Спомняте ли си онзи епизод на The Marvelous Mrs. Maisel, в който Мириам „Мидж“ Мейзъл се шмугва в леглото с изцяло гримирано лице. След като изчака съпруга си да заспи, тя се промъква до банята, за да започне първата фаза от дългата си нощна рутина. Тя започва с навиване на косата и след това премахва грима - мигли, червило и всичко останало. Накрая тя се намазва с тежък крем за лице и чак тогава нощта продължава.
След като намести щорите на спалнята, тя се шмугна обратно в леглото, където любимият й спи. На следващата сутрин: слънцето удря Мейзел право в очите, събуждайки я, но пощадява съпруга, който остава дълбоко заспал. Тя мълчаливо се втурва към банята отново, този път, за да измие лицето си, да махне ролките и да нанесе отново грим: пудра, изкуствени мигли, червило, парфюм. След това се връща в леглото, който в крайна сметка се събужда до перфектно гримираната г-жа Майзел.
За зрителите е лесно да заклеймят принципите на Мейзел като хиперболично представяне на строгите стандарти за красота, съществували през 50-те години. Лентата, излъчена през 2017 г., може да е по-скоро фантазия от миналото, отколкото исторически разказ, но има нещо невероятно свързано с усилията, които Мейзел полага, за да култивира илюзията за естетическо съвършенство в очите на съпруга си. Начинът, по който хората се гримират и в крайна сметка се самоприкриват около нов романтичен партньор, помага да се хвърли светлина върху непрекъснато развиващите се норми за красота - и универсалността на тревогите на мисис Майзел, свързани с външния вид.
Базирани на външния вид стандарти - очаквания, които могат да повлияят на всичко - от начина, по който се гримираме до начина, по който се обличаме - винаги са съществували, но те са особено натоварващи в ерата на визуалните приложения за запознанства и социалните мрежи. „Външният вид играе голяма роля в много от началните етапи на запознанствата, поради което приложенията за запознанства са така притеснителни“, казва Миша Батъл, треньор по секс и запознанства, който ръководи своя собствена практика, Sex for Life. „Хората вземат решения с кого искат да се срещнат въз основа на това, което виждат първо. Може дори да не четат профилите на хората, на които swipe-ват.
„Има голям натиск на живо да се покажеш като човекът, за когото си се представял онлайн“, продължава Батъл. „Имам клиенти, които носят грим ежедневно без изключения. Гримът става част от това кои са те и премахването му наистина може да се почувства като нещо уязвимо. То е като да се съблечеш.”
Алекси Аларио, съ-водеща на подкаста за мода и култура Nymphet Alumni, не може да си спомни последния път, когато е напуснала къщата без грим. „След като се гримирам, влизам в публичната си личност“, казва тя, обяснявайки, че рутината й за грим остава същата, независимо дали се готви да отиде на работа, да се види с приятели или излиза на среща. По време на импровизирани преспивания в къщата на партньор, Аларио няма да измие лицето си преди лягане. Вместо това тя ще се събуди преди него и ще си тръгне, за да му спести гледката на "размазаното" й лице. „Това снема напрежението и се чувстваш малко като Пепеляшка, когато някой се събуди и си каже: „Чакай, къде, по дяволите, отиде тази жена?“
23-годишната Аларио започва да използва декоративна козметика в средата на тийнейджърските си години. Тогава тя експериментира с алтернативен външен вид. „Нямаше нищо общо със спазването на стандарти за красота“, размишлява тя. „Но тогава си казах: „Просто искам да изглеждам секси. Не искам да нося тъмно червило като Lorde. Искам нещо секси."
Аларио казва, че желанието й да изглежда така произтича от стандартите, които си поставя, а не от тези на партньорите си мъже. „Става въпрос повече за моите стандарти да изглеждам постоянно добре“, казва тя. „Хората, особено мъжете, го смятат за глупаво, но аз мисля, че е забавно.“ На въпрос дали мъжкият поглед може несъзнателно да играе роля в желанието й да изглежда добре през цялото време, тя признава: „Понякога се чудя какво би било да съм момче и да не трябва да правя толкова много, за да се подготвя. Но аз съм в златната клетка на патриархата. Тъй като обичам модата и красотата, се забавлявам с тях.
Не помага това, че миймовете, деклариращи „Заведете момиче на басейн на първа среща“, са се превърнали в храна за хората от определен ъгъл на интернет - населен предимно от хетеросексуални мъже - склонни да гледат на грима като на форма на catfishing. Тази реторика произтича от идеята, че всичко традиционно женско е измамно или нечестно - женомразко отношение, което датира от 18 век. Писмо, публикувано в броя на британското новинарско списание The Spectator от 17 април 1711 г., се оплаква от „Жени, които не позволяват на съпрузите си да видят лицата им, докато не се оженят“, на което вестникът отговаря: „Наистина наблюдаваме това Зло [...] Трудно е да се говори за тези фалшиви жени, без да се каже нещо с неприязн.“
Гримът като цяло вече не се смята за зло, но връзката му с женската хитрост остава. Това поставя носещите грим, независимо от техния пол, между чука и наковалнята: всеки е подчинен на стандартите за красота, независимо дали става дума за чиста кожа или плътни устни, но използването на козметика за по-добро придържане към тези стандарти често се смята за плитко, фалшиво или "твърде момичешко".
