Следва

Астрокартография - наръчник за начинаещи

Защо не помним сънищата си (и някои по-важни факти за съня)

Всяка сутрин eдно и също: веднага, щом отворите очи, сънищата изчезват без следа, оставяйки само сладкия послевкус на спомени от други светове. Обясняваме защо това се случва.

 

Health преди 1 месец

Насън успяваме да преодолеем всички възможни и немислими препятствия, да посетим непознати страни и дори да се влюбим, но като правило с пробуждането нощните приключения се разтварят в съзнанието. И така, как възникват нашите сънища и защо те са напълно изтрити от паметта и възможно ли е да запазим една мечта в паметта с всички подробности? Експертите са направили много изследвания и вече са една крачка по-близо до истината.

Защо заспиваме

Със сигурност неведнъж сте забелязвали, че моментът на „заспиване“, когато има прекъсване на връзката с реалността, не може да бъде проследен. И така, как да заспим? Учени от Швеция стигнаха до извода, че ние заспиваме в момента, в който се задействат мозъчните центрове, които са били в покой през деня. И американски експерти са забелязали, че важна роля играе липсата на дневна светлина, която превежда нашия биологичен часовник към нощното време поради производството на мелатонин, хормона на съня. Във всеки случай експертите от различни части на света не стигат до консенсус. Има дори мнение, че човек заспива поради натрупването на определени метаболитни продукти в организма през деня.

Всички спят еднакво

Всички хора спят по абсолютно еднакъв начин и по абсолютно еднакъв начин не могат без сън. Забравяме сънищата, защото мозъкът ни е като компютър, който има несъвместимост с определени файлове – проблем с кодирането; същото е, когато не можем да качим някое нестандартно видео в YouTube.

Според последните проучвания всичките ни сънища, дори и да ги изживяваме като много дълги или няколко от тях на нощ, траят много кратко време в действителност - няколко секунди преди да се събудим (не е задължително сутрин, можете да се събудите и посред нощ). Тоест всички наши полети насън, невероятни пътувания и големи любови се втурват през настоящето с невероятна скорост. Това обстоятелство ни пречи да запомним сънищата си във всички подробности, а понякога напълно изтрива картината от паметта. Нашият мозък е в състояние да запомни най-много три сънища на седмица и дори тогава картинката е силно неясна. 

Според изследвания, тези сънища, които помним най-ярко, отразяват истинските ни сънища. Какво е сън, учените не са намерили окончателно решение, но по подразбиране сънят може да се нарече кодиране на ежедневна информация и сънища в нашето подсъзнание.

Две фази на съня

В съня нашето тяло, като глобална машина, започва да работи в съвсем различен режим. Така например състоянието на съня е разделено на две фази: бавна и бърза. Бавното е от 75 до 80% от общото време на нашата почивка, през този период процесите, които обикновено са активни по време на будност, се забавят, сърцето бие по-рядко, дишането става по-рядко, активността на храносмилателната система намалява, телесната температура - също. Освен това мускулите също се отпускат максимално - този процес, между другото, може да се забележи дори преди да заспите - вероятно сте забелязали как крайниците ни потрепват от време на време. В по-голямата си част спортистите и танцьорите са подложени на рефлексни движения - техните мускули претърпяват много по-голямо натоварване през деня, отколкото при другите, „обикновени“ хора.

Що се отнася до бързата фаза, всичко се случва наобратно: сърдечният ритъм се ускорява, налягането се повишава. Много учени са сигурни, че по време на бързата фаза нашият мозък обработва информацията, получена през изминалия ден. Сънищата, трябва да се каже, могат да бъдат сънувани от нас както в бързата, така и в бавната фаза, но те са много различни един от друг. В бързата виждаме ярки, емоционално оцветени сънища, понякога неразгадаеми - с други думи набор от картини. Но в бавната фаза сънищата стават много по-смислени, реалистични, максимално близки по съдържание до периода на будност, поради което при бавния сън понякога е невъзможно да се разграничат сънищата от реалността. Но ако събудите човек в етапа на REM сън, той без съмнение ще запомни съня си в много подробности. А при бавен - не.

