Подутият корем, задържането на течности, лошото кръвообращение са широко разпространени сред всички жени, особено през лятото. Заседналият начин на живот, свързан с повечето днешни професии, обикновено се комбинира със загуба на мускулна маса в следствие на неподвижност. Знаем какво е, работейки дълги часове седнали пред компютър. Ако добавим към всичко това факта, че топлината и влагата причиняват вазодилатация на капилярите и кръвоносните съдове, което забавя циркулацията и благоприятства натрупването на течности, е напълно нормално да имаме подут корем и бедра в горещите дни.
Поради всички тези причини експериментирахме с различни практики и сред всички тях има една, която успяхме да превърна в навик чрез повторение и постоянство (което е ключът към навиците, нали). И можем да потвърдим, че работи: това е добре познатото сухо четкане с ръкавица от конски косъм или дървена четка за баня - благодарим на Гуинет Полтроу за популяризирането на предимствата му - преди да влезем под душа, на суха кожа и за няколко минути. И въпреки че досега използвах четката с кръгови движения, терапевтът Дебора Лопес Хурадо ни откри още по-ефективна и лесна за изпълнение техника: това са бързи движения нагоре и в правя линия (не кръгови) винаги по посока на сърцето. С други думи, ако започнете от краката, преминавате нагоре към корема, дупето, ръцете и т.н.
„Това подобрява кръвообращението и предотвратява задържането на течности. Освен това този вид масаж нагоре е полезен и за мускулите, защото това, което искаме, е да ги повдигнем, а не да падат“, казва експертът. Той също така настоява, че масажът, за да бъде ефективен, трябва да упражнява определен натиск върху тялото, за да мобилизира организма (с изключение на лимфната деконгестия, която е по-лека). Всичко за сухото четкане е ТУК, подробно.
Когато става дума за добри уелнес практики, не говорим за налагане на драстични промени, а за малки жестове, които могат да бъдат поддържани във времето и които с повторение дават страхотни резултати. Ето някои, които помагат да се избегне подутият корем през лятото:
Разходки след хранене
Не винаги е възможно, но това е една от най-добрите тайни за дълголетие и най-добрият начин да се избегнат скокове на глюкозата след хранене. Според Джеси Инхауспе - позната като „богинята на глюкозата“ - ходенето след хранене изглажда кривата на глюкозата средно с 30%, а това означава не само че се чувстваме по-сити и по-малко уморени, но и че се борим с хронични възпаления и задържане на течности. В дните, в които работим от вкъщи и не се раздвижваме след хранене, усещаме по-силно подуването в долната част на корема.
Вода със ставането
Увеличаването на приема на вода веднага щом се събудим е друга алтернатива, която работи за нас в борбата с подуването. Освен това, както психонутриционистът Itziar Digón твърди, това е начин за активиране на деконгестантните механизми и метаболизма на тялото.
Лайка след ядене
През зимата не винаги заместваме кафето след хранене с чай от лайка, но през лятото това трябва да се прави задължително и върви чудесно с малко ликьор. Лайката не само засища и отпуска, но и ми помага на храносмилането. Важно е чаят да се пие без подсладител, за да се избегне нарушаването на микробиотата и съпътстващото подуване и дискомфорт, които подсладителите причиняват. По-специално, проучване, публикувано в списание Cell, потвърждава, че подсладители като захарин и сукралоза могат да причинят не само промени в микробиотата, но и промени в нивата на кръвната захар.
More from View Sofia
Точки и високи токчета: херцогиня Катрин награди шампиона Джокович на Уимбълдън
Новак Джокович спечели турнира на трева Уимбълдън за седми път, с което броят на победите му на турнири от Голумия шлем набъбна до невероятните 21. По този показател го води само Рафаел Надал с 22 трофея.
СГО-ДИ-ХА СЕ! Джеф Безос предложи брак на Лорън Санчес с огромен диамант
Сватба на житейския хоризонт на Джеф Безос и Лорън Санчес
Ап-чих! И кучетата настиват, ето какво правим в случая...
Абстрахираме се от Омикрон и се фокусираме върху класическата зимна настинка, през която всички минаваме поне веднъж за сезона, но what about любимите четириноги? Настиват ли кучетата? И ако да, как се грижим за тях? А заразно ли е? Толкова много въпроси. Консултираме се с Кейти Кангас, доктор по ветеринарна медицина и ветеринарен лекар, за да всичко, което трябва да знаем за настинките при кучетата