
Не само готическият тоалет на Риана, или този на Били Айлиш, като на дива от 50-те, или на Александрия Окасио-Кортес с роклята й с политическо послание предизвикаха особен интерес на Met Gala 2021, но и този на Граймс. Певицата се появи на червения килим с тоалет, вдъхновен от Dune и новата филмова адаптация по романа на Франк Хърбърт с участието на Тимъти Шаламе и Зендая. Всеки детайл бе внимателно подбран с помощта на стилиста Търнър Търнър, за да се пресъздаде научнофантастичната атмосфера на филма, като се започне от роклята, персонализиран модел на Iris van Herpen, наречен „Бин Джезърит”, отличаваща се с горна част в неутрален цвят, с тъмни мотиви на преливащи светкавици и 26 метра ръчно плисирана коприна с градиент (вижте я най-долу).
Гримът, създаден от Наташа Северино, който комбинира графична очна линия с перли и кристали, е идеален за една модерна и много елегантна принцеса-воин. Аксесоарите: от ботушите с платформа на Marc Jacobs в цвят лавандула или блестящата сребърно-метална маска на Chris Habana, част от филмовия сет на „Dune”, както и обеците в елфически стил на Lillian Shalom, през малката светеща книжка, която певицата държи в ръцете си до меча, който размахва пред светкавиците на фотографите. Това оръжие, една от най-необичайните и завладяващи джаджи, виждани някога по време на Met Gala, крие много интересна история.
Всъщност първоначално този меч е бил щурмова пушка, превърната от огнестрелно в средновековно оръжие от колектива на MSCHF. Това е проект, който се опитва да отговори по един полусериозен начин на проблема с контрола на оръжията в САЩ, реинтерпретирайки артистично инициативите за обратно изкупуване на оръжия. Визията на Граймс за последната Met Gala очарова всички, печелейки й място в списъка с най-добрите модни творения на вечерта и позволявайки на тези, които познават 30-годишната канадка само като (уж бившата, но вече с второ общо дете) партньорка на Илон Мъск, да преоткрият нейния личен стил.
Откакто Клеър Буше, с артистичното име Граймс, се появява на музикалната сцена със своето алтер-его през 2010 г., тя успява да се отличи като един от най-интересните и многопластови артисти на своето поколение. През последните десет години тя създава 5 албума, които съдържат дълъг сетлист с футуристични и завладяващи инди електро-поп песни като „Oblivion” - хитът, който Pitchfork поставя на второ място сред 200-те най-добри песни на 2010 г.
Стилът й? Най-доброто определение идва от Wall Street Journal: „Представате си музикален жанр, който една вампирска тайфа би слушала, ако същата група е част и от мажоретен отбор“. Това, което я води, е единствено любовта към изкуството и силното влечение към „DIY“. Дотолкова, че се появяват слухове, според които Граймс записва „Visions”, албумът, който я направи звезда, изцяло сама, за по-малко от месец, затворена в стая, подпомогната само от софтуера GarageBand, буркан с наркотици и храната, която приятелите й носят.
Светът на Граймс не е съставен само от концептуални елементи и пулсиращи бийтове, ами е многопластова вселена, в която се комбинират музика, визуални изкуства и мода. Културните препратки варират от аниме до боливудски филми, от супергерои до фентъзи франчайзи, от Сейлър Мун до Игра на тронове, от Толкин до Филип К. Дик, от манга до комиксите на Чарлз Бърнс и Даниел Клоуз, от произведенията на Матю Барни до киберпънка, от изкуствения интелект до 90-те години. Този вид естетически речник се съчетава перфектно с нейния извънземен, почти свръхестествен натюрел, който я кара да изглежда като хибрид между космическо създание и горски елф, и според някои напомня на „Уенсдей Адамс, докато отива на рейв парти“. Много от елементите в стила на Граймс идват от рейвърите от 90-те, като многоцветните коси, късите бретончета, тениските на банди, които с течение на времето са се интегрирали с други компоненти от фентъзи световете, като графичен грим, заострени уши, ефирни рокли като красивата дреха на Iris Van Herpen от Met Gala 2021 или роклята „Suminagashi”, отново дело на холандската дизайнерка, носена за видеото към сингъла „Violence”.
Албум след албум, Grimes или, както сега предпочита да я наричат, просто "c" (изписано в курсив и с малки букви, като символа на скоростта на светлината) очарова не само електронните ентусиасти, но и няколко големи марки, които, завладени от чувството й за стил, избират да я обличат или я наемат за посланик. Това са брандове като Chanel, Proenza Schouler, Alexander Wang, Stella McCartney, Louis Vuitton, Rodarte. Интересът на Граймс към модата винаги остава в съответствие с вдъхновенията, които оживяват нейното творчество, от връзката между тялото и машината до научната фантастика, но с поглед към съвременните проблеми като устойчивостта. Точно "c" споделя повече за това:
„Модата е един от начините, чрез които човешкото тяло може да се превърне в произведение на изкуството, затова я приемам много сериозно. В началото на кариерата ми много от дрехите ми идваха от Армията на спасението и след това ги смених. Преминах през период, по време на който не ми пукаше. Днес, от друга страна, доста ме вълнува, но също така държа и на устойчивостта. Това е предизвикателството - да следваме модата и същевременно да намалим нейното въздействие върху околната среда. Бих описала стила си като средновековно-футуристичен, дори технократичен, нещо като рококо научна фантастика. Любимите ми дизайнери са Iris Van Herpen, Charlotte Knowles London и Hyein Seo.”
Музикалният й талант и връзката й с Илон Мъск хвърлят Граймс под светлината на прожекторите, но след скорошната й поява на Met Gala всички се чудят с каква визия ще ни изненада певицата следващия път.
More from View Sofia

Please say sorry to me: За скандала на Dolce&Gabbana и DietPrada
Пореден скандал в модния свят...

Месечен ХОРОСКОП - Март 2022

Модата във втората вечер на фестивала Санремо 2024
Водещи и ко-водещи, гости и състезаващи се певци... Кой кого облече? Кой какво избра? Ето ги детайлите по дрехите и аксесоарите във втората фестивална вечер на 74-ото издание на Фестивала на италианската песен в театър Ariston, точно след първата.