
Правилникът досега гласеше, че трансджендър състезателките, желаещи да участват в стартове при жените, трябва да поддържат нивото си на тестостерон под прага на 5 наномола в литър в рамките на една година.
"Съветът на световната атлетика взе мерки, за да защити женската категория в спорта, ограничавайки участието на атлети, които са трансджендър или интерсексуални. За мнозина доказателствата, че жените транс нямат предимство пред биологичните жени, вече не са достатъчни. Те искат повече доказателства и чак тогава да се вземе решение за включването им в женските състезания", заяви Коу, с което общо взето си остави вратичка, че "не казват "не" завинаги".
На въпросното заседание бе обособена специална работна група, която в следващите 12 месеца ще работи активно по темата. Тя включва председател, трима членове, двама атлети от комисията на състезателите, един трансджендър атлет, трима души от различни федерации, членуващи в световната организция, както и представители на здравния и научен департамен на световната атлетика.
Ще има и специални консултации с трансджендър атлети.
Актуалният правилник бе оспорван от южноафриканската лекоатлетка Кастер Семяна, която отказа да се подложи на хормонално лечение или операция, а след това загуби заведените дела в Спортния съд в Лозана. През ноември 2021 година Международния олимпйски комитет призова спортните федерации да създадат собствени критерии, за да позволят на трансджендър хората да участват в състезания от най-високо ниво.
Прочети и това

Кейт Мидълтън и принц Уилям с нови титли и възможности след смъртта на кралица Елизабет II
Двамата вече не само имат нови титли, но и притежават нови земи във Великобритания

Кейти Пери на Met Gala 2018: Когато ТЯ прекали
OMG look at her dress...
