Вчера, 1 декември, президентът на Грузия Саломе Зурабишвили нарече правителството на страната "нелегитимно" и каза, че няма да напусне поста си, когато мандатът й изтече следващия месец, противопоставяйки се на премиера на страната, който обвини проевропейските опозиционни сили в заговор за революция на фона на многохилядните протести против прекратените преговори за членство на страната в Европейския съюз. Мадам Зурабишвили е повече от солидарна с протестиращите, стреми се с цялото си същество към Европа и свободния свят и е един от най-интересните политици на настоящето, което подбуди интереса ни към личността, житейската история и стила й.
Детство
Г-жа Зурабишвили, 72, се ражда в Париж на 18 март (зодия Риби) в семейство на грузински емигранти. Родителите й бягат от нахлуването на червената армия през 1921 г., когато Демократична република Грузия пада под инвазията на Русия. Родът Зурабишвили е известен в Европа още от XIX век - политически дейци, философи, инженери, търговци, филантропи, лекари, историци. Тя израства в интелектуалните пластове на грузинската френска диаспора, която е единствената връзка с корените й: "В годините преди падането на Желязната завеса нямахме никакъв контакт с Грузия - нито писма, нито вестници, нито възможност за посещения. За нас това беше митична страна, която съществуваше само в книгите", споделя тя в интервю.
Образование
17-годишна Саломе получава бакалавърска степен от Парижкия институт по политология, след това образователно се насочва към дипломатическите науки с фокус върху Съветския свят. Предподавателите й я обожават и й предвиждат невероятно успешно бъдеще. В периода 1972-1973 учи в Колумбийския университет, където се занимава със Съветска политика и дипломация по време на Студената война. Всичко това Зурабишвили прави, за да бъде някой ден "инструмент за свободата" на родината си. Очевидно, дълбокото познаване на зверската руска тоталитарна политика оформя политическите й решения до днес.
Кариера във Франция
Години наред е преподавател (професор) във висшето учебно заведение, което завършва. До 2014 г. работи в Парижкото училище по международни отношения, преподавайки Външна политика на великите сили, Политика на постсъветския свят, Развитието на Евразия след разпадането на СССР и причините за това разпадане. Тя е първият студент и професор от Института, който става държавен глава. През 74-та се присъединява към Френските дипломатически служби и до 80-та е втори секретар на постоянната мисия на Франция за ООН. Кариерата й продължава във Френското министерство на външните работи и става първи секретар на френското посолство във Вашингтон и с този си пост за пръв път посещава Грузия през 1986 г. През 1989-1992 г. живее и работи на трети континент като втори съветник на френското посолство в Чад. След това се присъединява към френското представителство на НАТО в Брюксел преди да стане заместник-постоянен представител на Франция в Западноевропейския съюз. Сменя още няколко престижни дипломатически позиции, докато през 2003 г. не става официалният посланик на Франция в Грузия.
Кариера в Грузия
Зурабишвили влиза директно в грузинската политика точно на рождения си ден през 2004 г., когато тогавашният президент на страната я номинира за министър на външните работи. Като външен министър на Грузия тя е главният преговарящ по споразумението за изтегляне на руските военни бази от територията на Грузия и в рамките на мандата й е създадена „Нова група приятели на Грузия“, обединяваща Украйна, Литва, Латвия, Естония, Румъния, България, Чехия и Полша за подпомагане стремежите на Грузия към НАТО и насърчаване на европейската интеграция. Година по-късно, уволнена от новодошлия министър-председател Зураб Ногаидели, Зурабишвили решава окончателно да остане в Грузия и основава партия, която има стремеж да се бори срещу еднопартийната политическа система в страната. Години наред, редом с други опозиционни лидери и минавайки през не малко препятствия, Саломе се установява стабилно на грузинската политическа сцена. През 2016 г. печели място като независим депутат и става заместник-председател на парламентарната комисия по въпросите на диаспората и Кавказ. Две години по-късно се явява на парламентарните избори. Два месеца преди изборите се отказва от статута си на френски гражданин, защото според конституцията на Грузия лицата с двойно гражданство не могат да заемат поста президент, министър-председател или председател на парламент. На първи тур събира 38,64%, а на втори печели с 59,52%, ставайки първата жена президент на страната.
Стилът й
Този турболентен - и категорично успешен - житейски път създава жена с премерен, достолепен стил, характеризиращ се с фина и интригуваща ексцентричност. Винаги с изправен гръб, вдигната брадичка и като цяло уверена осанка, Саломе избира цветове, кройки и десени, които подчетават силата на опита и устремеността на прозрачно-синия й поглед. Гарвановочерната коса, подстригана точно над раменете, е категоричен подпис, който грузинският президент не се поколебава да поддържа от десетилетия. Кожата на лицето й изглежда свежа и здрава - сигурни сме в отдадената грижа и най-вероятно десетилетия стриктно използване на френска козметика. Гримира се супер леко - възможно е дори сама - фон дьо тен, малко руж и бронзант, обикновено нещо тъмно около очите и червило в червено-розовата гама.
Сако и панталон - това е очевидно предпочитаният тоалет от Зурабишвили, която рядко се появява в поли или рокли. Не се притеснява от каре, райе, туид, абстрактни щампи или ярки цветове. Разпознаваме я отдалеч с умението да украсява блузите и саката си с брошки, много брошки. На пръста й винаги седи скъпоценен древен пръстен. Венерата в Риби при Саломе Зурабишвили предполага, че тя предпочита сантименталността като аспект на стила. Ако търсите висококачествени и отличими аксесоари, които се свързват с характера и културата на една страна, бидейки често от семейните съкровищници, със сигурност ще ги откриете в гардороба на тази жена. Отправката към астрологията тук дава обяснението, че това е символ на стремежа да си едновременно трезв и приземен и нетрадиционен, дори ексцентричен. В профессия, в която се набляга на неутралността, Зурабишвили "е на въпреки": много бордо, петролено зелено, тъмно лилаво, тюркоаз, сленчево жълто, ярко червено. Което не означава, че в дадени дни не избира семпли черни костюми, сиви палта, бели ризи, бежови тайори, кафяви блузи. Стилово, тя е жена, която владее крайностите и постига хармония между противоположностите.
Друг фактор в стила на Саломе, който адмирираме: едрите бижута. Отново в противовес с "дипломатичната тишина" в политиката, Зурабишвили носи огромни обеци, които много й отиват, а също характерни пръстени, гривни, колиета, които прекрасно кореспондират на лъчезарната й усмивка. Тя не се притеснява да смесва аксесоарите, без при това да се губи и милиметър от чара на всеки от тях, съобразен с повода, мястото и тоалета й безупречно.
Мнозина биха нарекли стила й недотам професионален, но в него се съзира бунт и безкомпромисен стремеж към свобода. Като защитник на правата на жените - и като невероятна жена - президент Зурабишвили се облича... свободно. Със страхотната й индивидуалност (смятаме, че тя не ползва услугите на стилист), никога не е скучно. Доказателство, че може да се добави цвят, яркост и категоричност и към радикалната сериозност на момента.
More from View Sofia
Art Act: Вселената Бьорк!
Миналата събота тя имаше рожден ден, юбилей при това, което бе чудесен повод да я погледнем в детайли...
Еволюция на вечността - Високите талии
Високата талия изглежда страхотно на повечето жени, защото дава илюзията за издължаване на краката. Тъй като...
Part 2: Wish you a Boring Year!, най-хубавото пожелание идва от Мариан Залцман
Part 2!