В източните традиции изучаването на храната от енергийна гледна точка се наблюдава от хилядолетия, особено в даоистките движения в Китай и аюрведичните движения в Индия, които се застъпват за хармонията между хората и природата. „Човекът винаги е черпил хранителната си енергия от природата и колкото по-здравословна и адаптирана към нуждите му е диетата, толкова по-малко се уморява тялото и толкова по-вероятно е да живее дълго“, казва д-р Ю-Ва Чен в своята книга „Диетата на Ин и Ян“. „За да се научим как да се храним по-добре, за нас е важно да сме добре информирани за ян и ин качествата на храните и да ги адаптираме към собствения си темперамент и текущото си здравословно състояние“, продължава той. Следователно, чрез възстановяване на баланса на Ин и Ян, можем да подкрепим един организъм, забавен от зимните "злини" . Ето как >>
Настинката и грипът идват в две форми
През ноември зимата се настанява в съзнанието ни. Тялото, по-уязвимо, става обект на сезонни заболявания. „Настинката се характеризира със запушване на носната лигавица, с кихане и секреция“, обяснява д-р You-Wa Chen. „Това често са знаци, че тялото е „настинало“. Енергията на белите дробове контролира дихателното дърво, след това реагира срещу това, което наричаме „външни енергии“ (вятър, студ, влажност, топлина, сухота). Понякога ситуацията може да се влоши: „тези външни енергии са по-вирулентни и носят микроби като вируси или бактерии.“ В този аспект разболяванията през зимата се делят на две категории в зависимост от реакцията на тялото към инвазията на студа:
Ян грипът причинява висока температура (39 до 40°C) с втрисане, учестено дишане, лицето и гърлото се зачервяват, пациентът се изпотява, става нервен и има силно главоболие. Носът е запушен или от него тече гъста жълтеникава течност.
Ин грипът дава по-ниска температура (37,5 до 38°C), тенът е блед, няма изпотяване или втрисане, болките в гърба и главоболието са умерени. Що се отнася до носа, тече прозрачна и обилна течност.
Какво да ядем при настинка или грип?
Изправени пред твърде много Ин или Ян енергия, трябва да се върнем към баланса чрез храната.
1/ При настинка и грип тип Ян
Избирайте пресни ин храни, за да успокоите излишната вътрешна топлина: зеле, соя, царевица, ечемик, оризова супа, тофу, моркови, водорасли, целина, краставици, артишок, ябълки, круши, лимони, портокали, сурови зеленчуци, салати, китайско зеле, ряпа, кресон, пъпеш. Пийте много вода и билкови чайове от мента, лайка , липа, женско биле, върбинка, репей, китайска лайка. Избягвайте да ядете месо, миди, ястия, приготвени в олио и твърде горещи храни, яйца, шоколад, алкохолни напитки и кафе.
2/ При настинкa и грип тип ИН
Избирайте храни, които са топли и ян по природа, с пикантен вкус, за да прогонят вътрешния студ, карайки ви да се потите. Не трябва да ядете много, за да не натежавате отслабналия организъм .
More from View Sofia
Свирките вече не са това, което бяха
Теми табу вече няма, сексът е една от тях...
Мъжът Дева - астро-наръчник за прелъстяване
Мъжете Дева винаги остават чисти в своите възгледи. В тяхната любов винаги има нещо...
7 признака, че може да имате Covid, без да подозирате
Just to be sure