Следва

Фантастичен край на лятото: музикални фестивали в България и Европа, които се помнят дълго

Швейцарците с данък super green

Инициативата има за цел да отмени данъка върху наследството, за сметка на отнемане в полза на екологичния преход на половината от активите на свръхбогатите.  

All About Life преди 1 месец

В Европа няма друга страна като Швейцария, поради поне няколко причини. От факта, че е единствената неутрална държава в Съюза, до това, че е геополитическа мозайка. Швейцарската държава всъщност се състои от двадесет и шест малки провинции, наречени кантони, от които най-големият, Граубюнден, има същия размер като провинция Фоджа в Италия, т.е. около 7000 кв.км., а най-населеният, Цюрих, е със същото население като провинция Бреша или по-малко от 200 000 души. Всеки има своя собствена конституция, свои парламент, правителство и съдебни органи, и дори собствен език, или по-скоро езици. Но има още една характеристика, която я прави различна от останалата част на континента, и това е политическата система, основана на пряката демокрация. Швейцарският народ редовно е призоваван да гласува, за да изрази мнението си или относно решенията на парламента, или относно предложенията за конституционни промени. И това се случва с честота, несравнима в останалия свят. Гласуването на референдуми (задължителни или незадължителни) и инициативи придава ритъм на живота на всички швейцарски граждани, които от раждането на съвременна Швейцария преди 175 години са призовавани да гласуват по най-различни въпроси: от изключването на боя като мярка за превъзпитание през създаването на нов кантон, до много актуални въпроси като закона за хомосексуалните бракове, който, одобрен от парламента през 2021 г., не успя да влезе в сила, заради някои противопоставящи се партии. Необходими са 50 хиляди подписа за внасяне на текст за референдум. Оставен на волята на народа, въпросът „Съгласни ли сте да се приеме изменението от 18 декември 2020 г. на Гражданския кодекс на Швейцария (за задължителен граждански брак)?“, значително мнозинство от 64% прокара законът окончателно. И отново през същата година с референдум швейцарските гласоподаватели се изказаха в подкрепа на инициативата за забрана на бурките и никабите и изобщо за пълно закриване на лицето на улицата, в магазините и ресторантите.

Без да навлизаме в същността на този последен сложен въпрос (който се върна в центъра на дебата, имайки много общо с продължаващите Олимпийски игри), бурята от въпроси не е нищо изненадващо на територията на Швейцария, където хората отдавна намират, че това е най-добрият начин за ход напред. В страната, ходенето да се гласува 3-4 пъти в годината по федерални въпроси е съвършено нормално. До такава степен, че младите хора, родени в началото на 2000-те години, откакто са станали възрастни, само за 5 години, са били помолени да попълнят формулярите повече пъти, отколкото техните предци от деветнадесети век са направили през целия си живот. Продължавайки напред с тази скорост, също благодарение на увеличаването на продължителността на живота и факта, че броят на допитванията нараства от 2020 г. насам, швейцарските деца, родени през тази година, ще бъдат помолени да изразят мнение по около 600 теми през целия си живот. И така, отново изглежда напълно нормално, че на 8 февруари тази година дълга редица от активисти от Швейцарската социалистическа младеж, заедно с активисти за опазване на околната среда, маршируваха към Федералното канцлерство в Берн, с кутии в ръка. В кутиите имаше 109 988 подписа в подкрепа на социалната инициатива "За бъдещето". Бързо валидираните подписи подготвиха почвата за референдум, който има важна тежест за страната.

Инициативата, върху която швейцарските граждани ще трябва да мислят този път, засяга един от крайъгълните камъни на икономическата система на страната. Всъщност въпросът на референдума има за цел да отмени данъка върху наследството, отнемайки половината от активите на свръхбогатите. Подробно, младите социалисти предлагат над 50 милиона франка активи (които в момента са освободени от данъци), наследниците на починало лице да разпределят половината от тях на Конфедерацията, която след това да има задължението да ги инвестира в защита на околната среда. Декларираната цел е съвсем конкретна: да се съберат около 6 милиарда франка годишно, предназначени за мерки за опазване на климата и финансиране на зелената трансформация на икономиката. Накратко, изместване вдясно на Зелената сделка .Всъщност е изчислено, че ако младите социалисти спечелят, от революционизирания данък върху наследството, държавата ще събере еквивалента на 36 изтребителя F35, поръчани от правителството на Берн, за да подновят своите военновъздушни сили. Което идва да докаже, че само за една година F35 ще бъдат изплатени, а останалото ще превърне Швейцария в нещо като екологичен оазис. Данъчните приходи биха могли да се използват за различни цели, като преоборудване на сгради за подобряване на енергийната ефективност, разширяване на възобновяемите енергийни източници, прилагане на програми за преквалификация на работници в сектори, които вредят на климата, и значително подобряване на обществения транспорт.

„Това предложение – пише GreenMeMag – е в съответствие с нарастващия брой изследвания, които показват, че по-богатите хора играят значителна роля в стимулирането на климатичната криза чрез своите инвестиции и избор на начин на живот.“ В този задълбочен материал, доклад на Oxfam подчертава, че през 2019 г. най-богатият 1% от населението на света е отговорен за 16% от общите емисии на въглероден диоксид от потреблението. Всичко звучи окуражаващо, с изключение на това, че собствениците на големи богатства нямат желанието да даряват планини от пари за опазване на околната среда, вместо за безопасността или по-скоро за богатството на своите наследници. Декларираната идея за напускане на Конфедерацията се роди от този страх, ако не окончателно, то поне докато стане известен резултатът от вота: „Тъй като нямам намерение да плащам този ужасяващ данък върху наследството – заяви 64-годишният Петер Шпюлер, председател на борда на директорите на железопътния гигант Stadler Rail пред вестник Blick – трябва да емигрирам поне временно“. Лидерът на социалистическото младежко движение Мирям Хостетман реагира на интервюто, като нарече предприемача "данъчен престъпник". За разлика от други референдуми, далеч по-малко обсъждани и дори по-малко посещавани, този за данъците върху наследството на супербогатите швейцарци обещава искри. А Европа, често незаинтересована от толкова много швейцарски призиви за избори, вярваме, ще наблюдава много внимателно. 

More All About Life