Може да е трудно да си представим живот без захар – тя присъства в много от храните, които ядем. Но кога е твърде много? Американската сърдечна асоциация препоръчва на жените да ядат не повече от три чаени лъжички на ден; мъжете - не повече от шест. Това е еквивалентно на 25-36 грама или около 100-150 калории на ден (само захар). Междувременно Световната здравна организация препоръчва да се ядат максимум 50 грама, но за предпочитане не повече от 25 грама захар на ден.
Малко или много звучи това? Е, като имате предвид, че кенче кока-кола има 39 грама захар и дори „здравословните“ храни, като блокче мюсли (с 8 грама) или йогурт с боровинки (с 14 грама), са пълни със скрита захар, със сигурност поставя нещата в перспектива. Повечето от нас консумират поне два пъти повече от необходимото.
По-голямата част от захарта, която консумираме, не е умишлена. Тя се крие в сладкиши, сокове, както и в много преработени храни. И не винаги е лесно разпознаваем в списъците със съставки.
Скрита захар
- Захарта често се появява в списъците на съставките под много различни имена. Това затруднява разпознаването на действителното съдържание на захар в продукта. Някои общи термини, с които захарта може да бъде назовавана в храните, включват:
- Захароза: химическият термин за трапезна захар.
- Глюкоза, глюкозен сироп или декстроза: често се срещат в преработени храни.
- Фруктоза: плодова захар, често срещана в плодов или царевичен сироп.
- Царевичен сироп (високо-фруктозен царевичен сироп): силно преработен захарен сироп, използван в много безалкохолни напитки.
- Малтоза: малцова захар, често срещана в хляба и бирата.
- Декстроза: друга форма на глюкоза.
- Лактоза: млечна захар, намираща се в млечните продукти.
- Инвертна захар: захар, която е резултат от разграждането на захарозата и се намира в много сладкарски продукти.
- Мед: често се възприема като "естествен" - но е форма на захар.
- Сироп от агаве, кленов сироп или оризов сироп: алтернативни подсладители, които също съдържат захар.
За да обобщим: всичко, завършващо на „-ose“, както и „сиропи“ и „подсладители“ - почти винаги е захар.
Признаци, че ядете твърде много захар
С цялата тази хитрост на големите хранителни компании може да е трудно да разберете, че консумацията на захар излиза извън контрол. Ето възможните предупредителни знаци, че ядете твърде много захар.
1. Надебеляване и постоянен глад
Не е тайна, че захарта е калорична, но има и друга причина, поради която яденето й може да ни накара бързо да качим килограми. Ако ядете твърде много захар, вие сте постоянно гладни. Причината за това е, че захарта повишава нивата на кръвната захар в краткосрочен план, но не засища, поради липсата на фибри. Когато винаги сте гладни, ядете повече от необходимото, което в крайна сметка води до надебеляване.
2. Акне
Когато ядем захар, не само нивата ни на инсулин се повишават, но и хормонът, наречен инсулиноподобен растежен фактор 1 или накратко IGF-1. Заедно с инсулина, IGF-1 стимулира мастните жлези и прекомерната кератинизация в областта, поради което те се запушват, което води до акне и възпаление.
3. Промени в настроението
Когато ядем захар, нивата на глюкозата се покачват бързо, което води до освобождаване на инсулин, но този скок често е толкова силен, че кръвната захар не пада обратно до нормално ниво, а вместо това пада под изходното ниво. Това се нарича хипогликемия, която след това води до глад. При някои хора това също води до промени в настроението и капризност.
4. Възпаление и слаба имунна система
Обикновено захарта се абсорбира от тялото през тънките черва. Въпреки това, ако количеството прости захари, като глюкоза и фруктоза, които консумираме, надвишава капацитета на тънките ни черва, то се озовава в дебелото черво. И автоматично става храна за бактериите, които живеят там. Селективното хранене води до пролиферация на тези бактерии. Проблемът е, че за съжаление те носят ендотоксини на бактериалната си повърхност, които след това могат да напуснат червата и да навлязат в кръвния поток, което води до тихо възпаление, което ускорява стареенето и отслабва имунната система.
5. Ускорено стареене
Научно доказано е, че високият прием на захар води до образуването на така наречените AGEs или напреднали крайни продукти на гликиране. Те по същество стопяват нашите колагенови влакна. Когато има твърде много AGE, нашите колагенови влакна стават твърди, чупливи и дегенерират. Освен това тялото е по-малко способно да се самовъзстановява, което означава, че качеството на нашия колаген се влошава допълнително.
More from View Sofia
Коронавирусът от първо лице: 60-годишна английска лекарка разказва подробно
Случаите с коронавирус във Великобритания бързо се покачват, а спираловидното огнище вчера подтикна Борис Джонсън да предприеме драстичната стъпка, за да забави разпространението на инфекцията.
Питахме мъжете: Грижа за кожата - Да? Не? Как, по колко & кога?
По-добрите околоочни продукти на пазара са лоялен довереник както в спринтирането (краткосрочен план), така и в маратонните надбягвания (дългосрочен план) в грижата за кожата - могат да предложат на ползвателите си бърза фиксация след безсънна нощ или, в някои случаи, да предотвратят/заличат белезите на стареене и щетите от излагане на слънце. Ние, жените, сме врели и кипели в тази константа размяна на опит и съвети, но какво правят мъжете?
Чешмяната вода за козметични нужди - да или не
Наистина е вярно, че някои видове чешмяна вода могат да повлияят на кожата и косата ни, но преди да навлезем в дълбочината на въпроса, нека първо се попитаме защо си задаваме този въпрос сега