Слушайки новините за климатичните ексцесии, които или почти ни изпичат в горещите дни, или ни удавят в порои, както се случи в Румъния и Полша само преди дни, се замислихме за всички онези ежедневни дейности, които извършваме и незабележимо вредим на околната среда, климата и в крайна сметка на самите себе си. Но пръв поглед nonsense, но прането в така удобнаа пералня, на която всички разчитаме, всъщност е нож с две остриета. Направихме малко рисърч и ето какво разбрахме. Но първо:
Малко статистика
Според изследване на Европейския съюз, 71% от европейците използват пералнята от 1 до 3 пъти седмично. Макар че кръговратът е девизът на отговорната мода, въпросът за прането на дрехи все още остава между пукнатините на екологичните дебати. Централната част от жизнения цикъл на една дреха, между нейното производство и рециклиране, е от решаващо значение и за нейното въздействие върху околната среда. От пране до пране, от сушене до сушене, синтетичните влакна (полиестер, найлон, еластан и т.н.), произведени от петрол, се разграждат и изхвърлят своите микрофибри (следователно микропластмаси) в отпадъчните води. Това правят и химикалите, използвани в производствения процес.
По последни данни, най-малко 45% от микропластмасата в моретата и океаните идва от дрехите, които притежаваме. Пет килограма синтетични тъкани, прекарани през пералната машина, отделят 6 милиона микрофибри в околната среда. Това невидимо замърсяване днес представлява сериозен проблем, тъй като е толкова вредно за човешкото здраве, колкото и за морските екосистеми. И колкото повече се носят влакната, толкова повече микрочастици се отделят. Някои от тези частици избягват процесите на филтриране и пречистване в пречиствателните станции за отпадъчни води и попадат в световните води. Проучване, публикувано в списание Nature Communications, според доклад на Ocean Wise, показва, че 92% от микропластмасата, открита в Арктика, са синтетични влакна, 73% от които са полиестерни влакна, които имат всички характеристики (свойства и размер) на полиетилен терефталат (или PET), използван за текстил. Теченията са ги донесли в този изолиран регион главно от Атлантическия океан и следователно са произлезли от влакната на дрехите, прани от европейци и американци.
Във Франция вече се замислят сериозно върху тези факти и от 2025 г. нататък всяка нова перална машина ще трябва да бъде оборудвана с филтър, който да блокира тези микрофибри и да ограничи щетите. Излишно е да казваме, че този закон трябва да се въведе във всяка държава-членка на ЕС, а и не само.
Какво е въздействието на перилните препарати върху околната среда?
Разбира се, самото пране не е единственият проблем. Логично тук се намесват и перилните препарати. Почти всички, които се намират по рафтовете на супермаркетите, замърсяват околната среда, макар че много от тях са с еко етикет. Вината е в съставящите ги токсични съставки, които често не са биоразградими, като например производни на петрола и палмовото масло. Сред тях са: повърхностноактивни вещества, като лаурил етер сулфат или додецилбензол, които се използват за измиване. Има също така силикони, които правят прането по-меко, оцветители, консерванти и избелители, които имат за цел да направят бялото безупречно като това в рекламите. Пералнята е отворена врата към океана. Всички тези съставки попадат в канализацията, в системата за отпадни води и не се задържат напълно от пречиствателните станции. Така те се озовават в реките. С катастрофални последици за околната среда (а в дългосрочен план и за нашето здраве, тъй като кожата ни ги абсорбира при контакта си с изпраната дреха).
Четете още >>> Мисия Refreshed или как да дадем нова дефиниция на важните неща
Да вземем ендокринните разрушители, чието взаимодействие с човешката хормонална система вече е известно. Те също така развиват женски характеристики при мъжките риби и обратно. Проучванията потвърждават връзката между замърсителите, съдържащи се в перилните препарати, и еутрофикацията на реките. Това необичайно натрупване на хранителни вещества във водата, което често води до разрастване на водораслите на повърхността, всъщност нарушава цялата водна екосистема. Друг факт - когато по атлантическото крайбрежие има големи бури, по плажовете се образува много пяна. Това не е красивата морска пяна от развълнуваното море, а остатъци от перилни препарати. Страшничко!
Какво да кажем за опаковките на перилните препарати?
Що се отнася до опаковките, въпреки че рециклираната пластмаса започва да навлиза все повече в индустрията, все още преобладава първичната пластмаса, която не може да се рециклира. Подобно на дрехите, тя отделя микрочастици в машината и в крайна сметка отива в океаните. Според проучване, публикувано в International Journal of Environmental Research and Public Health, 75% от частиците на поливиниловия алкохол избягват пречистването в пречиствателните станции за отпадъчни води и се изхвърлят във водните пътища.
Как да перете дрехите си отговорно?
Да забавим малко темпото. Центрофугата е най-вредна от целия процес на пране. Да, дрехите ще съхнат по-бавно, но ще се запазят за по-дълго, без да нанасяме вреда на планетатата. Не търсете препарати с ароматизиращ ефект. Защо да не сложите в гардероба си пакетчета с лавандула или други изсушени растения, които да ароматизират деликатно дрехите, както са правили жените някога?
Ако едно пране мирише на чисто в продължение на седмици, то не е чисто. Чистотата няма миризма. Свикнали сме да ухаем на синтетични парфюми, които не са истински, като например аромат на морски бриз или борови цветя, за да създадем илюзията за чистота в продължение на седмици. Тези остатъци от синтетични парфюми, които остават в материята на дрехата, проникват в кожата. Прахът за пране не е направен, за да парфюмира. Той е създаден, за да пере. Използвайте по-малко прах. Перете дрехите си по-рядко. И най-вече при по-ниска температура, в идеалния случай на 30° (или по-малко), за да се избегне цялото потребление, свързано със загряването на водата за пране. Накратко, по-малкото определено е повече.
Вижте още >>> Овиди и "Плътта е тъжна, уви": "Мъжете твърдят, че срокът на годност не е важен, но бързат да си доставят свеж продукт"
More from View Sofia
Знаменити българи от миналия век, снимани на морето, показва фотографска сбирка
Ретро снимки от българското Черноморие, или посветени на него, могат да...
X-мas Gift Guide: ЗА ДОМА
Christmas is COMING!
Family Time: Къде се шири Робърт Дауни и семейство
Актьорът най-сетне показа семейните си тайни...