Носейки булчинска рокля на корицата на албума, който донася световен успех, Мадона сваля булото на лицемерието върху понятия като девственост и сексуализиране на женското тяло. Наскоро този поп манифест навърши 40 години: Like a Virgin е издаден на 12 ноември 1984 г., след която дата нито кариерата на Мадона, нито световната дискография са същите.
Годишнината на Like a Virgin навява много и различни размишления. Воден от едноименния сингъл, издаден на 31 октомври същата година, албумът достига с успех до наши дни, след като е преминал през историческо напластяване, което ни позволява да го поставим без резерви сред поп класиките. В ръцете си имаме не просто музикален продукт, а албумът, който превърна Мадона от младо музикално дарование в глобална икона, както и крайъгълен камък на женския поп от 80-те години.
Парадоксът на „Девицата“
До онзи момент изглежда, че Синди Лоупър ще бъде женската звезда, предопределена да дефинира десетилетието, вероятно защото все още никой не възприема сериозно момиченцето от италиански произход, родено в Мичиган. Всъщност всичко тръгва от интуицията на композиторите Били Стайнбърг и Том Кели, бивши автори на True Colours, хита на Лоупър. След прекратяване на трудна връзка, Стайнбърг пише текст на балада за това, че най-накрая се чувства " блестящ и нов , метафорично девствен от емоционална гледна точка. Стихове, върху които Том Кели след това се опитва да изгради музиката, по подобие на песни на Motown. Двамата правят демо и го изпращат на A&R отдела на Warner, който оценява песента и я намира перфектна за младата певица, с която вече имат договор, Мадона. Парадоксът се оформя: песента, с която да се пробие булото на социалното лицемерие върху табуто на девствеността, измервано преди всичко от жените, е написана от двама мъже.
Двадесет и шест годишната Чиконе прегръща проекта с ентусиазъм, защото в този текст открива кодове и алюзии с революционно значение, първичната искра на онзи скандал, който тя съзнателно би предизвикала на олтара на MTV VMAs от '84 - с изпълнение, което също влиза в историята - и подхранвано цял живот. Булчинската рокля, която тя носи по този повод, излизаща от сватбена торта, е резултат от креативността на Марипол, дизайнер и арт директор на лейбъла Fiorucci, както и стилист на Мадона през цялата епоха на Like a Virgin. До този момент церемониите по награждаването, и по-специално телевизионните, не се смятат за обект на евентуални скнадали, но от този момент нататък нещата се променят.
Трябва да се признае и личният принос на Мадона, въпреки че тя предизвика възмущението случайно: в опит да прикрие падналото токче по време на изпълнението, певицата изкусно импровизира прозрачна завеса, легнала на земята и разкривайки жартиерите и бельото си. Докато днес този вид провокация би останала незабелязана, през 1984 г. тя е достатъчна, за да накара ветераните от звукозаписната индустрия да пророкуват преждевременния край на една обещаваща кариера. Дори мениджърът на Мадона, Фреди Деман, й е бесен. Но, както винаги се случва, истеричните реакции пропускат целта. Разпален от това изпълнение - и от известния музикален видеоклип, заснет във Венеция - сингълът скоро се превръща в глобален хит, извеждайки албума до върха на класациите: Like a Virgin става първият албум, записван някога от жена, продаден в повече от пет милиона копия. Сватбеният имидж, някъде на границата между свят и светски, е толкова силен, че завършва на официалната обложка на албума, увековечена от Стивън Мейзъл .
Нова гледна точка
„Like a Virgin се превърна в модел за по-нататъшното артистично изразяване на Мадона, перфектен баланс между поп лекота и социални противоречия“, пише Джулио Мадзолени в първата си книга Madonna Songbook, която излиза по книжарниците до дни, но вече има предварителна поръчка онлайн. Книгата подчертава често подценявания талант на Мадона като автор и продуцент и е подходящото издание, от което да погледнете на Like a Virgin от напълно нова перспектива. Със своите 712 страници, илюстрираният том (с дизайн на Антъни Кумбс и обложка на Карло Роси) е посветен на невероятната колекция от над 500 песни: 45 години писане на песни и записи, анализирани, разказани и представени за първи път в книга от Мадзолени, мениджър на международни музикални артисти, медиен консултант и организатор на събития, както и десетилетен фен на Мадам Чиконе, с която също е работил.
Някои пасажи заслужават подчертаване, тъй като подчертават точните елементи, залегнали в основата на успеха на Like a Virgin. На първо място, много ясното намерение на лейбъла Sire Record (клон на Warner) и неговия основател Сеймър Щайн да повярват на артист, който е в самото начало на обещанието за успех. Необичайно отношение за голям лейбъл, възможно само в онази епоха. Мадзолени обяснява: „По начин, който днес е абсолютно немислим, звукозаписната компания на Мадона реши да финансира продукцията на втори проект в момент, когато дебютният й албум все още се бореше да бъде забелязан. Беше издаден от няколко месеца и Holiday едва започваше да събира хладни одобрения, преди да се превърне в мега хита, който знаем, че е, но Щайн вече се беше договорил с Мадона за нов албум, който да бъде издаден скоро."
Крайъгълният камък на успеха на Like a Virgin е и пристигането на сцената на Найл Роджърс, известен член на Chic. „Роджърс, който по онова време вече беше много утвърден продуцент на артисти като Дейвид Боуи, Даяна Рос, Дюран Дюран“, добавя Джулио Мадзолени: „Той даде възможност на Мадона най-накрая да издаде много солидна продукция, но също и да се научи на работа". Самият Роджърс говори за Мадона, която винаги присъства на сесиите за запис и смесване, готова да научи всяка тайна на занаята, дотолкова, че със следващия си албум True Blue тя вече успява да се самопродуцира по страхотен начин.
И накрая, в този революционен успех, компонентът на живо не липсва: "Турнето Virgin беше първата реална възможност на Мадона да прави концерти. Беше планирано да се проведе в кината, но експлозивният успех изиска преконфигуриране, започвайки с публика от 3000 души в Сиатъл, завършвайки с четири концерта в Ню Йорк, първият от които в Radio City Hall и последните два в Madison Square Garden. Мадона пожела Патрик Леонард, бивш клавирист на Майкъл Джексън и скоро главен съавтор и копродуцент на много от големите му хитове като Like a Prayer, I'm Breathless, Ray of Light, да ръководи шоуто". Леонард също така многократно подчертава колко активно е участвала Мадона в създаването на проекта, но всъщност всеки един продуцент, интервюиран в книгата, не пропуска да подчертае този аспект, което може би най-подценяваното достойнство на албума Like a Virgin: с вече открит талант на автор и продуцент, преди албума Мадона не е признавана като изпълнител.
More from View Sofia
Кейт Мос, Ана Уинтур, Гага и Шанел в образа на любимото червило
Вижте какво открихме… произведени по поръчка звездни...
Звездeн Instagram: пирати, фатална жена и Мини Маус
Instagram-манията е приятно нещо: хем звездите се забавляват, хем ние се забавляваме със звездите. През седмицата кой ли не се появи в...
Кампания против домашното насилие - Ким и Анджелина в главните роли
Художникът и активист Александро Паломбо се извини на Ким Кардашиян, Кендал Дженър и останалите звезди, чиито фотоси използва в своята кампания против домашното насилие...