Съпруг и съпруга водят разгорещен спор в кухнята. От десетилетия психологията и в частност семейната психология се занимава с това да изследва какъв е емоционалният ефект върху децата по време на семейни скандали. Сега, обаче, специалисти отговарят на въпроса как се отразява същото върху любимите ни четирикраки, също безкрайно емоционални членове на семейството. Разказваме >>>
Кучетата са част от семейната динамика
Изследванията показват, че 94% от хората смятат своето домашно куче за част от семейството, а 72% от бездетните милениум жени изрично заявяват, че предпочитат компанията на своя домашен любимец пред компанията на деца. Не знаем какъв процент от кучетата смятат своите човешки собственици за свое семейство (предполагаме 101%), но предвид факта, че психическите реакции на кучетата често имитират тези на човешките деца между 2 и 3-годишна възраст, изглежда, че неприятните случки и споровете у дома се отразяват на психиката на емпатичните домашни любимци. Това е изводът на екип от изследователи от Аржентина, ръководен от Лаура Аналия Риал от Медицинския факултет на Университета в Буенос Айрес.
Основният протокол, следван в неотдавнашното разследване, включва инсцениран спор между двама членове на семейството, който се провежда в собствения им дом. Скандалът е наблюдаван от тяхното домашно куче и експериментаторите записали реакциите на кучето чрез видео връзка в Zoom. Има две отделни проучвания, които са почти идентични, с изключение на интензивността на спора и степента, в която „агресорът“ проявява войнственост и враждебност, а „жертвата“ действа покорено, унило и победено.
Емоционалните ефекти от наблюдението на семеен спор
И двете проучвания, проведени в този неотдавнашен доклад, имат сходни резултати, но второто проучване (където интензивността и продължителността на симулираната кавга са много по-големи) дава малко по-ясни резултати и затова ще съсредоточим дискусията върху този експеримент.
Гледането на членовете на семейството да се карат предизвиква увеличаване на реакциите на стрес при кучетата, което е същият ефект, който изпитват децата, когато гледат как се карат родителите им. Други изследвания показват, че кучетата са способни да различават положителните от отрицателните човешки емоции - а семейната кавга е море от неприятни емоции. Авторите обобщават това откритие с думите: „Взети заедно, тези резултати предполагат, че изразяването на негативни емоции при хората изглежда предизвиква стресови поведения [при кучета], засягащи тяхното благосъстояние и здраве.“
Допълнителен анализ на данните показа, че колкото по-възрастни са кучетата, толкова по-стресирани стават, когато наблюдават семейни скандали. Това може да се дължи на факт не като възрастта, а поради факта, че имат повече опит и следователно са по-умели в тълкуването на човешките емоции.
Докато наблюдавали конфликта, кучетата не се опитват да се намесят, нито да избягат. Те просто стоят на местата си и се взират в хората в стаята, предимно в агресора.
Утешаване на жертвата
Най-интересните констатации от това проучване настъпват след инсценирания спор между членове на семейството. Когато спорът приключва, двамата участници се оттеглят в противоположните страни на стаята и седят неподвижно, без да реагират на поведението на кучето. След като нещата утихват, 15 от 23-те кучета в това проучване се преместват, за да бъдат близо до жертвата на спора, а не до агресора. След това те са склонни да се навъртат около жертвата, прекарвайки повече време с нея, отколкото с другия, по-агресивен член на семейството. Утехата, предоставена от кучетата в това проучване, е насочена най-вече към потиснатата и победена жертва на скандала. Като цяло кучетата са склонни да избягват да прекарват толкова време близо до агресора.
Интересен допълнителен анализ показва, че мъжките кучета са по-склонни да показват помирително поведение, отколкото женските кучета, особено когато жертвата е жена.
Обяснение на поведението
Защо кучетата са склонни да заемат страната на жертвата? Не би ли било по-безопасно за тях да се присъединят към агресора, който явно е спечелил този социален спор и който евентуално би могъл да насочи агресията си срещу домашния любимец на семейството в по-късен момент? Авторите тълкуват тази тенденция за предоставяне на подкрепящо поведение към член на семейството, който е бил жертва на конфликт, като генетична предразположеност. По-конкретно се предполага, че способността на кучетата да откриват отрицателни емоции и тяхната склонност да реагират с поведение, предлагащо утеха, „е съществена част от тяхната връзка с хората“ и също „Това е особено важно не само за кучета, които заемат ролята на домашни любимци, но и за онези дейности, при които те взаимодействат с хора, които често изразяват отрицателни емоции, като пациенти с физическа болка или с психологически затруднения.
С други думи, кучетата се опитват да утешат жертвите на семеен спор, защото в сърцето си всички кучета са генетично предразположени да бъдат емоционално поддържащи същества. Както обичаме да казваме - те са Любовта, без която не можем.
More from View Sofia
Седмичен ХОРОСКОП - 05.06 - 11.06
Почина Дмитрий Врубел - авторът на целувката на Брежнев с Хонекер в Берлин
Художникът Дмитрий Врубел почина в Берлин на 62-годишна възраст, съобщиха в социалните мрежи близки до художника
Първата Барби със синдром на Даун изглежда много мила
От години компанията Mattel полага сериозни усилия за приобщаването на хората с увреждания и приемането на факта, че красотата идва в различни форми и размери (Barbie лансира кукла "проф. Сара Гилбърт" - създателката на ваксината против COVID)