Следва

Всичко, което знаем за Оскари 2025

35 цента плюс провокация = 6.2 милиона за Банана на Маурицио Кателан

Китайски инвеститор в криптовалута спечели наддаването за „Комедиант“, концептуалната творба на италианския художник, която се състои от парче тиксо, което държи истински банан, закупен само часове по-рано за 35 цента. Колекционерът заявява, че ще изяде плода „като част от това уникално арт изживяване“.

 

People of art преди 1 месец

Фактът, че има глад в света на изкуството, беше повече от демонстриран тази сряда в аукционната зала на Sotheby's. Толкова много глад, че наддаването за един банан достигна 6 240 000 долара (включително данъците).

Може да изглежда като преувеличение в сравнение с 23-те цента, коригирани спрямо инфлацията, които струва един банан в супермаркет в Манхатън. Но този е от марката Chiquita и става за ядене. Нищо общо с тази история.

Продаденият на търг в Ню Йорк е озаглавен Comedian и е известното предизвикателство на италианския художник Маурицио Кателан, който представи това произведение на Art Basel в Маями през декември 2019 г., предизвиквайки объркване, подигравки и гняв, тъй като се смяташе, че се подиграва с пазара на изкуство.

И така, когато никой дори не можеше да си представи дори на шега какво ще се случи пет години по-късно, тогава бяха платени два пъти по 120 000 и веднъж 150 000 долара за трите версии на творбата, състояща се от банан, залепен за стена с парче сиво тиксо, придружена от „сертификат за автентичност“.

На фона на объркването и противоречията, които предизвика, това изкуство накара мнозина да се запитат дали е сатира или изявление за извратеното състояние на арт пазара. Междувременно, и въпреки че не това беше намерението, един истински комик и изпълнител, Дейвид Датуна, изяде плода в акт, който нарече Гладен артист. Това беше първият път. Друг по-късно изконсумира поредната репродукция.

След различни възходи и падения, включително обвинението в плагиатство срещу Cattelan, това произведение, класифицирано като концептуално, пристигна в Sotheby's за търг на „модерно и съвременно изкуство“. Очакваният ценови диапазон беше между милион и милион и половина долара.

Лот номер десет беше етикетиран от аукционера като „сензацията“ на вечерта. „Парче, което стана вирусно“, подчерта водещият на търга, преди да започне наддаването от 800 000 долара. Веднага избухна спор както по телефона в стаята, така и онлайн.

Това беше петминутен спор между седем участници в наддаването, преследващи този Cattelan, второ копие от третото издание, плюс две корекции на художника, един екземпляр от което в момента е в Музея Гугенхайм в Ню Йорк. 


Маурицио Кателан

При достигането на над пет милиона, когато изглеждаше, че няма да продължи повече, аукционерът намекна, че се готви да удари чукчето и да затвори продажбата на „това емблематично парче, най-скъпият банан“. Ироничният момент разпали нанова войната за наддаване.

Без данъци ударът с чука фиксира сумата от 5,2 милиона. Джъстин Сън, китайски колекционер и основател на платформата за криптовалута Tron, обяви в изявление, че именно той е късметлията. Сън инвестира милиони в традиционно и дигитално изкуство.

„Това не е просто произведение на изкуството; това е културен феномен, който свързва световете на изкуството, меметата и общността на криптовалутите“, заяви той. „Вярвам, че тази работа ще вдъхнови много мисли, дискусии и ще стане част от историята“. 

„Лично аз ще изям банана като част от това уникално артистично изживяване, почитайки мястото му в историята на изкуството и популярната култура“, добави купувачът.

Защото така стоят нещата, това е едно ефимерно произведение на изкуството, което има нужда от обновяване. Бананът от марката Dole, който беше залепен за стената в сряда вечер, е закупен по-рано през деня в магазин за плодове в Горен Ийст Сайд на Манхатън и струва точно 35 цента.

Зад щанда, според The ​​New York Times, е имало магазинер от Бангладеш, който не е бил наясно, че бананът, взет от магазина му, ще бъде продаден за цена от няколко милиона долара.

Кателан вече участва в друга провокация, като инсталира златна тоалетна в Guggenheim, парче, което накара „жълтата вода“, възпята от Los Toreros Muertos, да блести още по-ярко. Италианският художник, който предложи тази творба на Доналд Тръмп да бъде съкровище в Белия дом по време на първия му мандат, често критикува пазара на изкуство с аргумента, че търговете са нечестни и като цяло не облагодетелстват творците, освен по отношение на публичността.

„Това, което ме безпокои, е, че след първото издание художникът не се възползва повече, когато произведението сменя собственика си. Аукционните къщи и колекционерите жънат печалбите, докато създателят, истинската движеща сила на пазара, остава настрана“, подчерта той в интервю.

Този път рекламата му хареса както никога досега. В дните, предхождащи търга, любопитни зрители посетиха централата на Сотбис, за да видят този шедьовър с плод, доказателство за интереса, който е предизвикал, независимо дали от удивление или недоверие. Да видиш означава да повярваш.

Преди това произведението пътува до девет града (включително Лондон, Париж, Токио, Дубай и Тайпе), за да бъде представено и да насърчи купувачите. В Голямата ябълка 12 000 души са го видели през двете седмици преди търга.

Дейвид Галперин, отговарящ за съвременното изкуство в Sotheby's, смята това творение за дълбоко и провокативно изявление. „Това, което Кателан всъщност прави, е да постави огледало в света на съвременното изкуство и да повдига въпроси, да стимулира мисли за това как приписваме стойност на произведенията на изкуството и какво определяме като произведение на изкуството“, каза той.

Кателан го направи. Всеки, който проследи търга, разбра подривната сила на неговия артефакт, наблюдавайки как бананът за 35 цента поскъпва със 100 000 след 100 000 и след нови 100 000, за да достигне 5 минути и малко до над 5 милиона долара. 

More People of art

Ванеса Лу е гост арт редактор на View Sofia!

People of art преди 4 дни

View Sofia отваря страниците си за гост-редактори в лицето на най-интересните, иновативни, предизвикващи статуквото професионалисти от всички браншове на лайфстайл вселената. Всичко, което обожавате да четете по страниците ни - за мода, красота, здраве, астрология и приложна психология, култура и изкуство - ще бъде пречупено през философията и знанията на хората, до които лично се допитваме, когато искаме експертно мнение. Part 2!