Откъде идват нашите кошмари?

Кошмарът винаги е лош, с други думи, ако виждате лоши сънища твърде често, можете да сте сигурни, че тялото ви дава предупредителни сигнали. По правило системните кошмари показват невроза, повишена емоционалност и други психични разстройства. „Случайните“ кошмари са признак на преумора, стрес. Неприятните сънища могат да се появят както в бързи, така и в бавни фази. Единственото нещо е, че докато сте в бързата фаза, вие, като правило, можете да осъзнаете, че спите, сънувате кошмар. Нещо повече, вие го осъзнавате толкова много, че с усилие на волята можете да се принудите да се събудите.

Що се отнася до бавната фаза, тук всичко е много по-сложно. Тъй като сънищата ни стават по-реалистични в бавния период, възприятието се променя, което означава, че не винаги е възможно да се убедим да се събудим.

Но условно добрата новина е, че вече сте гледали лъвския пай от кошмарите си. Оказва се, че децата са по-податливи на кошмари от възрастните. Учените са доказали, че от 3 до 8 години децата сънуват повече кошмари от възрастните през целия си живот. А това е причина да се отнасяме малко по-внимателно към нашите деца и техните случайни нощни сълзи.

Черно-бели сънища

Оказва се, че не всички хора сънуват цветно. Въпреки това има много малко късметлии, чиито мечти винаги са едноцветни. Проучвания от 1915 до 1950 г. показват, че 12% от зрящите хора виждат само черно-бели сънища. Картината се промени от 60-те години на миналия век. Днес едва 4,4% от хората виждат черно-бели сънища.

Някои интересни факти

Ние мечтаем само за това, което сме видели. Понякога в сънищата ни се появяват напълно непознати лица. Всъщност, колкото и парадоксално да звучи, насън виждаме само това, което знаем. Само си представете - стотици хора минават покрай нас всеки ден и всяко лице, което виждат очите ни, се запечатва в нашето подсъзнание - в действителност ние бързо ще забравим „ненужната“ информация, но насън мозъкът може да ни я подхвърли услужливо.

Сънища имат всички здрави хора. Всички хора (освен може би хора със сериозни умствени промени) имат сънища, но според изследванията мъжете и жените сънуват по различен начин. Мъжете най-често сънуват представители на своя пол, докато жените в сънищата виждат представители на двата пола в приблизително еднаква пропорция.

Слепите хора също сънуват. Ако човек е загубил зрението си след раждането, през целия си живот той може да сънува картини „от минал живот“, а за тези, които страдат от болест от люлката, тогава сънищата им са изпълнени със звуци, миризми и тактилни усещания.

Сънищата предпазват от неврози. Сънищата са отражение на нашите желания – съзнателни и подсъзнателни. Сънищата са тези, които ни помагат да защитим нервната си система. Сравнително наскоро екип от психолози проведе експеримент: на група доброволци беше позволено да спят по осем часа на ден, но бяха събуждани всеки път, когато започва периодът на сън. След кратко време доброволците започнали да халюцинират в обичайното време на деня, да нервничат без причина и да проявяват агресия.


Помощ: изневерите насън, всичките им емоционални значения и как подхождаме


Психичните разстройства могат да бъдат диагностицирани с помощта на сънищата. Преди няколко години популярното списание Neurology представи доказателства, че психични заболявания като Паркинсон и шизофрения се усещат в сънищата много преди първото им реално проявление. Факт е, че пациентите с тези заболявания, чиято причина се крие в невродегенеративни разстройства, постоянно имат кошмари, за които са особено характерни писъци, удари, плач и стенания, царящи в съня. 


Помощ: постоянно сънувам змии?


 

More Health