Следва

4 х 24: Кейти Пери жонглира със стила - сменя визиите на всеки 6 часа

Какво е сънен туризъм и къде да го практикуваме?

Да спиш по света – пътувания, които зареждат енергийно и ментално. Ето къде да пробвате тази нова форма на туризъм.

Health преди 1 месец

Ваканциите са начин да презаредим батериите и да се завърнем към всекидневния живот с повече енергия. Не всички пътувания обаче се оказват релаксиращи, защото когато посещаваме ново място, дните се запълват с активности и места, които да посетим. Така времето за истинска, качествена почивка се топи все повече и повече. Напоследък обаче забелязваме разпространението на един доста интересен тип ваканция, даващ възможност за наваксване на съня, който с работата и забързаното ежедневие никога не е достатъчно. Ако не сте чували за „сънен туризъм“, нека ви разкажем повече.

Секторът на туризма еволюира и излизат нови, иновативни решения за подобряване качеството на сън чрез пътуване. От тази идея се ражда „сънният туризъм“. Той все повече се разпространява, като резорти и хотели по целия свят предлагат пакети, с които да помогнат на клиентите, които имат проблеми със съня.

Например хотел Park Hyatt в Ню Йорк отскоро предлага Bryte Restorative Sleep Suite – апартамент, голям почти 280 кв.м., оборудван с най-различни услуги, които подобряват качествтото на сън. Rosewood Hotels & Restorts пък има колекция от завладяващи места за уединение, предназначени да насърчават почивка чрез процедури за предизвикване на сън и други подобни удобства, наречена Alchemy of Sleep. Ако ще ходите скоро в Лондон, можете да пробвате сънния туризъм в хотел Zedwell, който разполага със звукоизолирани стаи.


Помощ: Агорафобия


Значението на съня по света

Сънят се е превърнал в основен казус в сектора на туризма, но защо? Доктор Ребека Робинс, изследовател и съавтор на книгата „Sleep for Success”, вярва, че когато пътниците избират хотел, където да прекарат престоя си, често се опитват да спестят пари и да вместят много дейности в кратко време, като отделят само няколко часа за почивка.

Пандемията обаче промени леко тази динамика. Всъщност според проучването на Journal Clinical Sleep Medicine 40% от 2500 възрастни, участвали в проучването, се сблъскват с намаляване в качеството на съня от началото на пандемията Covid-19. „В ерата на Ковид и след това забелязваме повишен фокус върху съня, може би защото толкова много хора се борят с тежки форми на безсъние“, казва Робинс. 

Хипнотерапевта и холистичен треньор Малмайндър Гил забелязва промяна в отношението на хората към съня. „Все повече хора се стремят към дълголетие. Липсата на сън може да доведе до физически и психически проблеми. Тревожност, депресия, промени в настроението... както и умора“ казва Гил пред CNN Travel, а след това споделя и за услугата “Sleep Concierge”, която той създава заедно с хотел Cadogan в Лондон. “Sleep Concierge” включва медитация, чай преди лягане, специални възглавници и одеала.

Начини да спим по-добре

Няма универсален закон. Не сме еднакви и отношението ни към съня се променя в зависимост от възрастта, начина на живот, здравето и хранителните навици. Следователно методите, предприети от различните хотели по света, се различават един от друг. Например хотел Six Senses предлага различни програми за пълноценен сън в период от 3 до 7 дни, докато Brown’s Hotel в Лондон наскоро лансира такава услуга за 2 нощувки.

Малко по малко идеите и решенията, които стимулират ползотрворен сън по света се увеличават, а това е знак, че сънният туризъм се приема положително. Може би ще си помислите, че този тип престой е по-подходящ за дългосрочна почивка, отколкото за уикенд или само за няколко дни. Ако имаме на разположение 15 дни, бихме могли да посветим няколко на сън и релакс, а останалите на разходки, забавления и различни активности.


Велик приспивател и противовъзпалител: този ЧАЙ


Но ако предпочитате кратко пътуване с цел подобряване на съня, няколко дни за достатъчни да презаредите и след това да се върнете пълни с енергия. За добри резултати в сънния туризъм е важно да се доверите на туристически програми, които включват съвети на експерти и професионалисти, способни да разработят стратегии и методи, които наистина да помогнат.

Клиниката за сън в Женева

В Женева хотел Mandarin прави страхотни неща за сънния туризъм. Неговите клиенти се настаняват в клиника за сън в сърцето на Швейцария с програма от три дни, която изучава моделите на сън на гостите, идентифицира потенциални нарушения и помага за подобряването им. Според Робинс вскички хотели и резорти трябва да поставят като приоритет съня на гостите си и да помогнат както могат, дори само с тапи за уши.

More Health

Изследванията на рака на гърдата набират скорост - ето 3 вълнуващи постижения

Health преди 2 дни

Борбата с рака на гърдата има вече десетилетна история и всеки ден е повод да говорим за случващото се по темата. „Добрата новина е, че наистина няма достатъчно време да говорим за всички вълнуващи неща, които се случват“, казва Дорая Ел-Ашри, д-р, главен научен директор на Фондацията за изследване на рака на гърдата (BCRF). Ето някои от постиженията, които експертите намират за окуражаващи.