Чували ли сте някога за хора, които са страдали от депресия и са излезли от нея, като са осиновили куче, което се е нуждаело от тяхната компания толкова, колкото и те от неговата? Вероятно да, защото са документирани различни случаи от този род. И може би сте чели за онези гимнастички от САЩ, които се подготвиха за Олимпиадата в Париж през 2024 г. с помощта на Бийкън, великолепен голдън ретривър, който им осигури решаваща емоционална подкрепа. Взаимодействайки с него, спортистките успяха да преодолеят моментите на стрес и да намалят усещането за физическа болка по време на тренировка. Не е изненадващо, че тази конкретна четиринога фигура, така нареченото „ терапевтично куче “, все повече присъства в грижите за психичното здраве.
Ползите от общуването с вашето куче
Мирея Бош Фалгерас, психолог, специалист по терапия с кучета, е убеден вярващ в ползите, които връзката с тези животни може да донесе в ежедневието ни. „Взаимодействието с кучета води до значително повишаване на нивата ни на окситоцин и допамин, два хормона, тясно свързани с нашето психологическо благополучие“, обяснява той. „Също така намалява нивата на тревожност, както и чувството за самота. Но това не е всичко: тези животни действат като социални катализатори и улесняват взаимодействието между хората."
Родова връзка
Следователно връзката с кучетата е емоционална връзка с очевидни физиологични, психологически и социални ползи , както се потвърждава от антрозоологията, науката, която изучава връзката между човека и животното от „релационна“ гледна точка, в която животното вече не е „обект, който се използва", а по-скоро "субект, който трябва да бъде включен". „Присъствието на животни около нас има положителен ефект върху настроението“, казва Мариан Орелана, социолог и специалист по гещалт терапия, практикувана с помощта на кучета. „Имаме много специална връзка с кучетата от хиляди години, тъй като споделяме подобен емоционален език и структура на мозъка, което улеснява комуникацията между двете страни.“
Терапия с помощта на куче: защо е по-ефективна
Тази родова връзка човек-куче прави терапията с тези животни уникална и ефективна форма на емоционална подкрепа. „Ключът е в установената връзка, защото тя е много дълбока и се основава на доверие и реципрочност“, отбелязва Фалгерас. По този начин пациентът е по-ангажиран и по-последователен в спазването на лечението. Това е особено важно в случай на юноши, за които просто намирането на силата на волята да се подложат на конвенционални терапии често е предизвикателство. „Присъствието на куче прави тези терапии по-приятни за младите хора, като ги насърчава да се отворят повече и да бъдат по-достъпни за работа върху своите емоционални и поведенчески проблеми“, продължава психологът. Орелана потвърждава: „Без присъствието на кучетата много от тях дори не биха участвали в тези сесии, въпреки че знаят, че имат нужда от тях“, казва тя.
Терапията с кучета предлага информация, която би било невъзможно да се получи с други инструменти. „Тези животни могат да действат като посредници в комуникацията, улеснявайки изразяването на емоции и мисли, които са трудни за вербализиране“, обяснява Фалгерас. Тяхното присъствие има успокояващ ефект, смекчавайки тази непоследователност, която често показваме, без дори да го осъзнаваме. „Когато правим това, животното е склонно да бъде възбудено и притеснено“, казва Орелана. „Когато е спокойно, това е, защото въпросният човек е намерил точка на баланс, на връзка и това ми помага да разбера, че в този момент се занимаваме с истинския проблем, а не с умствения шум, който ние, хората, които сме склонни да генерираме."
Работи се и в групи
Дори тези, които преминават през трудни моменти или страдат от липса на самочувствие, могат да се възползват от терапията с кучета. Фалгерас и неговият екип организират групови терапевтични сесии, включващи кучета в центрове за психично здраве, болници, училища и домове за възрастни хора. „Кучетата действат като „положително подсилване“ [в психологическата област това е форма на награда, която, като възнаграждава определено поведение, насърчава неговото повторение], което помага на пациентите да бъдат силно мотивирани“, обяснява психологът. „Тяхното присъствие спомага за създаването на атмосфера на доверие, което улеснява емоционалната откритост и активното участие. Тези, които взаимодействат с тях, развиват своите социални умения и подобряват междуличностните отношения, защото кучетата помагат да се разчупи ледът."
Следователно взаимодействието с кучета е източник на безброй ползи, които вече разбрахме, но които сега са потвърдени от науката и интегрирани в психотерапията. Големият американски биолог Едуард О. Уилсън е този, който подчертава изконната нужда на хората да бъдат в контакт с растения или животни. Без тях никога не бихме могли да бъдем щастливи.
More from View Sofia
Разрушаване отвътре: 5 училищни травми (и как да ги излекуваме)
Неприятните детски преживявания определено засягат злерия ни живот.
3 нюанса красиво
Красотата – понятие, което коренно променя значението си през вековете, но неизменно присъства в живота ни като постоянна цел...
Тайните на хората, които не се разболяват
Сезонът на гриповете е в големия си вихър и тъй като никой не обича да е болен, трябва да се погрижим за здравето си още сега...