Следва

Традиционна китайска медицина и лекуването на настинка

Да проветряваме или да не проветряваме (зиме) - това е въпросът

Говорим за домашен навик, който за мнозина е мания. Дори при полярни температури. Наистина ли е здравословен, обаче? Мнението на микробиолог и еколог.

Health преди 1 месец

Ние сме от хората, които всяка сутрин, независимо дали навън грее слънце, вали дъжд, вали сняг или духа вятър, отваряме широко прозорците на къщата/офиса. За нас това е не само навик, но и вид енергизиращ ритуал, който отбелязва началото на деня със свеж въздух и студеното време никога не ни е отказвало от проветряването. Трябва да признаем обаче, че не всички у дома са съгласни и преди време наш приятел микробиолог изрази съмнения по въпроса: „Проветряването не прави средата по-стерилна и може да внесе бактерии и гъбички отвън“. Хм...

Решихме да задълбочим в темата и стигаме до извода, че въпреки че наблюденията на нашия приятел микробиолог са научно неоспорими, това не означава, че проветряването на дома не е необходимо, напротив. Сред авторитетните мнения, които проучихме в това отношение, е това на испанката Мария Долорес Чима Кабал , биолог и директор на магистърска степен по управление на околната среда и енергията в Universidad Internacional de la Rioja (UNIR), в Испания: „Вярно е, че отварянето прозорците може да доведе прах, полени, замърсители и дори микроорганизми в домашната среда“, обяснява тя. „Проветряването обаче винаги е здравословен навик, защото намалява натрупването на въглероден диоксид, произведен през нощта, и други химични съединения, които могат да присъстват в дома. То също така служи за ограничаване на плътността на онези микроорганизми , които се размножават в затворени среди, особено при наличие на влажност или лоша хигиена."

На същото мнение е вирусологът Естанислао Нистал, професор по микробиология в Universidad CEU San Pablo в Мадрид, който също подчертава предимствата, които ежедневното проветряване носи по отношение на намаляването на миризмите и концентрацията на вредни частици и като цяло на подобряване на качеството на въздуха в дома. В конкретния случай с бактерии и гъбички, които отвън могат да попаднат в домашната среда, експертът обяснява, че последните в повечето случаи не представляват здравословен проблем, тъй като много от тях са безвредни и са част от естествената екосистема на региона, в който живеем. Той добавя, че проветряването намалява влагата и образуването на мухъл, както и концентрацията на химични съединения, отделяни от почистващи препарати или някои декоративни елементи в дома.

Но какви са правилата за адекватно проветряване, без да се губи твърде много топлина през зимните месеци? И Чима Кабал, и Нистал са съгласни, че проветряването трябва да трае между 10 и 20 минути. „Това е достатъчен период от време за обновяване на въздуха, без прекомерно разпръскване на топлинната енергия, използвана за отопление през зимата“, казва Чима Кабал. А кога е най-доброто време от деня? Nistal препоръчва проветряване в ранните сутрешни часове , когато има по-ниска концентрация на замърсители в атмосферата.


Що се отнася до аргумента, че проветряването не прави средата стерилна, експертите са съгласни, но добавят: „Въпреки че не стерилизира околната среда, промяната на въздуха намалява възможността патогенните микроорганизми да се натрупват в затворени пространства , увеличавайки рискът от инфекция за хората, които живеят там. И в никакъв случай животът в стерилна среда не е необходим, тъй като нашата имунна система е предразположена да взаимодейства с повечето микроорганизми наоколо Целта на вентилацията не трябва да бъде да създава стерилна среда, а да поддържа въздуха чист."

А сега въпросът, който на този етап сигурно си задават всички необвързани читатели: необходимо ли е да проветряваме дома си всеки ден, дори ако живеем сами? Отговорът е безусловно „да“. „Вярно е, че проветряването значително намалява риска от предаване на респираторни заболявания между хора, които споделят домашно пространство, но то трябва да е основна практика, дори ако живеете сами. В затворено пространство всъщност въздухът е наситен с въглероден диоксид, влага и замърсители, генерирани от ежедневните дейности като готвене, вземане на душ , почистване на къщата."  Разбира се, проветряването не е панацея, но все пак си остава добра практика за създаване на здравословно жилищно пространство, независимо от броя на хората, които живеят там. 

More Health