Ако има нещо, което известява настъпването на студения сезон, то това е ароматът на печени кестени, продавани във фолио от улични павилиони в много европейски градове, но и в задгранични мегаполиси като Ню Йорк и Сан Франциско. Кестените са типичните есенни плодове, които ви карат да мислите за мързеливите вечери пред запалената камина и коледните пиршества във вкусната им версия marron glacé (захаросани кестени със захарен сироп и глазура). Но тези вкусни ядки не са просто деликатес, те са концентрат от хранителни вещества, които защитават тялото ни и ценен източник на енергия, която се бори с неизбежната летаргия през зимата.
Различните видове кестени и хранителни стойности
Кестените са плодовете, скрити от обвивката като бодлив таралеж на кестена (техническо наименование Castanea sativa), дърво от семейство Fagaceae, което расте спонтанно, особено в хълмисти и планински райони (но не твърде високо). Това дърво, познато на всички ни, е широко разпространено във всички средиземноморски страни, но също и в Африка и Азия, изобилства и в България. Има повече от 100 разновидности на кестените, като ядливите са по-големи по размер от обикновените кестени и имат по-тънка кожа и белезникава пулпа. Тези скромни и обикновени плодове са богати на минерали, особено на калий, фосфор и желязо. И съдържат мощни антиоксиданти като полифеноли, танини, лутеин, зеаксантин, галова киселина, елагова киселина, която защитава кожата, и витамини като С, В2 (рибофлавин) и РР (ниацин), витамин от решаващо значение за нервната система.
Хранителната стойност на 100 грама печени кестени:
Въглехидрати: 41.8
Мазнини: 2.4
Белтъчини: 3.7
Свойствата на кестените
- Имат детокс ефект, тъй като регулират образуването на киселини в тъканите на тялото
- Осигуряват бърза енергия, тъй като са лесно смилаеми въглехидрати
- Богати на калий, те са полезни за спортисти и при състояния на продължителен стрес
- Богати на желязо, те се препоръчват при анемия, тонизиращи диети и реконвалесценция
- Фибрите от кестена действат като пребиотици, подхранват добрите бактерии в червата и улесняват правилното храносмилане
- Благодарение на наличието на антиоксиданти като лутеин и зеаксантин, защитават ретината на очите
- Благодарение на наличието на широк спектър от антиоксиданти, предпазват от оксидативен стрес и хронични заболявания
- Предпазват от сърдечно-съдови заболявания благодарение на съдържанието на галова киселина, елагова киселина и калий
- Могат да помогнат за регулиране на нивата на кръвната захар
- Могат да предотвратят възпаление, дължащо се на оксидативен стрес
- Без глутен, те са идеални за целиакия
Кой не трябва да яде кестени
- Хора с алергия към този плод или неговия прашец и алергичните към никел
- Страдащите от диабет, затлъстяване и колит
Напълнява ли се от кестени? Калории
Не, ако се консумират в правилните количества, въпреки че са много калорични (100 грама печени кестени осигуряват приблизително 210 калории). Тези брашнести плодове са богати на сложни въглехидрати и фибри, които бързо засищат, така че включването им в диетата ви на мястото на други въглехидрати като хляб или бисквити може да успокои чувството на глад. Освен това някои проучвания разкриват, че фибрите в кестените могат да потиснат грелина, хормона на глада. Калориите обаче се променят според начина на готвене:
Печени кестени : 210 kcal на 100 g
Варени кестени : 130 kcal на 100 g
Колко кестени можем да ядем на ден?
Скромното количество кестени, което можете да приемате на ден, особено ако сте на диета, е около 40 грама, което отговаря на 5-6 броя. Невъзможно за спазване, но...
Как се готвят кестени
С деликатен и естествено сладък вкус, кестените са универсален плод, който лесно се включва в диетата по всяко време на деня и също така е лесен за приготвяне: гответе ги във фурната (като се уверите, че сте пробили кожата, в противен случай ще експлодират) за 20-30 минути на 200 градуса, или във фритюрник, което позволява да ги обелите много лесно, или дори в микровълновата, за да получите вариант, подобен на варените, или ги сварете във вода на слаб огън за около 30 минути, след отрязване на кората. Печени, варени или сушени, кестените са естествена здравословна закуска (пак внимавайте за количеството). Ако ги ядете на празен стомах, придружете ги с източник на протеини, като няколко ореха или лъжица кисело мляко, за да избегнете предизвикване на гликемични скокове в кръвта.
Кестените могат лесно да се включат в първи ястия като супи, във втори ястия, като пълнеж или гарнитура и могат да се вмъкват в смутита. С кестеново брашно можете да приготвите и вкусен безглутенов хляб, отличен заместител на традиционния хляб за целиакия; или десерти като мъфини и палачинки. И известното castagnaccio, типичният италиански десерт, обогатен с кедрови ядки и стафиди.
Marron glacés, от друга страна, са съвсем различен въпрос: те са бомба от калории и захар и затова трябва да се консумират максимално умерено.
Рецепта за супа от кестени
Съставки:
- Варени кестени
- Картофи
- Лук
- Тиквени семки
- Слънчогледови семки
- Бирена мая или настърган пармезан
- Кокосов крем
- Пресен магданоз или мента
Приготвяне:
Отделно пригответе зеленчуковия бульон. В тенджера запържете лука и нарязаните на кубчета картофи. След няколко минути добавете нарязаните кестени и малко бульон. Продължете да добавяте бульон, докато картофите се сварят добре и омекнат. Добавете сол и черен пипер, ако е необходимо, разбъркайте с потапящия се блендер, изсипете в купички и гарнирайте с тиквени и слънчогледови семки, струйка кокосова сметана, шепа нарязан магданоз и малко настърган пармезан или бакпулвер.
More from View Sofia
5 продукта, които един диетолог никога няма да сложи в уста
Когато става дума за хранене, по-придирчиви от диетолозите няма.
Седмичен ХОРОСКОП - 09.05 - 15.05
Звездите подсказват, че тази седмица ще бъде пълна с приятни изненади. Хората с творчески професии...
Вдишай-издишай упражнения to keep our spirits up
Как да преборим тревожността по време на пандемия? Дишането е активната медитация, от която се нуждаем.