Усти над Лабе – градът, в който живеят и творят двете авторки Илона Драгоева и Ленка Немцова, с който свързват съдбите си и самите себе си. Усти над Лабе е малък град в северозападната част на Чехия, който има много специфичен характер, често възприеман с негативни препратки. В миналото е бил важна индустриална точка на речната връзка за внасяне на материали от Централна Европа и света и за изнасяне на редица достижения на развиващото се модерно общество. Град, в който до края на Втората световна война е имало повече немско, отколкото чешко население. От това време са останали няколко луксозни вили на местни индустриалци и висшето общество, но те бързо са заменени от панелни жилища (по-късно от фабрики и складови халета от новото хилядолетие) в духа на социализма.
Въпреки, че това продължава да развива индустриалния характер, новозаселените жители не проявяват голям интерес към града. Интересува ги да живеят евтино, да имат работа. Усти над Лабе е заобиколен от мини и дупки, миризма на химикали вътре в него - но това не прави впечатление.
Много сгради от социалистическия период са останали в центъра на града и вече са заприличали на вилите „след немците“. Понякога създават и леко абсурдна атмосфера. Бетонът, желязото и стъклото винаги напомнят за някоя апокалиптична научна фантастика. В центъра се извисява и някогашната луксозна, сега малко занемарена сграда на OD LABE. Търговски център! В миналото луксозно място, кръстено на реката, която минава през града, разполовява го и определя визията му. Място, което е отстъпило по важност пред набезите на купувачите, но което все още е значимо и специално. На приземния етаж на сградата всички креативни ентусиасти ще открият своя рай - в местната книжарница и дрогерия е абсолютно гарантирано, че ще намерите асортимент, който напразно бихте търсили в по-луксозните и модерни магазини. Художниците и дизайнерите (и други ценители) бранят това място, защото тук намират всичко необходимо. То е като балсам за душата на твореца, подобен е профилът и на стоките за дома на първия етаж. Можете да намерите и това, което сте забравили, че искате да купите, но когато го видите, всичко ви се изяснява. На последния етаж на този щанд на чудесата ще задоволите и физическия си глад - в стилен ресторант с ретро дизайн от седемдесетте можете да поръчате емблематични ястия и напитки от класическата чешка народна кухня – „свичкова“, супа гулаш, кашкавал пане и портокалов сок от концентрат. Благосъстояние на три етажа.
Повече от ясно е защо това важно място е вдъхновило авторките за името на изложбата – OD LABE. Те не само са чести посетители на магазина, но съществена е и основната тема, която обединява и характеризира работата им: храната (ресторантът), нейното производство и споделянето й с другите (стоките за бита), което се изразява в способността за експериментиране с творчески техники и похвати (книжарницата и дрогерията).
В рамките на дизайна, връзката между авторките на изложбата OD LABE е техниката на разтопената стъклена пластика. Тяхната работа (и вдъхновение) препраща към много конкретни визуални елементи, независимо дали са реални предмети (храна) или части от човешкото тяло (пръсти, език, лице). Тази конкретност и буквалност илюстрира функционалността на дизайнерските предмети – блюда и купи, тави и подноси, капаци.
Илона Драгоева е творец в областта на художественото стъкло с много характерен почерк. Отделните й творби постепенно прерастват от първоначални акварелни рисунки в материално плътни обекти, които най-често съчетават скулптурно оформено разтопено стъкло с деликатна рисунка или бродерия. Тя трансформира личните си, най-съкровени чувства, като любов или приятелство, в привидно банални предмети. Въпреки това, създава своя собствена игрива мистична аура за тях. Със сандвичите или чиниите със „свичкова с кнедли“ успява да разкаже истории за започващи и приключващи връзки и за пътя си на любовта към новата страна, която е станала неин дом. Тя обаче никога не е патетична и морализаторска, напротив, с лекота и остроумие коментира живота с всичките му слабости. Илона Драгоева живее с творбите си, както творбите живеят с нея. В резултат на това те никога не са завършени и винаги ще бъдат част от предишни и бъдещи произведения.
Ленка Немцова е прецизна художничка на стъкло, отдава й се шлифоването на стъклото. В работата си залага на контраста, създаден от съчетаването на различни техники и видове стъкло. Най-често ще я видим с обемни пластики от непрозрачно цветно разтопено стъкло с лек шлифован кристал. Тя не се придържа само към общия, абстрактен и „визуален“ план. Нейните обекти, напротив, са много конкретни като форма. Ярко оцветените пръсти и лица хумористично отразяват не само характера на Ленка, но и самата нея. За оформянето използва най-близкия до себе си източник, излива собственото си тяло във формите. С допълнително шлифованите изрези в лицата в съчетание с избрания цвят, изследва промените в изражението, а комбинирайки пръстите с кристални вази, работи с видимото нарушаване на баланса и с границите на приложимостта на предметите. Ленка Немцова подхожда към технологичните процеси на работа със стъкло по същия закачлив начин, по който търси и разширява техните граници.
Проектът се реализира от Чешкия център в София съвместно с Посолството на Чешката република в София и с подкрепата на AŽD PRAHA S.R.O.