаха, от което има единствено и само вреда.
More from View Sofia
Какво да ядем на вечеря, когато искаме да намалим теглото си
Правилното хранене има огромно въздействие върху човешкото здраве и външния вид...
Буда купичка
Буда купичка
Кейт в очакване или защо, на 41 от днес, принцесата на Уелс обещава да е една велика кралица
Елегантност. Уравновесеност. Топлина. Принцесата на Уелс въплъщава толкова много качества, че определено я виждаме като една великолепна бъдеща кралица. Днес, по повод 41-ия рожден ден на красивата Катрин, View Sofia прави равносметка на една наистина забележителна година от живота на винаги елегантната кралска особа