Италия прие в сряда най-рестриктивния закон на Запада срещу международното сурогатно майчинство, заплашвайки бъдещите родители, които използват родилки в чужбина, със затвор и сериозни глоби в ход, който според критиците е насочен главно към еднополовите двойки.
Домашното сурогатно майчинство вече беше забранено в Италия, както е и в някои други страни, но измененият италиански закон отива по-далеч, класифицирайки сурогатното майчинство като рядко универсално престъпление, което надхвърля границите, като тероризъм или геноцид.
Жена държи табела с надпис „Крещим го от сърце – искаме си правата веднага“ по време на митинг в подкрепа на сурогатното майчинство в Рим във вторник
Мярката бележи най-силния залп досега в опита на премиера Джорджа Мелони да постави консервативен печат върху италианското общество и издига сурогатното майчинство като горещ въпрос в бушуващите културни войни на Запада.
Законът, приет миналата година от долната камара и ефективно гарантиран от гласуването в Сената в сряда, също криминализира работата на италиански граждани, наети като лекари, медицински сестри и техници в чуждестранни клиники за плодовитост, които улесняват сурогатните майчинства.
Този и други аспекти на изменения закон може да са трудни за прилагане. Дори поддръжниците на законодателството признават, че хетеросексуалните двойки може да се сблъскат с доста проблеми, връщайки се в Италия с бебе или ако се наложи да преиздадат акта за раждане на детето си в местните общини. Кой може да каже, че жената от тази двойка не е родила бебето, докато е била в чужбина? За разлика от това, бебе в ръцете на родители от един и същи пол - особено двама мъже - би представлявало очевидно червено знаме.
„Става дума за хората, които не могат да скрият, че са гей двойки“, казва Алесия Крочини, ръководител на Rainbow Families, група, която се противопоставя на закона: „Тук става дума за фокус върху гей бащи.“
Съгласно италианското законодателство на еднополовите двойки вече е забранено вътрешно или международно осиновяване. По този начин новият закон на практика прекъсва последния, най-добър път за гей двойки мъже, живеещи в Италия, за създаване на семейства.
„Природата е тази, която решава това, не ние“, каза сенатор Сузана Кампионе от партията „Братята на Италия“ на Мелони, която гласува в подкрепа на закона. „Искаме този пример да бъде последван от други страни. Това е цивилизован закон, който защитава детето, но също и жената, тъй като ние вярваме, че сурогатното майчинство по същество принизява жената до репродуктивна машина.“
След интензивен седемчасов дебат мярката беше приета от Сената с 84 срещу 58 гласа.
Крайнодясната Мелони – самотна майка, която никога не се е омъжвала за бащата на дъщеря си – се зарече да разшири ценностите на „традиционното семейство“. Нейното правителство и неговите поддръжници в парламента се заеха да спрат еднополовите двойки да регистрират свидетелствата за раждане на децата си и се опитаха да ограничат потвърждаващите пола грижи за непълнолетни. Законодателство по теми извън семейните проблеми, включително всеобхватен законопроект за сигурността, подкрепен от правителството, вече одобрен от долната камара, е насочено срещу климатичните активисти и синдикатите, като криминализира протестите, които пречат на пътища и железопътни линии, казват противниците.
„Това, което очевидно е важно за дясното крило в този момент, е да предаде послание на италианското общество“, каза сенатор Алфредо Базоли от опозиционната Демократическа партия, който гласува против новия закон. „Посланието е, че не отваряме врати за нови права; напротив, затваряме врати.“
Експерти твърдят, че италианският ход може да засили дебата за международен договор за сурогатното майчинство. Папа Франциск, който заклейми сурогатното майчинство като „наемане на утроба“, тази година призова за глобална забрана. Миналата година в Мароко международна конференция на експерти от 70 страни издаде съвместен указ, призоваващ за универсална забрана на сурогатното майчинство. През април Европейският парламент гласува включването на „експлоатацията на сурогатното майчинство“ в актове за „трафик на хора“.
„Мисля, че целта на Джорджа Мелони е да настоява за международна конвенция, премахваща сурогатното майчинство“, каза Леополд Ванбелинген, директор на Европейския институт по биоетика. „В този момент е очевидно нереалистично, но по време на администрацията на Тръмп отговорът може да е различен.“
Европа отдавна е заела по-малко възприемчива позиция към сурогатното майчинство, отколкото Съединените щати, където практиката е широко разпространена и законна. Много страни от Европейския съюз, включително Германия и Франция, забраняват домашното сурогатно майчинство. В някои от тези страни семействата, които използват международно сурогатно майчинство, понякога могат да се сблъскат с пречки при регистриране на новородените си. Други страни - включително Турция - административно забраниха на двойките да търсят трансгранично сурогатно майчинство, но не успяха да приемат пълноправни закони.
