"Постно", "Нищо ново", "Пол Мескал не е Ръсел Кроу", "Това не е филм, който можеш да обикнеш", "В Колизеума никога не е имало акули и носорози"... Обобщено, така звучат мненията и критиките по адрес на най-новия филм на Ридли Скот, продължението на един от най-великите исторически екшъни на века. В момента, в който станахме от седалката в киното, след 148 минути, в които целия свят наоколо изчезва, споглеждайки се, усетихме единодушно, че отвъд буквалните - и реално незначителни - недостатъци на филма, той носи огромна кинематографична стойност. Обобщаваме надолу това, което ние видяхме, а другите сякаш пропускат, в Gladiator II.
Ръсел Кроу към Хоакин Финикс: "това е ужасно непрофесионално"
Атмосферата
8 години след смъртта на Максимус Рим, управляван от братята Гета (Джоузеф Куин) и Каркала (Фред Хечингър), тъне в поквара, бедност и безнадеждност. Филмът безупречно илюстрира древноримската култура и жаждата й за ексцентричност, зрелище, мащаб и мощ и, стига зрителят да може да го забележи, за красота. Панорамните операторски решения във филма - на града, вилите, пазарите, статуите, портите и полята около имперската столица, на Колизеума и Форума - задоволяват окото така, че умът да не се измори от насилието, кръвта, убийствата, виковете и боевете. Иска ти се да пипнеш мрамора, да усетиш уханието на лотусите и лилиите, да погалиш хрътките, да облечеш коприна. "Гладиатор" е една от онези истории, в които градът е герой и тук той е истински жив, присъстващ, дишащ, напрегнат, развратен, жаден за кръв. Gladiator II e естетически екшън, който те дърпа към миналото и потапя в романтични, идеалистични и едновременно брутални дълбини на човешката душа. Балансът между натуралистично и ефирно е част от причините да се гледа задължително.
Пол Мескал!
Наследникът на Ръсел Кроу се справя брилянтно. Това, което средностатистическият зрител явно не разбира, е, че нито сюжетът, нито персонажът, нито драмата в Gladiator II изискват от (btw очарователния) 28-годишен актьор да влезе в обувките на предшественика си. Героят му е по-интровертен, мистериозен и дори скромен. Не толкова пламенен, но по-дълбок и философски вглъбен Гладиатор. Движи се и изглежда прекрасно, рецитира Вергилий и е безсрамно и привлекателно сантиментален. Той не може - и не бива да бъде - безскрупулния боец, който светът обикна преди повече от две десетилетия. Както майките ни обожават Ръсел Кроу като Гладиатора, ние обожаваме Пол Мескал, т.е. Ридли Скот създава поколенчески огледални образи, които споделят приемственост и същевременно отразяват собственото си време - усилие, през което прозира и режисьорският талант, и идеята за Послание в киното.
Емоцията
"Гладиатор 2", в същината си, е филм за мъже. В продукцията има само една жена (Кони Нилсън), която познаваме от предишния филм, и ролята й се свежда до класическата репрезентация на знатна, достолепна съпруга и майка, която сме свикнали да виждаме във всякакви исторически продукции. За сметка на това, обаче, в мъжките образи откриваме целия спектър от емоции, които вълнуват древноримския свободен (а свободни граждани тогава са само мъжете) човек. Сладострастие, амбиция, екстаз, суета, саможертва и стремеж към правда. Наситената изразителност, концентрирана по различен начин във всеки от главните актьори, особено Дензъл Уошингтън и Педро Паскал, създава зрелище дори отвъд екшъна. И това зрелище се пренася от емоциналните измерения на филма към видимото в него - всичко е символ, всичко е красиво и всичко е отражение на личната драма.
Финалът
Няма нито да го разказваме, нито да го показваме, но финалът на филма, последните няколко секунди, отвежда към универсалните смисли по много фин, дори нежен начин. Последният тон на Gladiator II e абстрактен, красив и обнадеждаващ. След храна за окото, ума и сърцето идва храна за душата, съпроводена от легендарния саундтрак на Ханс Цимер и Лиза Джерард, Now We Are Free... Настръхващ момент, от най-тънките.
"Гладиатор 2", разпространяван от Forum Film Bulgaria, e в кината от петък, 15 ноември. Препоръчваме на всеки, който обожава оригинала и има нужда от класически исторически епос, изпълнен в най-добрите холивудски традиции.
More from View Sofia
10 тъжни филмa в Netflix за онези моменти, в които просто трябва да си поплачете
От истории за трагична любов до просто трагедии
Робърт Патинсън и първият тийзър-трейлър на "Батман"
DC Comics проведоха онлайн-конференцията FanDome, в рамките на която неочаквано представиха първия тийзър-трейлър на предстоящия нов "Батман" с Робърт Патинсън в главната роля.
Изложбите, които си заслужават: Inventing the Runway в Лондон
От „No.13“ на McQueen до апокалипсиса на Демна Гвасалия от 2020-та, много обсъжданата изложба Inventing The Runway си заслужава едно ходене до Лондон.