
Действията на българското правителство за справяне с корупцията и спазването на човешките права са „недостатъчни", се казва още в документа, който бе представен в понеделник и се отнася за миналата година. Акцентира се върху предприети стъпки за разследване на официални лица, които са с обвинения за извършване на нарушения на човешките права и корупция, но определено съществува проблем с безнаказаността.
Сред отбелязаните значителни проблеми на страната са „жестоко" отношение към групи като арестувани, мигранти и деца в институции. Посочват се още произволни арести, сериозни проблеми с независимостта на съдебната система, сериозно ниво на корупция и престъпления срещу малцинства в това число етнически и от сексуално естество.
Като пример за незаконен арест в доклада е изтъкнато задържането на бившия премиер Бойко Борисов, бившия министър на финансите Владислав Горанов и пиара Севдалина Арнаудова. Тримата бяха арестувани миналата година за 24 часа по сигнал за изнудване, а българският съд обяви действията на бившите управляващи като незаконни.
По въпроса за медийната свобода заключението на американското външно министерство е, че условията в страната, с акцент корпоративния и политически натиск, продължават да влияят негативно на медийния плурализъм. Цитирани са също заключения, които констатират високо ниво на политическо и икономическо влияние върху медиите в комбинация с високи нива на концентрация на собственост и непрозрачни правителствени регулации по отношение на ресурсите за подкрепа на медиите, включително европейските фондове, съвкупността от които подкопават медийния плурализъм.Посочват се и притеснения за независимостта на обществените медии и недостатъчна редакционна независимост при всички видове медии, което ние, както и вие, вероятно, наблюдаваме ежедневно.
Като проблеми са отбелязани и достъпът на малцинства в медиите и дела за клевета срещу журналисти, които публикуват статии с обвинения в корупция. В доклада са представени и случаи на антисемитизъм, като се допълва, че „антисемитска риторика продължава да се появява редовно по социалните мрежи и под формата на коментари под медийни статии онлайн. Oт друга страна, се отбелязва, че националистически партии, в това число „Възраждане" редовно обвиняват защитници на човешките права в измяна.
Докладите на Държавния департамент за състоянието и зачитането на човешките права и правата на работещите в 198 страни и територии са законов норматив и се представят ежегодно в американския Конгрес.
More from View Sofia

Кой как избра да се омъжи: Кортни Кардашян в къса рокля Dolce & Gabbana и останалите от клана
Рубриката ни по принцип се казва Кой как избра да се рекламира, но леко я преформулираме, защото е велик избор да се омъжиш, облечена ТАКА

МИНАЛОТО: Всичко за визията на Кейт Мос като олимпийската факла, 2012
Когато Лондон бе домакин на Летните олимпийски игри през 2012 г., британският Vogue посвети юнския си брой на "всичко, което прави Великобритания велика". На корицата е класическата лондонска девойка Кейт Мос, разбира се, уловена от Mert + Marcus в статия, озаглавена "Going for Gold“ и вдъхновена от олимпийския огън, припомняме я, защото ни е тематично

Интериор: парижкият дом на директора на аксесоарите в Louis Vuitton - Камил Мичели
"По време на локдауна танцувах много сама", казва Камил Мичели, креативен директор на аксесоарите в Louis Vuitton.. Как да не танцуваш, мислим си, скролвайки надолу...