Италианското правителство и неговите поддръжници настояват, че законът не е насочен срещу еднополовите двойки, а по-скоро срещу практиката на сурогатното майчинство, която те заклеймяват като неморална.
„Разбира се, че ще бъде по-лесно да се идентифицират двама мъже с дете", казва Якопо Коге, говорител на консервативната застъпническа група Pro Vita & Famiglia, която активно се застъпва за закона. Но, добавя той, „вярвам, че това е варварска практика, която създава пазар за деца, независимо от това кой я използва. Всеки трябва да бъде наказан."
Приблизително 90 процента от около 250-те двойки в Италия, които разчитат на международно сурогатно майчинство всяка година, са хетеросексуални, казват правни експерти, но еднополовите двойки са най-уязвимите от закона.
„Този закон е отвратителен“, казва Салваторе Скарпа, който с партньора си Лука Капуано има дъщеря, родена от базирана в Калифорния сурогатна майка миналата година. Двойката каза, че ще се противопостави на новия закон и ще продължи напред с плановете си същата жена да бъде имплантирана с ембриона на второто им дете този месец. „Те не могат да спрат семейството ни. Как смеят да ни съдят.”
Италианците Салваторе Скарпа и Лука Капуано с дъщеря им Паола
Указ на правителството на Мелони миналата година забрани на италиански градове да регистрират свидетелства за раждане, в които са изброени родители от един и същи пол, отказвайки на децата им достъп до гражданство, държавни училища, здравеопазване и други предимства и услуги. Това решение се оспорва в съдилищата, но засега двойката не може да регистрира законно своята 14-месечна дъщеря, която живее в дома им близо до Неапол, като американска гражданка с изтекла виза. Те ще се изправят пред същите предизвикателства със следващото си дете - плюс допълнителната заплаха от до две години затвор и 1 милион евро глоба, както е посочено в новия закон.
За да заобиколят евентуално митническо спиране на италианско летище, те планират да летят до Париж с новороденото си от Съединените щати и да пътуват по шосе през отворената граница между Франция и Италия. Твърдят, че рискуват да останат в страната си, за да са близко до родителите и близките си, но биха напуснали Италия завинаги, „ако дойдат за децата“. „Няма да ги оставим да растат в сиропиталище“, казва Скарпа.
Италианските правни експерти наричат мярката неясна по ключови точки. Италианските съдии, например, ще трябва да преценят кой е моментът на извършване на престъплението. При подписване на договора? При раждането? Италианските прокурори вероятно ще се сблъскат със сериозни препятствия при достъпа до медицинските досиета в чужбина, от които ще се нуждаят, за да докажат убедително участието на италиански граждани в международно сурогатно майчинство, било като бъдещи родители, или като медицински персонал. Освен това е възможна правна акробатика при опита да се осъди свой гражданин за действия, които са законни в страната, в която са извършени.
Според италианското законодателство митническите власти на летищата не могат да арестуват хора, заподозрени в престъпления, които предвиждат присъда под три години. В Италия също е много малко вероятно първите нарушители да бъдат осъдени на затвор.
Но случаите все още могат да бъдат отнесени от митнически агенти или някой друг до прокурорите и наказанията могат да бъдат тежки, ако бъдат осъдени. Семействата ще живеят в сянката на страха да не бъдат докладвани.
„Възможно е да имате двама бащи с дете и техният педиатър или съсед, който не приема двама бащи с дете, да реши да повдигне обвинение“, казва Винченцо Мири, президент на Lenford Network, асоциация на италиански адвокати, които се застъпват за правата на LGBTQ+. "Те са изправени пред това."
More from View Sofia
Май ще има сватба: Киану Рийвс и Александра Грант
Холивудският актьор Киану Рийвс предизвика слуховете за вече състоял се годеж с любимата Александра Грант
Амал Клуни и божествените й крака в къса рокля с пера
Плътно до любимия Джордж, Амал Клуни се появи на гала вечеря край езерото Комо в Италия. Звездната двойка бе заснета на път за хотел Tremezzo.
CAFFÈ VERGNANO: 141 години класа
По случай Международния ден на кафето, който отбелязваме в началото на октомври, Caffè Vergnano отвори вратите на Accademia - старата фамилна къща, в която израства основателят на компанията Доменико Верняно и където започва всичко. Обиколката проследява произхода и основните етапи във възхода на компанията, както и ценностите, които продължават да вдъхновяват семейство Верняно и днес