Действията на българското правителство за справяне с корупцията и спазването на човешките права са „недостатъчни", се казва още в документа, който бе представен в понеделник и се отнася за миналата година. Акцентира се върху предприети стъпки за разследване на официални лица, които са с обвинения за извършване на нарушения на човешките права и корупция, но определено съществува проблем с безнаказаността.
Сред отбелязаните значителни проблеми на страната са „жестоко" отношение към групи като арестувани, мигранти и деца в институции. Посочват се още произволни арести, сериозни проблеми с независимостта на съдебната система, сериозно ниво на корупция и престъпления срещу малцинства в това число етнически и от сексуално естество.
Като пример за незаконен арест в доклада е изтъкнато задържането на бившия премиер Бойко Борисов, бившия министър на финансите Владислав Горанов и пиара Севдалина Арнаудова. Тримата бяха арестувани миналата година за 24 часа по сигнал за изнудване, а българският съд обяви действията на бившите управляващи като незаконни.
По въпроса за медийната свобода заключението на американското външно министерство е, че условията в страната, с акцент корпоративния и политически натиск, продължават да влияят негативно на медийния плурализъм. Цитирани са също заключения, които констатират високо ниво на политическо и икономическо влияние върху медиите в комбинация с високи нива на концентрация на собственост и непрозрачни правителствени регулации по отношение на ресурсите за подкрепа на медиите, включително европейските фондове, съвкупността от които подкопават медийния плурализъм.Посочват се и притеснения за независимостта на обществените медии и недостатъчна редакционна независимост при всички видове медии, което ние, както и вие, вероятно, наблюдаваме ежедневно.
Като проблеми са отбелязани и достъпът на малцинства в медиите и дела за клевета срещу журналисти, които публикуват статии с обвинения в корупция. В доклада са представени и случаи на антисемитизъм, като се допълва, че „антисемитска риторика продължава да се появява редовно по социалните мрежи и под формата на коментари под медийни статии онлайн. Oт друга страна, се отбелязва, че националистически партии, в това число „Възраждане" редовно обвиняват защитници на човешките права в измяна.
Докладите на Държавния департамент за състоянието и зачитането на човешките права и правата на работещите в 198 страни и територии са законов норматив и се представят ежегодно в американския Конгрес.
More from View Sofia
World Class 2022 избира най-добрия барман на годината
Кой е най-добрият барман в България? Отговорът ще открием на WORLD CLASS 2022! Най-престижното състезание за бармани в света отново събира всички почитатели и посланици на бар културата, за да търси най-добрите професионалисти в сферата.
Кой кой е в d:istinkt, Агенцията на годината: Веселин Черепов, Copywriter
View Sofia пристъпва в царство d:istinkt, PR агенция на годината според BAPRA Bright Awards 2022. d:istinkt обслужва брандове като Lidl, Yettel, Европейски парламент, Европейска комисия, Samsung, Каменица, Клет и др. С тях се работи леко, с удоволствие и споделен нюх, задружно, креативно и много модерно. Зад розово-лилавата компания стои палитра от уникални личности, с които се запознаваме отблизо и с които трудно се разделяме. Те са the d:istinkt creators - всеки от тях създава част от комуникационните продукти, носители на редица световни награди. Следва професионално-лична среща Седма...
Бебе 4 за Меган Фокс, бъдещият татко е Machine Gun Kelly
Първото потвърждение на тайната новина за предстоящото попълнение в звездната двойка