Следва

На 44, бъдещата мама Жизел Бюндхен изглежда прекрасно

Да докоснеш… Париж, Лондон и Рим

Розовото на изгрева, усмивката на любим човек, красивото на архитектурен паметник - неща, които повечето хора могат да видят всеки ден. Но не и ако си лишен от зрение!

Celebrities преди 1 месец

За да преодолеят поне частично това ограничение, в италианския град Анкона е създаден специален музей, посветен на незрящите. Той предлага модели на световни забележителности, които те могат да докоснат и така да опознаят.

В България обаче над 90% от незрящите деца не могат да посетят подобен музей и да се насладят на това преживяване. За да им помогне да „видят“ архитектурните чудеса на света, Националното читалище на слепите „Луи Брайл 1928” разработва проекта „Докосни световните забележителности“ и печели финансиране за него от социално отговорната програма на Лидл България „Ти и Lidl за нашето утре“.

ДА ПИПНЕШ ПАРИЖ И ЛОНДОН

На 1-ви октомври тази година в Специално училище за ученици с нарушено зрение “Луи Брайл” се провежда един по-различен час на класа - като никой друг дотогава!

В училището посрещат своите приятели от Национално читалище на слепите "Луи Брайл 1928" в София. Те запознават учениците с впечатляващи макети на световни забележителности. Над 120 деца от училището за незрящи в София успяват да се докоснат до 3D модели на Big Ben (Clock Tower, Palace of Westminster, St. Stephen's Tower, Elizabeth's Tower), Колизеума в Рим, Айфеловата кула и други. Това е най-краткият път и най-удачният за тях начин наистина да “видят” световните забележителности. Чрез опипване на макетите незрящите се запознават със сградите и си създадат своя представа за тях.

“Те са чували за обектите, но не си представят как изглеждат. А дори и да отидат там, няма как да разберат как изглеждат, защото са незрящи” - това споделя Йордан Младенов, председател на читалище “Луи Брайл” в София.

Всеки от моделите е изработен с внимание към детайла, за да може незрящите деца да усетят съвсем точно формите на тези уникални структури. Имат и брайлово приложение с обяснение и аудио етикет, който се разчита със специален уред.

Моделите от проекта пътуват и до Пловдив.

„Пловдив е вторият по големина град в България, където са концентрирани най-много незрящи граждани“, споделя Мария Цекова от Фондация „Работилница за граждански инициативи“, които са партньор на инициативата на Lidl от самото й начало през 2017 година. В Националния рехабилитационен център за слепи, пет деца за пръв път успяват да се докоснат и да разберат как изглеждат Биг Бен в Лондон и Нотр-Дам в Париж. Над 50 души във Варна също “виждат” триизмерните макети.

“Това е техният прозорец към света” - разказва още Йордан Младенов и споделя, че много от хората, докоснали се до моделите от проекта, вече мечтаят и да пътуват до тях.

КАК СЕ СБЪДВА МЕЧТА?

За да се родят тези мечти, читалище “Луи Брайл” кандидатства и печели финансиране в категория #BeFair - социално равенство и приобщаване в миналогодишното, шесто издание на социално отговорната програма на Лидл България.

И тази година програмата е отворена за кандидатстване през платформата ti.lidl.bg до 23:59 ч. на 31 октомври 2024 г. В нея могат да участват неправителствени организации, сдружения, фондации, организации с нестопанска цел, читалища, училищни настоятелства, младежи, журналисти и регионални медии, като подават своите проектни идеи за по-качествен и пълноценен начин на живот на местните общности в цялата страна в петте тематични области:

#BeGreen - Опазване на околната среда
#BeLocal - Култура, изкуство и историческо наследство
#BeActive - Активен начин на живот и граждански активизъм
#BeFair - Социално равенство и приобщаване
#BeVocal - Медийни и журналистически проекти.

 

More Celebrities