
Розацеята засяга приблизително 5 процента от възрастното население в световен мащаб — това са страхотните 390 милиона, в случай че се колебаете за изражението в брой хора. Състоянието може да засегне всички, вкл. световни звезди, като сред примерите са красавици от ранга на София Вергара, Синтия Никсън, Камерън Диас, Наоми Уотс и Рене Зелуегър – всички от които не се притесняват да споделят за проблема. И ако сте попаднали на тази статия, има вероятност да сте един от онези хора, които търсят отговори защо лицето е зачервено или с неравномерен тен през цялото време, какви са задействащите фактори и най-важното, как да лекувате розацеята.
Е, вземете си тетрадка и едно кафе, защото ще разберете.
Какво представлява розацеята?
Розацеята е хронично (дълготрайно) състояние на кожата, което обикновено се проявява с редица проблеми по лицето, включително зачервяване, възпалени подутини (които могат или не могат да съдържат гной) и „спукани“ капиляри (телеангиектазия). Някои по-тежки, но по-рядко срещани подтипове също причиняват значително удебеляване на кожата (фима) и сухота с възпаление на окото (конюнктивит, блефарит и кератит).
Ако това ви звучи болезнено и гадно - прави сте. Страдащите от розацея изпитват обостряния, които са предизвикани от множество фактори. Някои, с леки случаи, могат да изпитат симптоми само по време на обостряне, докато други, по-тежки случаи, изпитват симптомите всеки ден.
И така, какво се случва с кожата при обостряне на розацея?
Когато възникне пристъп, кожата изпитва значително увеличаване на възпалението (създаващо удебеляване на кожата и зачервяване), разширяване на кръвоносните съдове (което усещаме като зачервяване) и нарушена кожна бариера (което прави кожата по-чувствителна към околната среда и продуктите за грижа). Но това не спира дотук, защото комбинираният ефект от повтарящи се пристъпи и възпаления с течение на времето води до нови и разширени съдове в дермата, което се нарича телеангиектазия (малки, разширени кръвоносни съдове по кожата) — или това, което често е определяно като "паякообразни вени".
Въпреки че е често срещан проблем, точният брой на страдащите от розацея в България не е изветен, но актуалните данни сочат между пет и десет процента от населението, което съответства на глобалните числа. Най-често срещаните типове обикновено се развиват при жени след 30 години, но други подтипове могат да се появят при мъже или по-възрастни хора и че всички форми на розацея демонстрират силна връзка с по-светлите типове кожа. Възможно е състоянието да не бъде диагностицирано при хора с по-тъмна кожа, тъй като по-силната пигментация прави по-трудно идентифицирането на много от ключовите признаци на заболяването. Всичко това означава, че това е състояние, което може да се случи на всеки.
Какви са различните видове розацея?
Според дерматолозите пет са видовете розацея, като всички те се проявяват с леко различни симптоми.
Еритемотелеангиектатична розацея: Въпреки заплетеното име (обещаваме, че не е измислено), това всъщност е най-често срещаният тип розацея, представяща се като зачервяване и телеангиектазия (това отново са паякообразните вени) главно по бузите, носа, брадичката и в средата на челото. Често е по-лек от други форми и симптомите могат да варират.
Папулопустулозна розацея: Подтип на горния, при който страдащите също имат зачервяване, но с добавяне на възпалени подутини. При тежко възпаление, тези подутини могат да съдържат гной, поради което често се бъркат с акне.
Неврогенна розацея: Това е сравнително рядка форма, която засяга автономната нервна система - тази, която контролира процеси като дишане, храносмилане и кръвообращение. В този случай тя реагира прекомерно на стимули и създава силно усещане за парене на лицето, подуване около очите, силна чувствителност на кожата и зачервяване.
Очна розацея: Както може би се досещате, очната розацея е свързана с възпаление и дразнене на очите и в тежки случаи може да доведе до белези, които трайно засягат зрението. Среща се много често (при до 50 процента от хората) с други форми на розацея, така че съветът е, ако това е вашият случай, да бъдете изключително детайлно наблюдавани от специалист офталмолог, за да предотвратите трайно влошаване на зрението.
Фиматозна розацея: Тук се наблюдава розацея в нейната екстремна форма, при която страдащите (обикновено възрастни мъже) изпитват значително удебеляване на кожата и подчертан свръхрастеж на мастните жлези. Най-често срещаните места на удебеляване са носът (ринофима), брадичката (гнатофима) и челото (глабелофима) и този тип розацея изисква лечение от специалист дерматолог, което може да включва хирургично намаляване на дебелината на кожата.
Каква е основната причина за розацеята?
