Най-великата балерина в света, икона на стила, муза на Габриел Шанел, Ив Сен Лоран и Пиер Карден: всичко това е Мая Плисецкая. За историята на модата нейната личност е не по-малко важна, отколкото за историята на световния балет. Начинът й на обличане е специален дори по европейските стандарти, да не говорим за скромните съветски. И затова не само СССР, но и целият свят следи всяка нейна стъпка. Разказваме в детайли за стила на примата Мая Плисецкая, който я превръща в модна икона за няколко поколения по целия свят (вижте още: Бръчките са неизбежни, но има поддържана градина, има и неподдържана: великата Мая Плисецкая за живота след 45).
"Кармен" в Кралската опера, Ковънт Гардън, Лондон, 1963
Тя носи обемни дрехи много преди оувърсайз модата, предпочита ниските токчета пред високите, комбинира широки палта с високи ботуши и дълги блузи-туники с тесни панталони.
На лондонското летище Хийтроу, 1963 г
Съдейки по аристократичните маниери и брилянтния вкус на Плисецкая, човек би си помислил, че тя е родена и е прекарала детството си в лукс. Но всичко е точно обратното: бъдещата легенда на балета остава без родители на 13-годишна възраст. Бащата е разстрелян като предател на родината, а майката е изпратена в трудов лагер. Момичето е отгледано от леля си Шуламит Месерер, солистка на Болшой театър. Тя първа разпознава в нея таланта на балерина, изпраща я да учи в Московското хореографско училище и я назначава в трупата на Болшой. По това време младата балерина може само да мечтае за дрехите на най-добрите френски дизайнери. Тя се задоволява или с това, което може да купи от търговците на черно, или със старите дрехи на леля си, които майсторите на костюми в театъра променят и модернизират. Но дори и с подръчни средства, тя успява да събере невероятен гардероб, уникален, запомнящ се, различен от всеки друг по това време. Мая носи обемни дрехи много преди манията по тях, предпочита ниските обувки и неизменно комбинира широки палта с високи ботуши (силно вдъхновени от 60-те!) и дълги блузи-туники с много тесни панталони. И успява да приучи първо огромния Съветски съюз да се облича по този начин, а след това и останалия свят.
Шанел не харесва работата на модните си модели, така че предлага на Плисецкая да пробва и разходи един от нейните тайори. Оттогава нататък Мая Михайловна никога не се разделя с костюмите на Шанел, които сякаш са измислени за нея (вижте още: Грациозна като балерина. Диетата на Мая Плисецкая).
На репетиция на балета "Болеро" в Париж, 1976
Първото запознанство на великата балерина с Haute Couture се случва през 60-те години. По време на турне в Париж легендарният танцьор Серж Лифар запознава Плисецкая с Габриел Шанел. Мадмоазел организира интимно шоу за балерината в известния й салон на Rue Cambon. Този ден Коко е ядосана от работата на моделите, затова предлага на Мая да облече и демонстрира неин костюм. След невероятното представяне, Мадмоазел на секундата подарява дрехите на Мая Михайловна, която никога не спира да боготвори Габриел Шанел и нейните дизайни. В онзи момент Плисецкая не подозира, че подобни подаръци от най-известните и влиятелни дизайнери в света скоро ще станат неразделна част от живота й.
С Ив Сен Лоран, 1972 г
През 1971 г. се състои още една съдбовна среща: на театралния фестивал в Авиньон Мая Михайловна се среща с Пиер Карден. Оттогава той става неин любим дизайнер, близък приятел и постоянен творчески сътрудник. Карден не само облича великата балерина, но и прави костюми за нейните представления в Болшой. При това почти анонимно: съветските власти отказват да посочат името на френския моден дизайнер на плакатите за представленията, което ни най-малко не го притеснява. През следващите 30 години той ще създаде почти целия гардероб както на Плисецкая, така и на нейния съпруг, композитора Родион Шчедрин. Самата Мая Михайловна ще каже повече от веднъж, че носи изключително Пиер Карден. Въпреки това, за да бъдем честни, тя леко преувеличава.
По време на балета "Кралицата на подземния свят" в Париж, 1986г
Мая има близки приятелски отношения и с Ив Сен Лоран. През 1973 г. дизайнерът създава костюма за ролята на Плисецкая в постановката на Roland Petit Ballet. Балерината танцува в част, наречена „Смъртта на розата“, за която дизайнерът я облича в полупрозрачна флуидна рокля от мек розов шифон. Сен Лоран е толкова възхитен от танцьорката, че впоследствие я нарича своя муза и създава десетки тоалети, които тя носи не само на сцената, но и в реалния живот. Възхищението му споделят американският дизайнер Рой Халстън и култовите модни фотографи от онова време Ричард Аведон, Сесил Бийтън и Ървинг Пен, които още в съветско време снимат своята муза за най-добрите западни издания. Така Мая Михайловна влиза не само в историята не световния театър, но и в тази на модата, за да остане в нея завинаги (Почина гранд дамата на световния балет Мая Плисецкая).
Михаил Баришников, Марта Греъм, Рудолф Нуреев и Мая Плисецкая в Ню Йорк, 1987 г.
80-годишната Мая Плисецкая на аудиенция при испанския принц Фелипе, 2005 г.
More from View Sofia
Любимецът на сезона
ITEM OF THE DAY
Start Shopping NOW: January Blues
Януари, 30-ти, макар и да се усеща като януари 74-ти
Street style вдъхновения: Седмиците на модата в Стокхолм и Осло
Obsession for fashion!