Представете си свят, в който коледна играчка не оставя пластмасов отпечатък и не уврежда здравето на децата... Точно в момента, в който всички дечица пишат писма до Дядо Коледа, Розали Ман, президент на асоциацията No More Plastic, предупреждава токсичността на пластмасовите играчки. И дава ценни съвети.
Кои са най-проблематичните детски играчки?
Всички направени от пластмаса, което представлява 90% от наличните на пазара. Индустрията за играчки е и най-зависимата от пластмасата в глобален мащаб. Което поражда опасения за здравето на децата и околната среда.
Какви токсични вещества най-често се срещат?
Обичайните пластмаси, използвани в играчките, са PVC (поливинилхлорид), полиетилен и полипропилен, които се считат и за най-опасните. Някои играчки може също да съдържат токсични вещества като фталати, бисфенол А (BPA) или тежки метали, които се отделят, когато децата дъвчат, смучат или играят с играчките редовно.
Как това може да повлияе на здравето на децата?
Токсичните вещества, съдържащи се в пластмасовите играчки и още повече в тези, направени от рециклирана пластмаса, могат да доведат до сериозни дългосрочни здравословни проблеми като хормонални нарушения, алергии, затлъстяване, проблеми с развитието или дори да увеличат риска от рак в зряла възраст. Много бои, лепила и лакове, използвани в производството на играчки, са източници на емисии на формалдехид, сега признат за канцерогенен. Съществува също така голям проблем около бисфенолите, група химикали, широко използвани в производството на играчки. Въпреки че опасностите от бисфенол А (BPA) са добре установени, много други бисфеноли, използвани като заместители на BPA, са силно подозирани от Европейската агенция по химикалите (ECHA), че също са ендокринни разрушители, представляващи рискове за човешкото здраве, включително спонтанни аборти, сексуална и репродуктивна дисфункция и когнитивни забавяния.
А на околната среда?
Производството на пластмасови играчки допринася значително за замърсяването. Изхвърлените играчки, често поради износване или остаряване, се озовават в сметища, океани и екосистеми, където са необходими векове, за да се разградят. Самото производство на пластмаса е основен източник на замърсяване на въздуха, водата и почвата, както и на емисии на парникови газове. Всяка година във Франция се изхвърлят около 100 000 тона играчки. Тази цифра е още по-тревожна, като знаем, че 70% от тях са изоставени едва 8 месеца след закупуването им. Също така е важно да се отбележи, че 95% от игрите и играчките, продавани във Европа, идват от чужбина, главно от Азия. Този масивен внос води до значителен въглероден отпечатък поради транспортирането на дълги разстояния.
Кои са най-безопасните играчки?
Препоръчително е да се купуват нетоксични материали като дърво, органичен памук, метал, естествен каучук, бамбук или водорасли, особено за малки деца и бебета. Много играчки от рециклирана пластмаса се считат за екологично проектирани, въпреки че може да съдържат потенциално вредни вещества. Ето защо е от решаващо значение да четете етикетите и да се информирате за състава на играчките, които планирате да купите. Един съвет: забравете за пластмасовите играчки втора употреба, защото колкото по-стара е една пластмаса, толкова по-опасна и токсична е тя. Като родители или баби и дядовци ние имаме избора и отговорността да подкрепяме компании, които възприемат природосъобразни практики и се грижат за безопасността на нашите деца, като същевременно спрем да подкрепяме тези, които продължават да използват пластмаса или рециклирана пластмаса в индустрията за играчки.
Какви са перспективите?
Бъдещето на детските играчки може да бъде по-устойчиво и по-екологично, ако производителите поемат отговорност и имат дързостта да революционизират своя сектор. Следователно идеалът би бил на пазара да се появяват все повече и повече наистина екологично отговорни играчки с алтернативи на пластмасата.
More from View Sofia
Тишърт за времето между празниците
Е, как да не обичаш Acne. Виж само с какви нови попълнения в онлайн бутика си ти пожелават хубав уикенд...
Christmas present of the day: Минималистична перфектност Sempre
Минималистична перфектност Sempre
Край елхата: 27 селебрити коледно-новогодишни кадъра
Let it snow, let it snow, let it snow...