„Гримът попадна под ударите на анти-феминизма, които го понижават до нещо злонамерено, целящо, когато много хора в миналото са го използвали, за да се опитат да се съобразят със стандартите за красота и нормите за красота“, казва Батъл. „Тази преценка всъщност подхранва тревожността, която ,много хора чувстват относно свалянето на грима, когато са с партньор.“
Да влезете в положение на мисис Майзел: да разкриете или да не разкриете своята рутина за красота, има и още психология. Сабъл Йонг, 36-годишен бюти журналист, публикувана във Vogue, The New York Times и GQ , използва своите козметични ритуали като де факто тестове за съвместимост. За да се противопостави на предубежденията, които някой мъж може да има (предвид кариерата й в сферата на красотата), тя гледа да носи изчистен грим пред нови романтични перспективи. Едва когато Йонг се почувства „много удобно“ с партньор, тя ще го покани в собствения си дом. „Не обичам да спя в къщите на момчета, защото те никога нямат удобства“, казва тя. „Толкова е лошо да отидеш в баните им и да си кажеш:„ Страхотно, дори няма почистващ гел за лице. Това е ужасно. Ако започнем да излизаме сериозно, то той ще дойде у нас и това няма да ми попречи на вечерната рутина“, обяснява тя. „Ако на някой си пич му е странно да ме види без грим, вероятно не трябва да съм с него.“
Докато жените често са възнаграждавани за промяна на външния си вид с грим, обратното е вярно за Стикс Матюс, бюти редактор в Hypebae. „Много момчета не искат да излизат с женствен мъж“, казва той, признавайки факта, че гримът все още е свързан с традиционните представи за женственост. „Даже има хаштаг, който се разпространява в приложенията за запознанства: no fats, no femmes. Така че, ако попадаш в тези категории (дебел или женствен), много момчета ще те игнорират“, обяснява 32-годишният мъж. В приложения като Grindr и Hinge Матюс не публикува свои гримирани снимки. „За мен е по-притеснително изобщо да нося грим на среща, отколкото да го махна“, добавя Матюс. На първите срещи с партньори, които е срещнал онлайн, той не прибягва до видима козметика; ако носи грим пред партньор, това е знак, че се чувства комфортно. „Ако стигнем до втора или трета среща, отивам с тежък грим. На този етап получават пълния пакет“, уточнява той.
Въпреки това южняшкото възпитание на Матюс е все още непокътнато. „Ако имам човек в къщата си и се приготвям за лягане, просто изчезвам. Не искам друг да е част от процеса по сваляне на грима“, казва той. "Не е нужно човекът, с когото съм, да вижда всичко.“
Странните хора като Матюс са обект на различни очаквания, свързани с външния вид, в сравнение с тези в хетеросексуални връзки, в които често важи хетеронормативна полова динамика. Когато излиза с мъже, 25-годишната Изабел Янк се чувства по-малко склонна да експериментира с грима. „Момчетата са много осъдителни. „О, носиш камъчета на очите си. Това е странно.“ Когато излиза с жени обаче, Янк подхожда към нещата по различен начин. „С момичетата можеш да бъдеш малко по-игрива. Не е нужно да се тревожа толкова много дали ще харесат грима ми.“ Янк, която е в официална връзка с жена от началото на юни, описва настоящата си връзка като „по-малко токсична“ от преживяванията й с мъже. „Нормите за пола не са толкова строги, тъй като и двете сме жени, въпреки че сме жени с много различни представи за женственост.“
Дафни Пойзър, основател на Fern Connections, компания за намиране на партньори, обслужваща ЛГБТК+ клиенти, казва: „Очакванията са различни, когато говорим за хетеросексуални хора и хомосексуални хора. Начинът, по който хората се обличат, начинът, по който хората носят косата си, начинът, по който хората се гримират. Хетеро хората малко преувеличават, а queer общността е много по-спокойн.“ Това не означава, че вторите не са подложени на същите притеснения като хетеросексуалните. Пойзър отбелязва, че нейните клиенти често се притесняват дали изглеждат по определен начин в новите връзки - тревога, която произтича от универсално място: страхът от отхвърляне. „Отхвърлянето е най-трудното нещо, с което всички се сблъскваме, без значение на каква възраст сме, от каква националност или каквото и да е“, казва тя.
More from View Sofia
Сухата кожа: Скритата заплаха на лятото
Знаете ли какви са проблемите на сухата кожа и какви са причините за това?...
DIY /Do It Yourself!/: Бели зъби с черен въглен!
Красивата и поддържана усмивка е нещо, което привлича погледа моментално!...
LA BIOSTHETIQUE Paris: 6 празнични сета - ИСКАМЕ ВСИЧКИТЕ!
Бляскави грим сетове за любимите жени!