Следва

Уличният стил на звездите: Ирина Шейк с мама и дете в Ню Йорк

Десетте най-незабравими партита в историята на Ню Йорк

All About Life преди 1 месец

„Ню Йорк, Ню Йорк... Искам да се събудя в града, който никога не спи“, пее Франк Синатра. Тези думи закънтяват в главата ни всеки път, когато си помислим за Ню Йорк. Меката на артисти и творци, които, подобно на Синатра, напускат провинцията, в търсене на бляскав живот в Голямата ябълка. Studio 54 се превръща в икона на клубата сцена, но културата на забавлението има много по-дълбоки корени. Преди местата за общуване са били салони, организирани танци и вариететни представления. Едва в следвоенния период се налага тенденцията нощните забавления да се концентрират в нощни клубове.

В „Nightclub City: Politics and Amusement in Manhattan” историкът Бъртън Перети описва нощните клубове като „места, където традициите се потъпкват, а модерността се оформя“. Законите за забрана на продажба на алкохол и Голямата депресия водят до охлаждане на нюйоркския нощен живот, който в продължение на няколко години трябва да се крие. През 80-те години свободата започва да се усеща, утвърждавайки нова парадигма вътре и извън клубовете. Интуитивно изживяване, украсено с блясък, неонови светлини и натрапчиви нотки. Музиката, модата и изкуството вкусват от експериментите на тези трескави години. Това са годините на Мик Джагър, Лайза Минели и Анди Уорхол в Studio 54, на Дейвид Манкузо в Loft и на Лари Леван в Paradise Garage. Да, културата на забавление се е променила много от 1897г. до днес, но едно е сигурно – Ню Йорк никога не е заспивал.

Най-незабравимите партита на Ню Йорк

The Bradley-Martin Ball, 1897

Проведен на 10 февруари 1897г. в Waldorf-Astoria Hotel В Ню Йорк, където днес се издига Empire State Building, балът Bradley-Martin е едно от най-ключовите събития на първата позлатена ера. Организиран от Корнелия Шърман, графиня на Крейвън, и от съпруга й Брадли Мартин, това е един от най-скъпите балове с маски в историята - над 300 000$, което днес се равнява на 10 000 000$. Според статия в New York Times, публикувана в деня след партито, бижутериите в града остават без стока за излагане, защото присъстващите изкупуват всичко.

The Astor Ball, 1900

Каролин Астор, майка на Джон Джейкъб Астор IV – основател на хотелската верига St. Regis – е в редиците на нюйоркското висше общество в годините на т.нар. златен век. Балът на Астор се превръща в акцента на социалната година. Каролин го организира в своята грандиозна вила, обсипана със светлини и цветя за случая. Особеното на този бал е вечерята в полунощ - танците спират, масите се внасят и вкусните ястия се сервират, прекъсвайки партито.


Истории от живота: защо Милано (а не Рим) е столицата на италианската мода


Circus Ball, 1935

Елза Максуел е криминална журналистка и светска личност, известна със своя талант да организира голями събития. Елза живее през годините на забрана, които имат значително влияние върху социалния календар на градския елит, но все пак успява да покаже таланта си. Нейният Circus Ball през 1935 г. остава в историята. Тя трансформира балната зала на Waldorf-Astoria в цирк с множество акробати, жонгльори и слонове.

Black and White Ball, 1966

Балната зала на хотел Плаза се превръща в сцена за едно от най-легендарните партита, които градът е виждал някога. Става дума за Black and White Ball, грандиозен маскен бал, организиран от писателя, сценарист и актьор Труман Капоти. Той е завършен шоумен, потопен в артистичната и аристократична сцена. Франк Синатра, Миа Фароу, Одри Хепбърн, Глория Вандербилт и принцеса Лучана Панятели са само част от имената в гест листата.

The Loft, 1970

1970-та бележи откриването на The Loft. Мястото е открито от бащата на диско музиката Дейвид Манкузо. Вечерите в The Loft, озвучени с нотите на соул и фънк музиката, служат като модел за клубовете, които започват да се отварят един след друг през 70-те и 80-те години. Културната революция на Манкузо се отбелязва и днес чрез тематични партита и модни колекции, вдъхновени от него, като тази на Louis Vuitton от лятото на 2022.

Studio 54, 1977

Провокативен, престъпен, осквернен. Това са епитетите, които са често използвани, за да опишат Studio 54, който представлява 80-те. Това не е просто клуб, а място, в което мечтаеш да влезеш. „Тази вечер всички разбрахме, че не сме на откриването на следващата дискотека, а сме на откриването на нещо историческо, което щеше да промени начина, по който хората живеят или свирят... Нямаше правила. Содом и Гомор се срещнаха с High Street в онази нощ.“, разказва журналистът Антъни Хейдън, спомняйки си откриването на Studio 54.

Soul Night в The Mudd Club, 1980

Отворен само пет години – от 1979 до 1983, за толкова кратък период The Mudd Club се утвърждава като място на авангард, ексклузивност и сексуална свобода. Известен с екстравагантните си тематични партита като Soul Night през 1980 г., клубът се превръща в новия дом на Анди Уорхол, избутвайки Studio 54 от първото място. Той остава безсмъртен чрез текстовете на Zappa, Ramones, Talking Heads и Nina Hagen. The Mudd Club не само е незабравима спирка за звездите през онези години, но е и отражение на тяхната култура.

Затварянето на Paradise Garage, 1987

През 1987г. Paradise Garage затваря врати. Храмът на хаус музиката, намиращ се на King Street 84, е сред най-влиятелните нощни клубове през 80-те години. Ексклузивен клуб само за членове, където свирият Мадона, която заснема и видеоклипа към Everybody here, the Police, Frankie Knuckles и Jocelyn Brown.

Партито за стартa на Talk, 1999

През 1999 г. Talk Media и Hearst Magazines, и двете собственост на Miramax, избират журналистката и редакторка Тина Браун да ръководи новото им творение - Talk magazine. За да представи новината на света, тя организира частно парти, на което кани осемстотин свои познати и приятели на Острова на свободата, където се намира символът на Ню Йорк - Статуята на свободата. Пикник, осветен от над две хиляди японски фенера, грандиозна заря и гости като Майкъл Айснер и Кейт Мос белязват вечерта.

Четиридесетата годишнина на Пи Диди, 2009

Сред партитата, на които медиите отделят най-много място, откриваме четиридесетата годишнина на звукозаписния продуцент и предприемач Шон „Диди“ Комбс, който духа свещите в балната зала на хотел Плаза на 20 ноември 2009 г. Вечер за три милиона долара, запомнена с много музикални забавления и знаменитости като Джей Зи и Дензъл Уошингтън. Пи Диди днес е обвинен в стотици престъпления, припомняме тук

More All About Life

Yettel добавя SkyShowtime – една от най-новите стрийминг услуги в Европа – към портфолиото си от дигитални и телевизионни услуги

All About Life преди 4 дни

От днес клиентите на Yettel се радват на достъп до SkyShowtime – една от най-новите стрийминг услуги в Европа, която вече е част от разнообразното портфолио от дигитални услуги на телекома, както и от допълнителния пакет за Yettel TV. SkyShowtime идва с богата селекция от локализирано съдържание за още по-голямо удобство и гарантирано забавление за българските потребители.