Не е изненадващо, че няма лесен отговор каква е основната причина за розацеята - всичко е в процес на разработка и толкова много фактори влизат в действие. Със сигурност говорим за сложно взаимодействие между генетична чувствителност, дисбаланс в активността на имунната система, променен микробиом на кожата и червата, както и дисфункция на автономната нервна система, които се обединяват при някои индивиди, за да ги накарат да развият розацея. Но точно като изследванията върху сложността на червата, досега няма достатъчно изследвания или познания за патологичните процеси, за да знаят как да излекуват състоянието, така че лекарите са фокусирани върху управлението на болестта, минимизиране на симптомите и намаляване на острите състояния.
Кой е основният отключващ фактор за розацеята?
Основният отключващ фактор за розацея е различен за всеки човек, но накратко, ако кожата ви е склонна към изчервяване, вероятно е да отклюите и розацея. Някои от често срещаните виновници включват: излагане на ултравиолетова радиация, резки промени в температурата, пикантни храни, силови упражнения, алкохол, тютюн и стрес. Въпреки това, тъй като вашите тригери ще бъдат уникални за вас, струва си да запишете нещата, които са се променили във вашата диета и начин на живот, когато имате пристъп, така че да сте наясно със собствените си тригери и да помогнете за минимизиране на тяхното появяване.
Как да различим розацея от акне?
Особено в случай на папулопустулозна розацея има много симптоми, които се припокриват с акне, така че да се диагностицирате сами (директно в Google) не е препоръчително. Лекарят ви ще постави диагноза въз основа на това кои части от кожата на лицето са засегнати, как изглежда дермата и какво води до влошаване на вашите симптоми. Дерматологът ще разгледа комедоните (бели или черни точки), както и степента и разпространението на възпалението, които са двата главни диференциращи фактора.
Кое е най-ефективното лечение на розацея?
Преди да стигнем до частта за справянето с розацеята, важно е първо да получите диагноза. Едва товага вашият лекар ще може да изготви план. Освен акне, розацеята също може да бъде объркана с други състояния (напр. дерматит), така че посещението при професионалист означава, че ще можете да я хванете рано и да не я влошите чрез (само)погрешна диагноза.
Първата стъпка в управлението на вашата розацея е да идентифицирате вашите тригери и (ако е възможно) да ги избягвате. Следващата стъпка е да замените грижата за кожата с щадящи опции без аромати, които подхранват вашата бариера, тъй като ароматът може да предизвика възпаление. И накрая, изключително важно е да се въведат ефективни лекарства въз основа на тежестта на вашите симптоми – те могат да включват локални лекарства, перорални противовъзпалителни средства или специализирани перорални лекарства за розацея, които могат да бъдат предписани само от дерматолог.
Кои козметични продукти могат да влошат розацеята?
Списъкът е дълъг. Поименното включва изкуствен аромат и етерично масло, за които е добре известно, че влошават розацеята; физически ексфолианти, химическите ексфолианти (AHA и BHA, намиращи се в обикновените продукти за грижа за кожата) обикновено трябва да се пропускат, защото могат да бъдат твърде агресивни за кожната бариера. Добавяме грижа за кожата и слънцезащитни продукти на алкохолна основа; традиционен сапун (никога върху лицето). И също - локалните стероиди трябва да се използват само под строго наблюдение на вашия лекар, тъй като те могат да влошат симптомите.
Все пак има някои добри новини: гримът е безопасен за повечето хора с розацея, особено ако останете в рамките на безмаслените или минералните и изберете цветни коректори със зелени нюанси, за да противодействате на зачервяването. И още добри новини: въпреки че може никога да не се отървете от розацеята, поне докато изследванията не наваксат, можете да я управлявате, така че да не поеме контрол над живота ви. Следващата спирка е кабинетът на дерматолога.
More from View Sofia
Fendi от скункс
Кожа от скункс е новият фетиш сред модистите и моднозависимите, след като Fendi неотдавна пусна чанта от кожата...

Промяната не дава: УНИЖЕНИЕТО и неговото лице, коментар на Милена Фучеджиева
Срамният пост бе изтрит от страницата на Продължаваме промяната, но той е все още тук, запазен и озадачаващ всички мислещи хора, всички хуманисти, всички нормални хора, на които им е болно, тъжно и срамно от случващото се. Препечатваме коментара на известната писателка и сценарист Милена Фучеджиева, публикуван в профила й в Facebook, с нейно съгласие >>>
Dare U: Джамсу – из Библията за красота на корейките
Корея е добре известна с манията си към перфектно поддържана кожа, а представителките на нежния пол (и не само те!) са склонни да пробват сякаш всички странни малки чудатости по пътя към сияйна визия на лицето...