Следва

Constantinoff: сиеста в сърцето на града

Целулит, въпреки спорта? Да видим защо

Връзката между целулита и физическата активност не е линейна. Спортът, който практикуваме, не винаги е правилният, а може и други фактори, които помагат за премахването му, да не са взети предвид. Ето причините, поради които изглежда невъзможно да го редуцираме и какво да направим, за да го. 

All About Life преди 1 месец

Целулитът (известен също като едематофибросклеротичен паникулит) се причинява от промяна на кожата и подкожната мастна тъкан, състояние, което променя външния вид на кожата с класическия ефект на "портокалова кора". Промяната на ниво локализирания метаболизъм на подкожната тъкан включва увеличаване на размера на мастните клетки и вследствие на това задържане на вода във вътрешноклетъчните пространства. Целулитът е патология, която се среща при 85% от жените и причината се крие в структурата на фиброзните прегради: тяхната перпендикулярна природа ги прави по-предразположени към "набръчкване" в сравнение с фиброзните прегради, присъстващи в човешките тъкани, които вместо това имат наклонена ориентация, която не позволява подобни промени.

Какви са причините за целулита

Подкожната мазнина, фиброзните прегради на дермата, отпуснатостта на кожата и мускулната атрофия са всички физиологични елементи, които характеризират образуването на целулит. Към тях се добавят други фактори, включително хормонални промени, генетично предразположение, необичайно натрупване на мазнини, фамилна анамнеза, слаба мускулна структура, възпаление, стрес, лоши хранителни навици и заседнал начин на живот.

5 причини, поради които вероятно имате целулит, дори ако спортувате

В обобщение, спортът не премахва целулита, но спомага за подобряването му и засилва основния метаболизъм. Ако това не се случи, причината може да е свързана с един от следните аспекти:

  • Не се храните балансирано
  • Не е правилният спорт
  • Причината е хормонален проблем
  • Причината се дължи на патология на кръвообращението
  • Поддържате лоша поза

Физическа активност и целулит

Въпреки че упражненията и загубата на тегло са ефективни инструменти за подобряване на целулита, към днешна дата малко проучвания са изследвали ролята на физическото натоварване в лечението на целулита, което позволява да се установи пряка връзка.

Нискоинтензивните аеробни практики, провеждани за сравнително дълъг период, имат благоприятен ефект, тъй като благоприятстват изхвърлянето на млечна киселина, микроциркулацията и оксигенацията на тъканите. Вместо това трябва да се избягват интензивни дейности като бягане, защото рискуват да бъдат контрапродуктивни. Всъщност бягането, поради многократния удар със земята, може да разпали още повече мастната тъкан, което е типичното състояние на целулита. Самата загуба на тегло, често свързана с интензивна дейност като бягане, никога не е свързана с намаляването на целулита.

За да се борим с целулита е необходимо да тонизираме мускулите, като ги тренираме интензивно с цел засилване на метаболизма и увеличаване на чистата маса. Идеалното е да комбинирате кардио активност с ниска интензивност с тренировка за мускулна сила.

  • Загубете телесни мазнини
  • Стегнете мускулите под кожата
  • Следвайте диета с ниско съдържание на въглехидрати
  • Увеличете циркулацията и притока на кръв

Грешката, която не трябва да правите: да тренирате само краката и задните части, а не горната част на тялото. За правилното кръвообращение, което се отразява и на целулита, е важно да комбинирате упражнения за тонизиране на краката с работа, която включва ръцете. Този подход носи множество ефекти. Повишава метаболизма, кръвообращението и, като привлича кръв към горната част, намалява стагнацията на течности, което влошава ефекта на портокаловата кожа.

Най добрият спорт за целулит

Бързо ходене. В града можем да го наречем и градски трекинг, физическа активност, която се извършва с бързо темпо и се препоръчва за изгаряне на мазнини, а също и за борба с целулита. Всъщност той насърчава оксигенацията на тъканите и подобрява кръвообращението.

Велосипед. Подобно на ходенето, колоезденето също е спорт с ниска интензивност, който избягва повтарящи се травми. Необходимо е да се практикува на сеанс от поне един час. Още по-добър е хидробайкът, т.е. спинингът, изпълняван във вода. Съпротивлението, оказвано от водата, засилва мускулната работа, освен това активността във водата, освен че не засяга ставите, насърчава кръвообращението, тъй като стимулира микроциркулацията.

Пилатес. Това е практика, която включва и тонизира цялото тяло, а също така коригира стойката. Често стагнацията на течности може да се влоши поради позата.

Фитнес. Кръговете и упражненията, изпълнявани с тежести или свободно тяло, също са ефективни при целулит. Във фитнес залата тренировките с тежести винаги трябва да бъдат придружени от аеробна активност с умерена интензивност, за да се насърчи елиминирането на млечната киселина. Сред упражненията, които не могат да бъдат пропуснати, са:

  • Напади
  • Клекове
  • Движения, извършвани в квадрупедията, като повдигане на крак със свито коляно
  • Повторения със свито коляно и сгънат крак
  • Bear Holds, т.е. упражнения, изпълнявани върху пръстите на краката със свити крака и колене, повдигнати от земята
  • Стречинг 
  • Мост с повдигане на дупето

Упражнения за целулит на ръцете

Най-добрите упражнения за тонизиране на мускулите на ръцете и раменете са:

  • Лицеви опори
  • Сгъване с дъмбели
  • Планк
  • Тласкачи (които имат предимството да работят върху цялото тяло)

Комбиниран подход: спорт+антицелулитни процедури

За борба с целулита само спортът не е достатъчен. Необходимо е да се комбинира правилно хранене с ниско съдържание на наситени мазнини и богато на отводняващи храни. Освен това, както подчертава проучването „Подходи, базирани на упражнения за лечение на целулит“, публикувано в International Journal of Medical Review, въпреки че физическите тренировки ще подобрят липолизата и състава на тялото и ще намалят тежестта на целулита чрез повишен кръвен поток, изглежда, че комбинацията на редовната физическа активност с други терапевтични методи е по-ефективна. Сред леченията, които могат да се комбинират с упражнения за постигане на максимални резултати, са мезотерапията, карбокситерапията, радиочестотата, вендузите и ударните вълни. По-специално, проучване, проведено върху 45 жени на възраст между 18 и 45 години, демонстрира ясно подобрение на целулита чрез комбиниране на ударно-вълнова терапия (изпълнена шест пъти за шест седмици) с аеробни упражнения. 

More All About Life

Животът и стилът на Саломе Зурабишвили, президентът на свободна Грузия

All About Life преди 2 дни

Саломе Зурабишвили стана първата жена президент на Грузия през 2018 г.  И ако ролята на държавен глава може да се играе формално, това не важи за личната политика. И личния стил. Коя е красивата Саломе, четем надолу. 

Tри жени учени с награди по 5000 евро за смелите си проекти: борбата с рака на дебелото черво, защита от кибератаки с AI и „умни“ текстили за регенерация на кожата

All About Life преди 6 дни

Талантливите българки бяха заслужено наградени по програмата „За жените в науката“ на L'Oréal и ЮНЕСКО