Следва

Jack Daniel's посрещна Крис Флетчър в България

Пази ли косата ни травмите или защо "прическата след раздяла" работи

Няма научно доказателство, но от психологическа гледна точка радикалното подстригване наистина може да ви помогне да загърбите миналото.

All About Life преди 3 месеца

Ако боб карето е най-търсеният стил през последните три година, а лунно русото е водещата тенденция в боядисването на косата през 2024 г., за това си има причини. Това са радикални избори, които скъсват с миналото. Усещането, че подстригването на косата променя радикално самовъзприемането, е често срещано явление, което наскоро стана особено популярно в TikTok чрез хиляди видеоклипове, показващи "преди и след" хората, подстригали се драстично. Всички тези видеоклипове носят надписа „косата пази спомените“ и така дефинират силата на освобождаването от дължините. В хаоса от съдържание обаче има и доста мрачни видеоклипове, в които създателите на съдържание обсъждат дали косата запазва или не следи от травмите, а не само от обичайните спомени на човек. Възможно ли е? Да, ако вземем предвид, че животът на един косъм варира от 2 до 7 години и че чрез трихологичен анализ е възможно да се проследи ДНК на човек благодарение на протеините в косата, истинска биологична карта за самоличност, която може да идентифицира индивида според Института Сандърс. Оттук идва възприемането на драматичната промяна в прическата като начин да се освободим от версията на себе си, която е по-добре да бъде оставена в миналото, едновременно манифестирайки новото си Аз. Малко като Гуинет Полтроу в "Плъзгащи се врати", филм от 1988 г., който проследява как главната героиня се движи през сантименталните глави, сменяйки партньорите си и експериментирайки с нови версии на себе си. От научна гледна точка косата няма биологичния капацитет да съхранява емоции или спомени, но от психологическа гледна точка има.

@hairbyandiej_ Cut that energy out baby girl #breakup #haircut ♬ som original - .lzwy

Символика на дългата коса

Идеята, че косата съхранява информация и следователно може да задържа "отпадъците от травма" - термин, използван за идентифициране на нарушението на психическото състояние в резултат на тъжни, болезнени, негативни, смущаващи и дезориентиращи преживявания и факти - е свързана с концепцията за живота, който прекарвате с нея. Наистина, косопадът, появата на първите бели косми или плешивостта в по-екстремни случаи винаги е симптом на физическа промяна, която трябва да се проследява внимателно. Да припомним, че дългата коса в различни традиции и вярвания се счита за духовно достижение. Много индиански народи смятат косата за пряко свързана със земята и затова предпочитат да я поддържат дълга. През Средновековието тя никога не е била подстригвана и се е смятала за символ на власт, както и брадите, предпочитани от императори и монарси като символ на висок статут и мъжественост. Радикалното подстригване е било ползано като наказание на победените във войните. Късата коса, подобно на прическата на пажовете, се е смятала за подигравка. В Библията, в първото писмо на Свети Павел до коринтяните, тази бинарна връзка между дължината на косата и пола е засилена: „Не учи ли самата природа, че ако човек има дълга коса, това е срам за него? Но ако една жена има дълга коса, това е слава за нея." На този фон, съвременният мъжки светоглед развива предпочитанието си към дългата коса, символизираща жената - ангел. 

Феноменът на накъсването

Коко Шанел казва: „Жена, която подстригва косата си, е на път да промени живота си“, правейки правопропорционално свързването на акта на подстригване с емоционален катаклизъм. Прическата не е задължително да е признак на емоционални преживявания, но жените често се представят в киното и сериалите като героини, които се подстригват, за да преодолеят трудни моменти. Накратко, култът към радикалното подстригване, което се прави след прекратяване на връзка или преодоляване на травма, се превръща в истински феномен за поколения наред, точно както самата раздяла. Катрин Нобил, психолог от Ню Йорк, обяснява защо: „Драстичното подстригване на косата може да има психологически ефект, или като изолирано решение, или след травматично преживяване. Това е така, защото косата е толкова важен елемент за идентичността на човек, че може да се възприема като такава, а това означава, че значителната промяна може да бъде мощна форма на терапия", обяснява тя. Бритни Спиърс през 2007 г. е най-подходящият пример за цитиране, дори ако в случая с американската поп звезда проблемът не беше само Джъстин Тимбърлейк. Феноменът на подстригването след раздяла включва и колежките й Селена Гомес след раздялата с Джъстин Бийбър, Ана де Армас след раздялата с Бен Афлек, Риана след тази с Крис Браун и много други. В TikTok очевидно хаштагът #breakuphaircut е пълен с идеи и момичета, които се насърчават взаимно да се подстрижат, за да започнат нова глава в живота си (вижте още: ПрическиТЕ на Есен 2024, обичаме ги всички). 

Психологическата гледна точка

„От научна гледна точка няма доказателства, които да предполагат, че косата физически съдържа спомени или травма“, обяснява терапевтът Джеф Ю. Негов колега, терапевтът Лачи Джеймс, се съгласява, добавяйки: „Ние знаем, че травмите са силно съхранявани в телата ни, особено в мозъка и нервната система, но няма изследване, което да твърди, че косата специално съхранява спомени или травми“. Следователно от психологическа гледна точка косата може да е версия на нас самите, преживели травма, само символично, защото е видим аспект на идентичността и всички промени, свързани с нея, като радикално подстригване, обръсване или значителна промяна на цвета, може външно да отрази вътрешните емоционални промени. Това не означава, че косата физически съдържа травма, но че нашите емоционални състояния, включително травматични такива, могат да повлияят на начина, по който възприемаме себе си чрез прическата.   

More All About Life

United Group навлиза в производството на зелена енергия с първоначалната инвестиция от 120 млн. евро в България

All About Life преди 2 дни

United Group, водещата телекомуникационна и медийна група в Югоизточна Европа, направи огромна крачка в производството на зелена електроенергия с първоначална инвестиция от 120 млн. евро в България. Тази смела инициатива поставя началото на нова ера на устойчиво развитие, укрепвайки позицията на компанията на лидер в индустрията, движещ иновациите и действията в областта на климата.