Следва

Серина Уилямс & Armani: великолепни!

Ново проучване за токсични метали в тампоните - отказваме ли ги завинаги?

Олово в продукта, който следва да е най-нежен към женското тяло 

Health преди 11 месеца

Научното изследване, което притесни хиляди женски съзнания в последните няколко дни, ще бъде публикувано през август 2024 г. в списанието Environmental International, което докладва за токсични метали в тампони, закупени от Съединените щати, Англия и Гърция.

Изчислено е, че между 52 и 86% от жените в Щатите използват тампони по време на цикъла си. Изборът на извадката е съставен от 24 различни продукта, които варират по отношение на търговска марка, нива на абсорбция, органични и неорганични материали. По време на изследването са тествани 16 различни метала (арсен, барий, калций, кадмий, кобалт, хром, мед, желязо, манган, живак, никел, олово, селен, стронций, ванадий и цинк) и всички те са намерени в поне един пробен тампон.

„Изненадващият фактор не е, че има тежки метали в тампоните, а че едва сега сме наясно с този факт“, казва Банафшех Баяти, доктор по медицина, гинеколог, FACOG и медицински съосновател на бранд за витамини. „Това проучване не казва колко от металите се абсорбират в тялото, но много тежки метали, като олово или арсен, нямат изобщо безопасни нива“, казва Колийн Краевски, гинеколог и директор на Център за контрацепция и семейно планиране в UPMC Magee-Women's Hospital в Питсбърг.

Bayati добавя: „Вагиналната лигавица има голяма повърхност, която е силно съдова и пропусклива. В резултат на това вагината позволява ефективно усвояване на химикалите. По-важното е, че абсорбираното навлиза в системното кръвообращение, заобикаляйки черния дроб. Като се има предвид факта, че половината от населението има менструален цикъл, както и популярността на използването на тампони, това проучване още веднъж подчертава историческата липса на знания, когато се разглежда женското здраве в медицинския свят. Тази загриженост е подкрепена от безброй проучвания, които са установили, че лекарствата, приложени вагинално, не само се абсорбират по-бързо, но и е по-бионалично от лекарството, приемано през устата или чрез тинктура.

Според проучването най-високото съдържание на метал в една проба е цинк (което може да причини метален вкус в устата, треска или ниско кръвно налягане), докато средните концентрации на олово са открити в продуктите, включително органичните тампони, които през последните години са обявени за чиста алтернатива в грижата за менструалния цикъл. Трябва да се отбележи, че според Световната здравна организация всяко излагане на олово се счита за опасно и може да причини странични ефекти, като по-високите нива вероятно водят до трайно увреждане на мозъка, нервната система и бъбреците. Металите хром и живак са открити в най-ниски концентрации и интересното е, че в статията се посочва, че „нито една категория не е имала постоянно по-ниски концентрации на всички или повечето метали“.

И Баяти, и Краевски също споделят, че макар това със сигурност да е тревожно, жените трябва да се отнасят с нежност към тялото си. „Може да се почувствате непосилни да се откажете от тампоните, така че насърчавам пациентите си да започнат с малки крачки“, казва Краевски. Това може да започне с преминаване към менструална чашка или диск без BPA и с напомняне, че има токсични метали в много други аспекти на живота ни. „Това проучване е изключително важно за подчертаването на необходимостта от насърчаване на финансирането за здравето на жените“, казва Баяти. „Здравето на жените исторически е недостатъчно представено, недостатъчно проучено и недостатъчно финансирано.“

Трябва, разбира се, да дадем и друга, по-спокойна гледна точка по въпроса. Всеки от металите, открит в тампоните, е в изключително ниско количество. Някои от другите специалисти, които следим, настояват, че тежките вещества, открити в памука, са част от процеса по развитие на самото разстение и е невъзможно да бъдат вредни за здравето. Отказваме ли тампоните завинаги, защото са токсични? Може би не. Предпочитаме ли менструални чашки и менструално бельо пред всичко друго? Да. 

 

 

More Health

Емоционален мониторинг или нова мода в wellbeing-a с Huawei Watch 5

Health преди 5 дни

В Редакцията пристигна нова джаджа. И това, че е секси и нежна на вид (точно навреме за Венера в Телец) дори не е най-хубавото. Huawei Watch 5 е революционна технология в грижата за здравето и в стремежите ни към emotional wellbeing. Разказваме за оргомната в момента тенденция Здравно-емоционален мониторинг и как я прегръщаме именно с това съкровище >>> 

Тази йога поза тонизира 100+ коремни мускула, понижава кортизола и повишава самочувствието

Health преди 1 седмица

Нека поговорим за навасана , или „поза лодка“, едно от най-ефективните йога упражнения за укрепване на коремните мускули. С допълнителни ползи за храносмилането и психичното здраве.